Foto: LETA

VID atklāj: caur mākslīgi piesaistītām Honkongas un Krievijas firmām “Rīgas satiksme” par biļetēm pārmaksājusi piecas reizes 76

Valsts ieņēmumu dienests (VID) pēc audita pašvaldības sabiedriskā transporta uzņēmumam “Rīgas satiksme” uzrēķinājis 13 822 552 eiro lielu sodu par fiktīviem darījumiem ar tās meitasfirmu SIA “Rīgas karte” un uzņēmumu SIA “Alkom-Trans”, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
Lasīt citas ziņas

VID uzskata, ka “Rīgas satiksme” un tās darījuma partneri ir piedalījušies nodokļu slēpšanas shēmās, kas valsts budžetam radījušas ievērojamus zaudējumus.

Ierosināti arī divi kriminālprocesi – tos sākusi VID Finanšu un muitas policija un Korupcijas apkarošanas un novēršanas birojs (KNAB).

CITI ŠOBRĪD LASA

Lēmumu par uzrēķinu “Rīgas satiksme” pārsūdzējusi VID ģenerāldirektorei.

“Nekā personīga” vēsta, ka “Rīgas satiksmei” un Francijas investoram “Conduent Business Solutions” piederošā “Rīgas karte” savā biznesā iesaistīja divas firmas, kuras VID ieskatā bija buferuzņēmumi.

Abus šos uzņēmumus – SIA “BMS tehnoloģija” un SIA “Burlat” – kontrolējis ar toreizējai Rīgas domes vadībai pietuvināto Aleksandru Brandavu (GKR) saistītais uzņēmējs Andrejs Blažko. VID ieskatā, šie uzņēmumi apzināti iesaistījās fiktīvu darījumu shēmā jeb tā dēvētajā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) karuselī.

“Rīgas karte” mātes kompānijai katru mēnesi izrakstījusi vienādus rēķinus par pakalpojumiem, kurus tā it kā nodeva apakšuzņēmumiem “BMS tehnoloģija” un “Burlat”, bet tie noformēja darījumus vēl ar citiem apakšuzņēmumiem, kurus drīz pēc tam izslēdza no PVN maksātāju reģistra.

“BMS tehnoloģija” un SIA “Burlat” un viņu apakšuzņēmumi atradās vienā adresē Raunas ielā 5, Rīgā. Arī valdes loceklis pamatā visur bijis Blažko, un arī grāmatvedību visiem uzņēmumiem kārtojuši vieni un tie paši cilvēki, ziņo raidījums.

VID uzskata, ka “BMS tehnoloģija” un “Burlat” nebija materiāltehnisko un darba spēku resursu e-talonu sistēmas uzturēšanai.

Tikai divos gados vien “Burlat” darījumi ar “Rīgas karti” pārsnieguši 17 miljonus eiro, lai gan uzņēmumā strādāja pieci darbinieki, no kuriem neviens nebija informāciju tehnoloģiju speciālists.

Arī Francijas uzņēmums, kas projektēja, izstrādāja un uzstādīja biļešu sistēmu sabiedriskajā transportā, VID norādījis, ka pirmo reizi dzird par “Burlat” un “BMS tehnoloģija” un nekad nav veicis šo kompāniju darbinieku apmācību.

Ne Blažko, ne bijušais “Rīgas kartes” valdes loceklis Brandavs VID audita secinājumus raidījumam nav komentējuši.

Pārkāpumi konstatēti arī biļešu iegādē, par ko “Rīgas karte” esot pārmaksājusi piecas reizes.

“Nekā personīga” vēsta, ka auditā pierādīts, ka dzeltenās papīra viedbiļetes Honkongā reģistrēts uzņēmums “T-Ursim Limited” iegādājies no Somijas kompānijas “Confidex” un Francijas uzņēmuma “Paragon Identification SAS” par 10 centiem gabalā. Tālāk tās pārdotas Krievijas uzņēmuma “Unimax” jau par piecas reizes dārgāku cenu – 50 centiem. Un tad caur trīs Latvijas uzņēmumu ķēdi (“BMS tehnoloģija”, “Burlat”, “Rīgas karte”) biļetes nonākušas pie gala saņēmēja “Rīgas satiksmes”.

Krievijas uzņēmums deviņus miljonus eiro par biļetēm aizskaitījis Honkongas kompānijai caur kredītiestādi Lietuvā, kur ar kontu bija tiesīga rīkoties starpniekfirmas “BMS tehnoloģija” grāmatvede.

Savukārt Honkongas uzņēmums izmantojis banku Lihtenšteinā. Sākoties VID pārbaudei, Krievijas uzņēmuma konts Lietuvā slēgts, bet naudas saņēmējs Honkongā, kurš saistīts ar kādu citu Blažko uzņēmumu, miris.

Auditā secināts, ka ” Rīgas satiksme”, ko tobrīd vadīja Leons Benhems, nevarēja nezināt par šo shēmu, un valdes locekļiem bija vienošanās par naudas plūsmas organizēšanu uzņēmumu starpā.

Arī “Rīgas kartei” piemērots identisks uzrēķins kā “Rīgas satiksmei” un šī gada augustā arestēti kompānijas konti.

Auditā atklāti arī pārkāpumi attiecībā uz “Rīgas satiksmes” līgumattiecībām ar nu jau nelaiķim Aleksandram Krajčekam tolaik piederošo uzņēmumu “Alkom-Trans”, vēsta “Nekā personīga”.

Lai gan “Rīgas satiksmei” pašai ir vairāk nekā 4000 autoatslēdznieku, elektromontieru un citu speciālistu, līgums par jauno tramvaju un trolejbusu remontdarbiem un rezerves daļu piegādēm noslēgts ar “Alkom-Trans”. Auditā apšaubīts, vai garantijas un ārpus kārtas remontus jaunajiem transportlīdzekļiem tiešām veica šis uzņēmums, jo darbi notika “Rīgas satiksmes” telpās.

Pārbaudot rēķinus un sazinoties ar ražotājiem, VID konstatējis, ka vairākas rezerves daļas, tādas kā tahogrāfs, durvju vadības bloks, vilcēja dzinējs, “Alkom-Trans” pašvaldības uzņēmumam pārdevis ar 20%-50% lielu uzcenojumu.

Kā norāda “Nekā personīga”, ievērību pelna darījums par speciālu transportlīdzekli tramvaja sliežu uzturēšanai “Unimog U423”. “Alkom-Trans” to nopircis no Vācijas uzņēmuma “Zwiegoff” par 493 816 eiro, tālāk pārdevis Čehijas uz;ņēmumam “Škoda” ar 70 000 eiro lielu uzcenojumu par 556 300 eiro, bet “Rīgas satiksme” pēc mēneša no čehu kompānijas to iegādājusies vēl par 160 000 eiro dārgāk par 724 882 eiro. Raidījums uzsver, ka pašvaldības uzņēmums par tramvaju sliežu transportlīdzekli samaksājis tikpat, cik Aizsardzības ministrija par jaunu bruņutransportieri. Kopumā sliežu transportlīdzekļa vērtība šajā darījumu ķēdē pieauga par 231 066 eiro.

VID uzskata, ka “Rīgas satiksmes” darījumi ar “Alkom-Trans” kā starpnieku bijuši fiktīvi. Auditori arī pārliecināti, ka “Rīgas satiksme” zināja par piedalīšanos nodokļu krāpšanas shēmās.

“Nekā personīga” norāda, ka arī starpnieks VID ieskatā, visdrīzāk, nebija izvēlēts nejauši, jo Krjačeks bija tolaik domes vadībā pārstāvētās partijas “Gods kalpot Rīgai” biedrs.

VID auditā aprakstītie darījumi ar “Alkom-Trans” pievienoti arī KNAB izmeklētajā kriminālprocesā par korupciju tramvaja un trolejbusa iepirkumos.

KNAB 2. pārvaldes 2.nodaļas priekšnieks Andrejs Lisenko raidījumam norādīja, ka lietā notiek sadarbība ar ārvalstīm. No dažādām ārvalstu bankām tiek prasīta informācija par finanšu plūsmu dažādos kontos, lai meklētu līdzekļu gala saņēmēju un noskaidrotu, vai tie atgriežas Latvijā pie kādas no amatpersonām.

KNAB jau saņēmis daļu informāciju no Kipras, Polijas un Lielbritānijas, bet joprojām tiek gaidīta informācija no tām jurisdikcijām, uz kurām nauda tikusi aizskaitīta, – Ķīnu un Honkongu.

“Nekā personīga” uzsver, ka nodokļu shēmās lielākoties figurē “Gods kalpot Rīgai” biedri vai ar bijušo Rīgas vicemēru Andri Ameriku (GKR) saistīti cilvēki.

Akcionāra pārstāvis “Rīgas satiksmē” pieļauto pārkāpumu un iespējamo noziegumu laikā bija toreizējais Rīgas mērs Nils Ušakovs (S).

LETA jau ziņoja, ka VID šovasar arestēja “Rīgas kartes” kontus. VID pārstāvji aģentūrai LETA tolaik pavēstīja, ka, veicot PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa auditu kādā no Rīgas uzņēmumiem, dienests konstatējis pārkāpumus darījumos ar vairāk nekā 10 uzņēmumiem un attiecīgi aprēķinājis samaksu valsts budžetā 9,3 miljoni eiro apmērā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Audita rezultātā VID pieņēmis lēmumu par izpildes nodrošinājuma līdzekļu piemērošanu, lai nodrošinātu audita lēmuma izpildi. PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa audits veikts par laiku no 2016. līdz 2018.gadam.

Vairāk skaties “Nekā personīga” veidotajā sižetā:

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Pirmais sagūstītais Krievijas mobilizētais neslēpj pārsteigumu par piedzīvoto: “Es no sirds nožēloju, ka tā rīkojos”
VIDEO. “Jums arī tā ir?”: latvietis uzliek “skaitītājus” uz radiatoriem, bet tie nepavisam nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas
Parlaments konceptuāli atbalsta Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu 32
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Ko Krievijas iedzīvotāji domā par mobilizāciju un vai ir ar mieru doties karot uz Ukrainu?
Iekšlietu ministrs: Riska skalā no 1 līdz 10 situācija Krievijas pierobežā vērtējama kā 7-8 15
VIDEO. Divkāju robots sasniedz Ginesa pasaules rekordu 100 metru skrējienā
14:16
Arī otrajā balss nodošanas dienā vēlētāju aktivitāte lielāka nekā pirms četriem gadiem
14:15
VIDEO. “Neviens nevar aizstāt mammu…” ukraiņu māsas cenšas atgriezties normālā dzīvē pēc piedzīvotā zaudējuma Kramatorskā
14:15
FOTO. “Jums nav jākliedz uz mani!”: Elizabetes II mazmeitas vīrs nezināmu iemeslu dēļ karalienes bērēs ieradās ar medaļām pie frakas, kuras nav “nopelnījis”
FOTO. “Visgarlaicīgākais s**** no visiem šoviem!”: mūziķis Ralfs Eilands skarbi nokritizē jauno TV projektu
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
VIDEO. “Ļoti skaidri liku saprast, ka to vēlos!”: pirms savas 50.jubilejas trešo reizi apprecējusies modes žurnāliste Una Ulme
VIDEO. Divkāju robots sasniedz Ginesa pasaules rekordu 100 metru skrējienā
Kabaču un tomātu groziņpīrāgs
“Kopš modē uzpumpētas lūpas un citi apaļumi…”: aktrise Vita Baļčunaite prāto par “plastmasīgo” laikmetu 4
VIDEO. Viesuļvētra “Īans” posta ASV Floridas štatu
Arī otrajā balss nodošanas dienā vēlētāju aktivitāte lielāka nekā pirms četriem gadiem
VIDEO. “Neviens nevar aizstāt mammu…” ukraiņu māsas cenšas atgriezties normālā dzīvē pēc piedzīvotā zaudējuma Kramatorskā
Rudens jau klāt! Kā pareizi “ieziemot” dārza mēbeles, lai tās nebojātos mitrumā un salā?
VIDEO. Buļļupē manīts ronis – vai viņš pārgrauza “NordStream”?
Jauno koalīciju gaidot 11
Kā divi cilvēki uzsāka vakcinēšanas sertifikātu viltošanas “biznesu”? Par viltus sertifikātu prasīja 350–400 eiro 1
Pabriks: Valsts aizsardzības dienesta reformu nebūs viegli veikt, tomēr nav citas izvēles
Sārts piesardzīgs prognozēs par iespējamu masveida protestu veidošanos Krievijā, tomēr tiem esot potenciāls 10
Eklons: Krievijas pilsoņi šobrīd no Latvijas vairāk izbrauc nekā iebrauc 12
Zelenskis krievu okupantiem: Gribat dzīvot – bēdziet
Enerģijas krīze Eiropā ievirzās bīstamā posmā
Sirmgalve nobrauc sirmgalvi – pretim spīdējusi saule un ņirbējuši uz ceļa stabiņi
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Valsts prezidents: Ar cauruļvada “Nord Stream” bojāšanu Krievija ir sākusi jaunu agresijas fāzi
Sākts kriminālprocess par mediķu atteikšanos vest uz slimnīcu sievieti ar smagu galvas traumu 25
VIDEO. Nepatīkami skati: krievi lauž sev kājas, lai izvairītos no mobilizācijas 111