Kultūra
Teātris un kino

VIDEO: JRT mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis: teātra spēks ir tikai fiziskā klātbūtnē0

Foto – Leta/Evija Trifanova

Gaidot Starptautisko teātra dienu, ar emocionālu video vēstījumu savā “Facebook” profilā pie skatītājiem vērsies Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs, režisors Alvis Hermanis.

“Tātad jau ir divas nedēļas, kopš nespēlējam teātri. Pati klizma ar slimību, protams, nejauka, bet mani daudz vairāk interesē pasaule, kurā mēs atgriezīsimies pēc tam. Esmu pārliecināts, tā būs pilnīgi cita pasaule, jo izolācijā pavadītais laiks, vienalga, cik garš tas būtu, cilvēkus izmainīs radikāli – viņu paradumi būs citi, arī pēc atgriešanās normalitātē,” pārdomās dalās Hermanis, piebilstot, ka ir interesanti lasīt, kā itāļu biznesmeņi darbu tādās video saziņas vietnēs kā “Skype” vai “Zoom” atzīst par trīs reizes ražīgāku procesu nekā darbu birojā.

“Tas ir tikai viens piemērs, ka cilvēku sadzīve arī pēc izolācijas posma būs vairāk introverta, cilvēki vairāk gribēs laiku pavadīt mājās ar ģimeni, būs iemācījušies un pieraduši pakārtot savu dzīvi interneta dotajām iespējām, iziet laukā no mājām būs vēl mazāk iemeslu un vajadzības nekā līdz šim. Un tieši šis būs iemesls, kāpēc teātris kā mākslas forma “atkal atgriezīsies baltā zirgā”.” Hermanis arī atgādina, ka teātris tomēr ir vienīgais zināmais mākslas formāts, kuru digitāli nevar patērēt, teātra spēks ir tikai fiziskā klātbūtnē.

Video uzrunā viņš arī atklāj, ka augstskolu profesoriem ASV, un, iespējams, vēl kaut kur citur laiku pa laikam tiek piedāvāts gadu ilgs atvaļinājums, kura laikā cilvēkiem ir iespēja uzpildīt baterijas, apgūt kaut ko jaunu un nomainīt savu apziņu. “Šobrīd arī mums visiem ir tāda iespēja, arī skatītājiem. Pirmkārt, tā ir īsto grāmatu lasīšana, fiziskās un mentālās veselības sakārtošana, beidzot ir iespēja rūpēties par sevi pašu. Ja līdz šim mēs ikdienā bijām kā funkcija, kas apkalpo velns zina ko, tad beidzot mēs varam apkalpot paši sevi. Izolācijas apstākļi ļauj cilvēkam atgriezties pašam pie sevis un uzspļaut tam, ko citi par tevi domā. Mēs bijām kļuvuši pārāk vienādi un līdz ar to arī garlaicīgi viens otram, jo visu laiku samērojām sevi ar citiem. Tagad, vientulībā esot, tas vairs nav svarīgi un beidzot mēs atgriežamies paši pie sevis,” video uzrunu noslēdz Hermanis.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Sēdvietu plānošana šobrīd atgādina “kuģu šaušanu”! Saruna ar Liepājas teātra direktoru Herbertu Laukšteinu
2 dienas
IK
ILZE KĻAVIŅA
Kultūra
Bērnu kultūras trīsstūris. Kāpēc daudzi bērni pazīst teātri tikai kā Kuklačova kaķu teātri?
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Pēc smagas slimības mūžībā devies dzejnieks Juris Kronbergs
2 dienas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Bāriņtiesas surogāts? Grib reformēt bērnu aizsardzības sistēmu 1
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī ar Covid-19 sasirgušo skaits teju dubultojies. Divi saslimušie atgriezušies no ārvalstīm
19 minūtes
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Palielina atbalstu ģimeņu mājoklim. Valsts garantiju varēs saņemt atkārtoti 1
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Mežaparkā kravas automašīnai izbirusi krava ar alus pudelēm
51 minūtes
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Kad prezidenta neatkarība sāk atgādināt seno anekdoti par Nenotveramo Džo
4 stundas