Māris Sprūds.
Māris Sprūds.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Tiesa turpinās skatīt Sprūda krimināllietu 0

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien plkst.9 turpinās skatīt krimināllietu, kurā uz apsūdzēto sola sēdies bijušais maksātnespējas administrators Māris Sprūds un vēl desmit personas, liecina ieraksts tiesu kalendārā.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Iepriekšējā tiesas sēde norisinājās 27.septembrī, kurā apsūdzētais Māris Krūms tiesai iesniedza ārsta izziņu, kas apliecināja, ka viņam medicīnisku apsvērumu dēļ nav iespējams piedalīties vairākās plānotajās tiesas sēdēs.

Savukārt, uzklausot aizstāvības argumentus, tiesnesis Imants Dzenis paziņoja, ka šajā laikā, proti, līdz šodienai, tiesa pati uzņemsies sakārtot lietas dokumentus, lai saprastu, kuri tieši iztrūkst.

CITI ŠOBRĪD LASA

27.septembra tiesas sēdes sākumā Sprūda aizstāve Sandra Sleja tiesai uzsvēra, ka prokurore Zane Pavāre septembra sākumā notikušajā tiesas sēdē apsolījusi tiesai iesniegt lietas aprakstu, no kura būtu saprotams, kuros sējumos un lapaspusēs atrodas dažādi diski, kuros atrodami dažādu noklausīto sarunu audioieraksti. Savukārt aizstāvis Aivo Leimanis tiesai uzsvēra, ka tiesa sistemātiski novērš trūkumus, kurus pieļāvusi valsts apsūdzības puse.

Pavāre tiesai skaidroja, ka viņa nav uzskatījusi, ka lūgums būtu paredzējis, ka šis apraksts jāiesniedz rakstiski, un pauda gatavību par šo disku atrašanās vietām informēt mutiski. Savukārt vairāki aizstāvji tiesai uzsvēra, ka vairāki lietas materiālos esošie cietie diski un citi informācijas nesēji esot šifrēti, tādēļ tiem neesot iespējams piekļūt. Turpretim Pavāre tiesai skaidroja, ka šifru atslēgām būtu jābūt pie materiālu apskates protokoliem.

Tiesnesis Dzenis lietas dalībniekiem atzina, ka arī viņam ir bijis apgrūtinoši atrast konkrētus informācijas nesējus lietas materiālos. Viņš atzina, ka Tiesu administrācijas pieaicinātais IT speciālists secinājis, ka ir vairāki datu nesēji, kuri ir šifrēti un tajos esošā informācija nav pieejama.

Pēc tam, kad Dzenis apmierināja aizstāvības lūgumu un uzdeva Pavārei sagatavot lietā pārskatāmu indeksu par tajā atrodamajiem lietiskajiem pierādījumiem, prokurore norādīja, ka viņai nav īsti izprotams lūgums. Viņa gan uzsvēra, ka neiebilst pret tā izpildīšanu, taču lūdza tiesai šo lūgumu iesniegt rakstiski.

Pēc šīs vārdu apmaiņas aizstāvji tiesai norādīja, ka, neskatoties uz to, ka lieta atrodas tiesā, tā “de facto” vēl aizvien esot pirmtiesas stadijā, jo vēl aizvien aizstāvība neesot spējusi iepazīties ar visiem lietas materiāliem, piemēram, tiem, kas atrodas šifrētajos datu nesējos.

Prokuratūra līdz šim par apsūdzības būtību komentārus nav sniegusi, taču aģentūrai LETA zināms, ka saskaņā ar apsūdzību Sprūdam uzņēmumu “Dzimtā sēta” un “Peltes īpašumi” maksātnespējas procesos tiek inkriminēta aptuveni 2,6 miljonu eiro piesavināšanās. Savukārt “Trasta komercbankas” likvidācijas procesā viņš apsūdzēts par aptuveni 1,2 miljonu eiro izspiešanu.

Reklāma
Reklāma

Tāpat šajā krimināllietā par nolaidību apsūdzēts bijušais maksātnespējas administrators Ilmārs Krūms. Savukārt finansists Jorens Raitums, kurš iesaistīts arī citās krimināllietās, apsūdzēts par izspiešanu organizētā grupā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Būvuzņēmējs Mārtiņš Krūms apsūdzēts par izspiešanu organizētā grupā, bet uzņēmējs Guntars Slišāns – par izspiešanu organizētā grupā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Savukārt Īrijas pilsonis un uzņēmējs Timotijs Kellijs apsūdzēts par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Tāpat lietā apsūdzēts kādreizējais Tieslietu ministrijas (TM) parlamentārais sekretārs un maksātnespējas administrators Aigars Lūsis un bijusī Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnese Diāna Mašina, kura savulaik jau tika notiesāta par nelikumīga lēmuma taisīšanu.

Apsūdzēts arī Oskars Ercens, kurš savulaik bijis Sprūda darbinieks un “Peltes īpašumu” maksātnespējas procesa laikā ir rīkojies viņa vārdā kā pilnvarnieks. Tiesas priekšā stājies arī uzņēmējs Vjačeslavs Holmins un Sprūda dzīvesbiedre, bijusī maksātnespējas administratore Ilze Gulbe.

Iepriekš tiesībsargājošās iestādes sāka kriminālprocesus par iespējamiem pārkāpumiem uzņēmumu “Dzimtā sēta” un “Peltes īpašumi” maksātnespējas procesos un iespējamām nelikumībām “Trasta komercbankas” likvidācijas procesā. Kriminālprocesi tagad apvienoti vienā lietā.

2018.gada janvāra vidū Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” vēstīja, ka Sprūds un Krūms draudējuši konfiscēt “Trasta komercbankas” kreditoru naudu.

Izmeklēšana uzskatot, ka Sprūds, Krūms un vēl četri cilvēki no bankas kreditoriem, kas gaidījuši savu kārtu saņemt bankā iestrēgušo naudu, izspieduši pamatīgas summas. Likumsargu ieskatā, dažiem bankas kreditoriem tika paziņots – lai atgūtu noguldījumus, ir jādalās. Esot izmantoti arī draudi. Kreditoriem esot norādīts, ja Krūmam, Sprūdam un pārējiem nesamaksās, tad kreditoriem pienākošos naudu atzīmēs kā noziedzīgi iegūtu, un viņi to vienkārši neredzēs, vēstīja raidījums.

2017.gada jūnijā Valsts policija veica 16 kratīšanas, kuru laikā izņemti svarīgi dokumenti un naudas līdzekļi vairāku tūkstošu eiro apmērā. Tika arestēti vairāki nekustamie īpašumi, luksus klases automašīnas un vairāki simti tūkstoši eiro skaidrā naudā.

Sprūdu Valsts policija aizturēja 2017.gada jūnijā. Sprūdu atbrīvoja 2018.gada februārī pēc tam, kad tiesa viņam noteica pusmiljona eiro lielu drošības naudu. Šis ir viens no lielākajiem drošības naudas apmēriem Latvijas tiesu sistēmas vēsturē, un to oficiāli samaksāja viņa brālis, uzņēmējs Kristaps Sprūds.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.