Venta pie Kuldīgas.
Venta pie Kuldīgas.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Upe no cita skatpunkta, jeb ardievas copei no krasta 0

Aldis Sāvičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas 4
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas 4
Lasīt citas ziņas

Esmu makšķerējis un spiningojis arī citās Latvijas upēs, bet mana lielā mīla un simpātija ir Venta.

Pirmā mīla

CITI ŠOBRĪD LASA

Varbūt tas ir tieši tāpēc, ka mana pirmā iepazīšanās ar upi, kas notika pirms daudziem, jo daudziem gadiem, bija Ventā. Varbūt tāpēc, ka tieši Ventā esmu pieveicis savu lielāko lasi un sportiskos taimiņus.

Varbūt tāpēc, ka pie Ventas mani skoloja viens no Latvijas labākajiem makšķerniekiem – Guntis Kārkliņš, un viņš to darīja ar tādu mīlestību, maigumu un saudzējošu attieksmi pret šīs upes bagātībām, ka arī mani pārņēma paliekoša un nezūdoša attieksme pret šo daiļavu.

Te laikam vietā būtu piebilst, ka visas manas aktivitātes pie upēm līdz šim noritēja no krasta, līdz aizgājusī neesošā ziema ieviesa savas korekcijas. Sala nebija, līdz ar to nebija arī ledus un sniega, un, kad apnika tvarstīt Engures zaļsvārces, es kopā ar draugu Valdi bieži devos uz Daugavu, lai pamēģinātu savažot kādu tur mītošu un kulināri ļoti vērtīgu zandartu.

No laivas aizsniegtu tālāk

Uzreiz jāsaka, ka draugam, kurš to darīja pirmo reizi mūžā, veicās krietni vien labāk nekā man, bet abi divi sākām arvien labāk saprast, ka spiningot upē no krasta ir viena lieta, bet darīt to no laivas pavisam cita, ne reizi vien to nodemonstrēja makšķernieki, kuri ar savu laiviņu nostājās vietā, no kuras varēja apmakšķerēt areālu 20–40 metrus tālāk par mūsu iespējām, un mums atlika tikai sērīgi nolūkoties, kā tie laiku pa laikam izcēla no upes dzelmēm pa zandartam.

Ļoti labi sapratām, ka zivi var noķert vietās, kur tā ir, bet ir neiespējami to izdarīt vietās, kur tās nav.

Kādu dienu mājupceļā draugs palūkojās uz mani un pateica dažus teikumus, kuri kardināli izmainīja mūsu copes paradumus: “Vai vari noskaidrot, cik maksā puslīdz normāla makšķerēšanas laiva?

Es domāju, ka mums tādu vajag, tā zivs jau upē ir, tikai mēs viņai netiekam klāt, nevajag jau mums nekādu ātrgaitas kuteri, bet peldlīdzekli, ar kuru var pietiekami raiti pārvietoties, ja jāveic lielāki gabali, velcēt, un, protams, stāvēt uz vietas un makšķerēt.”

Kādai jābūt laivai

Mans iepriekšējais darbs “Latvijas valsts mežos” bija saistīts ar aktīvo atpūtu pie ūdeņiem un makšķerēšanu, pa šiem gadiem biju sapazinies ar labiem laivu un atpūtas pie ūdeņiem infrastruktūras objektu būvniekiem.

Jau nākamajā dienā zvanīju SIA “Dole Marine” izpilddirektoram Valtam Bērziņam, ar kuru jau pirms krietniem gadiem bija izveidojusies lieliska sadarbība. Zināju, ka viņš ir sava darba fanātiķis un to, kas mums ir vajadzīgs, realizēt dzīvē varēs vislabāk.

Sarunā ātri vien nonācām pie secinājuma, ka mūsu laivai jābūt ne pārāk lielai (paredzēta diviem makšķerniekiem), aprīkotai ar gaitas motoru tālākiem pārbraucieniem, nepieciešams elektromotors ar enkura funkciju, jābūt piekabei laivas transportēšanai un nelielai kaudzītei visādu sīkumu, laiva paredzēta lietošanai iekšzemes ūdeņos. Līdz jaunajai zandartu sezonas atklāšanai bija palikuši trīs ar pusi mēneši.

Neiedziļināšos laivas būvniecības sīkumos un detaļās, komunikācija ar “Dole Marine” bija lieliska, Valta ieteikumi perfekti, viņš izdarīja lielisku darbu, ieskaitot laivas, motora un piekabes reģistrāciju, un trešajā jūnijā mēs ar Valdi no slipa Vārvē laidām Ventā pilnīgi jaunu pēc EPO līmes un krāsas smaržojošu laivu “Lotta 430”, aprīkotu ar piekaramo dzinēju “Suzuki 15” ar distances vadību un elektromotoru “Minn Kota”, un kātu turētājiem.

Kur laivu nolaist ūdeņos

Savā garajā makšķernieka mūžā Skandināvijā esmu vadījis daudz un dažādas laivas, protams, tās paredzētas makšķerēšanai jūrā, bet ar šo, tapušu tepat Latvijā, Doles salā, apmierināti esam ļoti, darba zirdziņš, kurš lieliski pilda savas funkcijas. Cena atkarībā no papildaprīkojuma svārstās starp septiņiem līdz desmit tūkstošiem eiro.

Visvairāk mani sajūsmina šīs laivas elektromotors, kurš nodrošina gan precīzu stāvēšanu izvēlētajā punktā, gan piemērotu ātrumu velcēšanai un velcēšanas maršrutu ierakstīšanu, uzticot laivas vadību ierakstītā maršrutā šim motoram, var pilnībā atslēgties no vadīšanas un nodoties zivju ķeršanai.

SAISTĪTIE RAKSTI

Diemžēl nav Latvijā tik daudz slipu, kur nolaist ūdenī laivu netālu no izvēlētās vietas, bet šajā gadījumā ar savām funkcijām lieliski tiek galā ekonomiskais 15 zirgspēku “Suzuki” gaitas motors, kurš ātri izceļ (divi cilvēki) laivu glisē, un, netērējot lērumu degvielas, dzen laiviņu ar apmēram trīsdesmit kilometri stundā ātrumu.

Pēc Valta ieteikuma, laivas transportēšanai pa sauszemi izvēlējāmies “Respo” piekabi ar sliedēm, atsperēm un torsioniem, gaita pa sauszemi ir tikpat maiga kā pa upes vilnīšiem, bet LED lukturi pilnībā nebaidās no ieņurkošanas ūdenī laivas ielaišanas brīžos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Mežacūkas no 1. aprīļa varēs norakstīt tikai lietotnē “Mednis”
VIDEO. Šoferis iemūžina sadursmi ar alni – šoferis dzīvnieku pamanīja pēdējā brīdī
Apstiprināta “Latvijas valsts mežu” pagaidu padome, kurā amatā iecelta arī “Turības” profesore Zane Driķe
Sievietei, kura devusies uz mežu, lai meklētu nomestos briežu ragus, uzbrucis lācis
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
Uz Saules atklāts jauns milzu caurums. Jau tuvākajās dienās Zemes iedzīvotāji izjutīs tā sekas
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Lasīt citas ziņas
VIDEO. Tūristiem par pārsteigumu suns ielec ūdenī un metas cīņā ar haizivi
Rīgas dome plāno maksāt iespaidīgu summu par pilsētas bebru slepkavošanu
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
Pētniecības nolūkos četrās piejūras pašvaldībās ļaus nomedīt 20 pelēkos roņus
FOTO. Suņu parāde, medību trofeju izstāde, gardumi un citi brīnumi Medību dienā Liepājā
VIDEO. “Ja kāds to draņķi var dabūt iekšā, lai viņš dzer un ēd!”: Danilāns komentē bebru dziedzeru uzlējuma lietošanu uzturā
Cik ilgi vēl mocīs vecākus? Izglītības ministre par to, vai Latvijā plānots pārskatīt mājasdarbu apjomu?
Daudzās Latvijas pašvaldībās no aprīļa samazināsies siltumenerģijas tarifi
Aprīļa pirmajā dienā vietām gaidāmi nelieli nokrišņi
VIDEO. “Es ceru, ka vairs nekas tik traks nenotiks pie mums…” Ētera personība Jānis Labucs tiešraidēs piedzīvojis kuriozus
“Tur viss smird!” Uzņēmējs skaidro, kādēļ nekad nepiedalītos valsts iepirkumos
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
Nepārvaramais krievu šķērslis vārdā Bahmuta. Lielā kauja starp pēdējo impēriju un civilizēto pasauli vēl priekšā
Kad beidzot Latvijā sāks kursēt jaunie vilcieni? Ministrs pats regulāri zvanot “Pasažieru vilcienam” par šo
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. “Es ceru, ka vairs nekas tik traks nenotiks pie mums…” Ētera personība Jānis Labucs tiešraidēs piedzīvojis kuriozus
07:34
“Tur viss smird!” Uzņēmējs skaidro, kādēļ nekad nepiedalītos valsts iepirkumos
07:19
Cik ilgi vēl mocīs vecākus? Izglītības ministre par to, vai Latvijā plānots pārskatīt mājasdarbu apjomu?
07:15