Foto-Fotolia

Steidzamie dārza darbi maija nogalē: sēj pupiņas, sargā augļu kokus, uzmana skujeņus 0

Pupiņām starts!

Bagātīgais ziedēšanas trakums augļu dārzā tuvojas beigām. Ko šonedēļ dara un citiem iesaka zinoši dārznieki savās saimniecībās?

PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 78
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 34
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 27
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Šonedēļ ir īstais laiks sēt pupiņas – iesaka augu kolekcionāre Erta Birzniece no Limbažu puses. Viņas saimniecībā pārbaudīts ap 120 pupu un pupiņu šķirņu, aug arī citi pākšaugi.

Pupu un zirņu sēklas pirms sēšanas dārzniece nediedzē, jo, nonākot augsnē, jutīgais asniņš var iet bojā (sapūt vai sakalst). Pupas un zirņus var sēt sausus vai iemērkt ūdenī neilgu laiku, lai sēklas piebriest, – vakarā iemērc, no rīta sēj.

Mērcēšana vēlama cūku pupām, garajām un lielajām turku pupām, pelēkajiem zirņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārējās sēklas dārzniece sēj tāpat – izvelk vadziņu un to pamatīgi pielej ar ūdeni. Vadziņā vēlams iestrādāt bioloģisko preparātu Nitragīns.

!!! Sēklas ieber, nevis katru iebaksta dubļos.

“Nekādu īpašu kopšanu pupiņas neprasa, tāpēc tās var audzēt arī sliņķi un iesācēji dārza darbos,” joko dārzniece. Sausumā pupas jālaista un vajadzības gadījumā arī jāravē. Kad lapas būs sakuplojušas, nezāles tiks nomāktas, un augsnē labi saglabāsies mitrums.

Pupām jāiztiek ar to mēslojumu, kas ir augsnē. Erta Birzniece saimnieko ar zaļām metodēm un zemes ielabošanai gatavo zāļu vircu. Ar to pirms dobju sagatavošanas salaista augsni. Noder arī sadalījušies kūtsmēsli no bioloģiskajām zemnieku saimniecībām.

Zāles vircu gatavo šādi: pieliek pilnu trauku ar dažādām zālēm un nezālēm. Cik ietilpst, tik pielej ūdeni. Kad virca kādu nedēļu rūgusi un sāk spēcīgi smaržot, tā ir gatava lietošanai.

Zāles vircu lieto proporcijā 1 l koncentrāta uz 10 l ūdens.

Pupām patīk sauss laiks. Tādā vēsumā un mitrumā kā pērnvasar daudzas neienācās, sviesta pupiņas pat sapuva.

Tiem, kuri vēlas kaut ko neparastāku, audzētāja iesaka izmēģināt turku zirņus. Tie ir gardi, derēs humosa un citu ēdienu gatavošanai. Latvijas apstākļos aug labi, audzē tāpat kā citus pākšaugus. Sēklas var iegādāties no vietējiem kolekcionāriem vai bioloģisko produktu veikalos, kā arī atvest, piemēram, no Izraēlas.

Sargā augļu kokus

Tikko noziedējušo augļu koku mazie augļaizmetnīši patlaban ir visjutīgākajā attīstības stadijā, skaidro augļkope Inese Drudze no Pūres.

Augļkope šonedēļ gatavojas potēšanai, jo pārāk lielajā karstumā maija sākumā cilvēkiem un augiem bija par grūtu. Patlaban koki ir lieliski piemēroti potēšanai. Ja iepriekš ir sagatavoti potzari, tos izmērcē un ķeras pie darba. Šajā laikā liela koka vainagā var iepotēt jaunas šķirnes.

Kad ziedi pilnībā noziedējuši un bites pa tiem vairs nelido, var apsmidzināt ar kādu sistēmas iedarbības insekticīdu, piemēram, Aktara. Taču to dara tikai tad, ja ir savairojušies kaitēkļi un tiešām ir pārliecība, ka to vajag, teiksim, pērn bijuši lieli postījumi.

Cīņa ar ziedu smecernieku šogad ir nokavēta. Ja tas ir augļu dārzā, tad savu darbiņu jau paveicis.

Ābeles jāmiglo, ja uz mazā ābolīša aizmetņa pamanāmas it kā dūruma pēdas. Tas nozīmē, ka sarosījusies pīlādžu tīklkode.

!!! Bez īpašas pārliecības par kaitēkļu invāziju nekādu ķīmiju mazdārziņā lietot nevajadzētu.

Šajā laikā bumbierēm derētu palīdzība pret izplatīto kaiti – bumbieru–kadiķu rūsu. Piemērota ir apstrāde ar līdzekļiem Efektors vai Topāzs.

Karstais laiks dārzu ir pasteidzinājis par pāris nedēļām, un jaunie dzinumi ir sevišķi jutīgi pret aukstumu. Tāpēc šogad postīgas var būt salnas, kas maijam ir gluži parasta parādība. Ja temperatūra nenoslīd zem mīnus diviem grādiem, jaunā raža varbūt necietīs, taču lielāks aukstums to iznīcinās. Tas nekas, ka ogas krūmos un augļi kokos jau ir redzami, stiprā salnā tie apsals un nobirs. Ja gaidāmas salnas, šogad tiešām vērts sevišķi papūlēties un zem kokiem pakvēpināt lapu kaudzes vai laikus iegādāties dūmu sveces.

Vēl var turpināt stādīt augļu dārzus.

Jaunie kociņi jālaista.

Dārzā kokiem agri sākušas augt atvasītes. Tagad ir īstais brīdis apstaigāt kokus un liekos, maigos dzinumus viegli izlauzt vai nobraucīt ar roku. Vēlāk katrs būs jāgriež ar dārza šķērēm vai zāģi. Galvenais, lai neveidojas pušķi galotnēs. Piemēram, ja ir trīs dzinumi galotnē, atstāj vienu. Aprauj meženīšus, kas parādījušies zem potes vietas.

Skujeņus saudzē

Foto: SHUTTERSTOCK

Kad izauguši jaunie dzinumi, nevajag pārstādīt ne skujeņus, ne lapaiņus, brīdina stādaudzētājs Jānis Auziņš no Tukuma. Sevišķi jāuzmanās, arī stādot augus no podiem.

Šonedēļ par vienu no galvenajiem darbiem stādaudzētājs uzskata zāles pļaušanu. Skujeņu kompozīcijas labi izskatās uz glīti kopta mauriņa fona, turklāt mazos stādiņus strauji augošā zāle var nomākt.

Skujeņus vajag arī pabarot. Jānis Auziņš savai plašajai kolekcijai lieto kompleksos pavasara minerālmēslus (NPK 10–10–20). Ja augu nav daudz, labāk izvēlēties tieši skujeņiem paredzētos, kas gan ir dārgāki par universālajiem.

Mēslojumu ierušina augsnes virskārtā vai vismaz uzlej ūdeni, jo zem kupliem augiem lietus var nenonākt, tur vienmēr ir sauss.

Dobju reorganizāciju un augu pārstādīšanu tagad labāk atlikt. Pat ja tie pēc pārvietošanas bojā neaizies, tad vienalga stipri cietīs. Skuju kokiem visi jaunie dzinumi nolieksies uz leju. Izņēmums izturības ziņā ir tūjas, bet arī tām ir savs ciešanu mērs, it sevišķi karstā laikā.

Turpina stādīt augus (vēlams vakarā un vēsākā dienā), kas aug podos. Tos pēc iestādīšanas bagātīgi laista.

Skujeņu stādīšanai paredzētajā augsnē Jānis Auziņš iefrēzē purva kūdru (nekaļķotu). Papildu barības vielas nodrošina ar minerālmēsliem. Kūtsmēslus varētu lietot (tā to darīja agrāk), taču, ja augsnei pievieno no lielfermām ņemtos, skujeņi nonīkst. Turklāt kūtsmēslos ir daudz nezāļu sēklu.

Augiem šoku izraisa laistīšana karstā laikā ar aukstu ūdeni. Vēlams ūdens no dīķa vai traukos mazliet sasilis ūdens.

!!! Skujeņiem nedrīkst karstā laikā slapināt dzinumus, jo tie var sākt dzeltēt. Tā dažkārt gadās tūju dzīvžogiem dārzos, kur ierīkota mauriņa automātiskā laistīšana.

Mitruma saglabāšanai vēlama mulča (tā arī nedaudz mazina nezāļu augšanu). Piemērota gan mizu mulča, gan kūdras kārtiņa. Tā sevišķi vajadzīga plašos skuju koku un krūmu stādījumos, kur ar lejkannu ūdeni nepienesīsi.

Sevišķi grūti klājas augiem melnajos plastmasas podos. Vēl neiestādītos vajag ierakt augsnē vai noēnot. Dažkārt augus stāda lielos podos un novieto uz terasēm, taču augiem tas ir liels pārbaudījums. Melnā krāsa pievelk saules starus, pods uzkarst. Pie trauka sāna esošās saknes saules pusē pēc laistīšanas gluži vai apvārās. Augsne tajos arī strauji izkalst.

Melnajiem podiem apkārt var likt gaišu materiālu vai tos ievietot lielākos, piemēram, māla, podos.

Ja melnajā plastmasas podā ir kadiķi, tos nedrīkst pārlaistīt, jo šiem augiem saknes var ātri izsust.

Apskata, vai priežu dzinumiem nav uzmetušies tārpi. Stādaudzētājs pret tiem cīnās ar Deci. Ja tas nav pie­ejams, specializētos dārzkopības veikalos konsultanti ieteiks citu līdzekli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Tomātu un gurķu stādi izstīdzē: ko darīt, lai tas nenotiktu? 3
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Vai šķirtās ģimenēs viens vecāks drīkst pieprasīt lielāku uzturlīdzekļu summu par bērniem?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kameņu saime dārzam: traka iecere vai tomēr izcils dārznieka palīgs? 3
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 78
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 34
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 27
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 92
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 285
1 diena
Lasīt citas ziņas
MB
Madara Briede
Praktiski
Īpašuma vērtības mēraukla: kā to aprēķina? 2
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad vēders kurkst un laika maz: ātri pagatavojamā pica pannā 5
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam 1
3 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Laiks salātiem! 5 salātu receptes un špikeris mērcītēm
3 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Žogs un koki tieši “uz robežas” ar kaimiņu – vai drīkst? 12
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā iemācīt sunim nelēkt virsū cilvēkiem? 10
3 dienas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
3 stundas
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki
21 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 13
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latviete Telavivā nofilmē baisu skatu un ziņo par kāda vīrieša nāvi 1
1 stunda
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Man daudzreiz ir teikts, ka atšķiros no itāļiem!” Latviete Itālijā – Marija Džūlija da Sakko
1 stunda
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā 2
3 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos
7 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 78
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 56
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 285
1 diena
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
9 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Gints Narogs: Krievijas mediji savā tendenciozajā stilā jau steidz ziņot, ka PČ Rīgā var nemaz nenotikt 22
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 92
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Politologs: Valdošās koalīcijas partijas ir samierinājušās, ka NA iegūs papildu ministra portfeli
18:53
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki
18:34
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur visvairāk ar Covid-19 sasirgušo
18:21