Latvijā
Sabiedrība

Tiesībsargs pērn vērsies ĢP un ĀM ar lūgumu sniegt atbildi par iesaisti Misānes tiesību nodrošināšanā1


Juris Jansons.
Juris Jansons.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Tiesībsargs pagājušā gada novembrī vērsās Ģenerālprokuratūrā un Ārlietu ministrijā (ĀM) ar lūgumu sniegt atbildi par kompetento iestāžu iesaisti un rīcību Kristīne Misānes tiesību nodrošināšanā un aizsardzībā, aģentūra LETA noskaidroja Tiesībsarga birojā.

Tiesībsarga birojs 2019.gada janvārī, atbildot uz Misānes māsas iesniegumu, ir norādījis uz Dānijas kā suverēnas valsts tiesībām rīkoties atbilstoši savai jurisdikcijai un to, ka Latvijas valsts iestādēm, tajā skaitā Latvijas tiesībsargam, nav varas ietekmēt citas valsts jurisdikciju.

Vienlaikus tiesībsargs informēja, ka saskaņā ar ĀM funkcija ir veikt konsulārās funkcijas valstīs un ārvalstīs, kas savukārt nozīmē, ka Misānei ir tiesības vērsties ministrijā ar lūgumu iesaistīties viņas interešu aizsardzībā, ja ir pamatotas šaubas par atšķirīgu attieksmi ārvalstīs.

Tiesībsargs pagājušā gada novembrī vērsās Ģenerālprokuratūrā un ĀM ar lūgumu sniegt atbildi par iestāžu iesaisti un rīcību Misānes tiesību nodrošināšanā un aizsardzībā. “Saņemtā informācija raisa vairāk jautājumu, nekā atbilžu par Ārlietu resora savlaicīgu iesaistīšanos Misānes jautājuma risināšanā,” liecina paziņojums Tiesībsarga biroja tīmekļa vietnē.

“Turklāt kā absurda vērtējama situācija, ka Eiropas Savienības (ES) pilsoni izdod trešajām valstīm tiesāšanai un soda izciešanai par nodarījumu, ko Latvijas tiesas atzinušas kā atbilstošu, lai glābtu bērnu no apdraudējuma,” norādīts paziņojumā.

Tiesībsarga biroja ieskatā, tas tikai norāda, cik “vienotas” savās vērtībās ir ES dalībvalstis. “Tomēr vienlaikus vēršam uzmanību, ka Latvijas iestāžu rīcībā var nebūt visa informācija par iespējamām citām apsūdzībām, kas celtas pret Misāni,” uzsvērts paziņojumā.

Kā ziņots, Dānijā aizturēto Misāni kriminālvajāšanas sākšanai Dienvidāfrikas Republikai (DĀR) plānots izdot 12.februārī, jeb divas dienas pirms Dānijas apgabaltiesā gaidāmās tiesas sēdes par sievietes iespējamo atbrīvošanu saistībā ar to, ka savu sodu viņa būtu jau izcietusi, aģentūru LETA informēja Misānes pārstāvji.

Pēc viņu stāstītā, Dānijas prokuratūra patlaban “ar visiem iespējamiem līdzekļiem mēģina panākt, lai Misāni izdotu Dienvidāfrikai”. Ņemot vērā minēto, no šodienas Misāne apcietinājuma vietā sākusi badastreiku. Tā mērķis ir pievērst uzmanību ES pilsoņu tiesībām, kas aizliedz izdošanu uz trešajām pasaules valstīm.

Kā uzskata Misānes pārstāvji, izdošana 48 stundas pirms tiesas sēdes esot “spļāviens sejā gan Misānei, gan Latvijai, parādot, ka Dānijas ģenerālprokuratūras skatījumā Latvijas valsts iedzīvotāji nav ES pilsoņi, kuru tiesības jāaizsargā”.

LETA jau vēstīja, ka Dānijas tiesa pagājušajā mēnesī nolēma paturēt apcietinājumā valstī aizturēto Misāni, aģentūrai LETA pavēstīja Misānes pārstāvji. Tiesas sēdē tika lemts par Misānes paturēšanu apcietinājumā vai atbrīvošanu, jo DĀR nebija viņu pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā.

Sievietes pārstāvji apgalvoja, ka tiesa sākotnēji nolēma Misāni atbrīvot, taču Dānijas prokuratūra nekavējoties cēla pretprasību. Dānijas prokuratūra argumentējusi savu rīcību ar to, ka DĀR ir garantējusi Misānei vietu cietuma kamerā kopā ar 18 citām ieslodzītajām, kur viņai būtu nodrošināti 4,4 kvadrātmetri personīgās telpas.

Prokuratūrā iepriekš skaidroja, ka Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

Saistītie raksti

Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.