Foto-LETA/AFP

Svētdien aicina pieminēt darba vietās bojā gājušos 0

Svētdien, 28.aprīlī, daudzās valstīs, arī Latvijā, atzīmē Vispasaules darba aizsardzības dienu, tāpēc Labklājības ministrija (LM) aicina pieminēt darbavietās bojā gājušos darbiniekus un īpašu uzmanību pievērst preventīviem pasākumiem, lai samazinātu darbā notikušo nelaimes gadījumu un arodslimību skaitu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Asinsspiediens atkal uzkāpis? Noteikti apēdi kādu no šiem 9 produktiem – no tiem noteikti jāizvairās
“Dzīvā Nostradama” baisā prognoze par III pasaules karu: Šobrīd notiekošais ir tikai starpbrīdis!
Kokteilis
Vīrieši ir kā traki pēc sievietēm, kuras bez aizķeršanās var atbildēt uz šiem 6 jautājumiem 1
Lasīt citas ziņas

“Darba aizsardzībai jākļūst par ikviena uzņēmuma ikdienas darba sastāvdaļu, nodrošinot uzņēmumā darbspējīgus, veselus un apmierinātus darbiniekus, kas drošā darba vidē strādā kvalitatīvi, veicinot uzņēmuma attīstību,” uzsver LM.

LM rīcībā esošie dati liecina, ka pēc strauja nelaimes gadījumu skaita samazinājuma 2008.-2010.gadā, kad tas sasniedza zemākos rādītājus pēdējo desmit gadu laikā, 2011.gadā un 2012.gadā atkal pieaudzis nelaimes gadījumu darbā skaits. 2010.gadā darbavietās bojā gājuši 25 darbinieki, bet gan 2011.gadā, gan 2012.gadā darbā mirušo skaits bija 34 cilvēki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Statistika liecina, ka visvairāk smagu un nāvējošu traumu gūst darbinieki ar darba stāžu, kas ir mazāks par vienu gadu. “Straujāk attīstoties ekonomikai, nereti uzņēmumos ir atstāti novārtā darba aizsardzības jautājumi. Jaunie darbinieki nav pietiekami sagatavoti un apmācīti, darbinieki, atsākot strādāt pēc ilgāka pārtraukuma vai mainot darbavietu, nepievērš pietiekamu uzmanību drošībai,” skaidro LM.

Ministrija atgādina, ka 2012.gada nogalē veiktas izmaiņas vairākos normatīvajos aktos, lai atvieglotu uzņēmumiem darba aizsardzības prasību ieviešanu. Sākot ar 2013.gada 1.jūliju, būs samazināts darba aizsardzības speciālistu pamatlīmeņa apmācības apjoms no 160 līdz 60 stundām. Šādas apmācības ir piemērotas darba aizsardzības speciālistiem uzņēmumos, kuros darbinieki parasti nav pakļauti bīstamiem riska faktoriem, piemēram, bankās, birojos un veikalos.

Darba aizsardzības speciālistiem, kas strādā bīstamo nozaru uzņēmumos, nepieciešamas specifiskas zināšanas, tādēļ papildus pamatlīmeņa apmācībai ieviesīs specializētu apmācību 40 stundu apmērā saistībā ar bīstamiem komercdarbības veidiem, piemēram, būvniecību, kokapstrādi un ražošanu. Šajās apmācībās darba aizsardzības speciālists iegūs padziļinātu izpratni par konkrētajā nozarē raksturīgiem riska faktoriem un piemērotākajiem pasākumiem. Tas ļaus efektīvāk novērtēt darba vides riskus un noteikt veidus darbinieku aizsardzībai.

Savukārt, lai atvieglotu darba devējiem izpratni par darba aizsardzības normatīvo aktu prasību piemērošanu, apstiprināti darba aizsardzības prakses standarti piecām nozarēm – būvniecībai, biroju darbam, kokapstrādei, lauksaimniecībai, kā arī veselības un sociālās aprūpes nozarei. Šajos prakses standartos ir apkopotas un skaidrotas darba aizsardzības prasības nozarēs un to piemērošana ir brīvprātīga. Prakses standarti pieejami Eiropas darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras nacionālā kontaktpunkta interneta mājaslapā “www.osha.lv”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.