Covid-19 epidēmija radījusi krasu intereses pieaugumu par individuāiem pilsētas transporta līdzekļiem, no kuriem elektriskie skrejriteņi ir viena no populārākajām izvēlēm.
Covid-19 epidēmija radījusi krasu intereses pieaugumu par individuāiem pilsētas transporta līdzekļiem, no kuriem elektriskie skrejriteņi ir viena no populārākajām izvēlēm.
Foto: Dainis Bušmanis

Covid-19 izraisītais elektrisko skrejriteņu bums ir sācies. Vai tas būs vienīgais? 0

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Kaut arī liela daļa Eiropas valstu atceļ ārkārtas stāvokli un striktos vīrusa dēļ izsludinātos ierobežojumus, ne visi ir gatavi tikpat ātri iekāpt kuģī, no kura viņus ar švunku izmeta marta vidū.

MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
11 stundas

Lai turpinātu sevi pasargāt, cilvēki sabiedriskā transporta vietā izvēlas būt par kājāmgājējiem, vēl citu izvēle kritusi par labu velosipēdiem un dažādiem elektriskiem pārvietošanās veidiem, no kuriem populārākie ir elektriskie skrejriteņi.

Itālijā prognozē, ka šogad varētu pārdot par 400 000 vairāk velosipēdu un elektrisko skrejriteņu nekā pērn. To aicina darīt arī valdība, piedāvājot subsidēt velosipēda vai elektriskā skrejriteņa iegādi.

Valdība piedāvā segt līdz 500 eiro no transportlīdzekļa izmaksām tiem cilvēkiem, kuri dzīvo pilsētās ar vismaz 50 000 iedzīvotāju. Dažādu veidu subsīdijas vai vaučerus piedāvā arī Portugālē, Lielbritānijā, Francijā.

 

Līdz pat 60% ­pārdošanas pieaugums

Latvijā šī būs jau otrā sezona, kurā darbosies dažādas elektrisko skrejriteņu nomas platformas. To skaits rāda, ka pieprasījums ir gana augsts.

Telekomunikāciju uzņēmums “Bite” nesen ziņoja, ka elektrisko skrejriteņu pārdošanas apjomi šā gada pirmajos četros mēnešos auguši par 30%, salīdzinot ar šo pašu laika periodu pērn.

Turklāt 20% no šogad pārdotajiem elektriskajiem skrejriteņiem bijuši ar lielāku jaudu un akumulatora ietilpību – ievērojami vairāk pirkti tādi elektriskie skrej­riteņi, kas ar vienu uzlādi spēj nobraukt līdz pat 65 kilometriem, kas ir divreiz vairāk, nekā spēj tie, ko cilvēki pirka un nomāja pērn.

Arī interneta veikals “220.lv” ziņo, ka, salīdzinot ar šo pašu periodu pērn, šogad pārdots par 45% vairāk elektrisko skrejriteņu.

“Pie mums ir mainīgi laika ap­stākļi, kas nozīmē, ka visu gadu pārvietošanās ar elektriskajiem skrejriteņiem ir apgrūtinoša. Tomēr dati liecina par pozitīvu tendenci meklēt alternatīvus pārvietošanās veidus.

Mūsu novērojumi liecina, ka videi draudzīgi transportlīdzekļi turpinās savu triumfa gājienu un kļūs arvien populārāki, īpaši lielajās pilsētās.

Mums tas nozīmē pastāvīgu darbu pie sortimenta paplašināšanas. Nemitīgi strādājam, lai pilnveidotu elektrisko skrejriteņu piedāvājumu, taču attīstām arī mūsdienīgas alternatīvas – nākamais solis ir paplašināt elektrisko velosipēdu sortimentu.

Pasaules tendences rāda, ka nākotnē to pieprasījums pieaugs, turklāt jāuzsver, ka pārvietošanās ar tiem ir drošāka un tie var nobraukt divas trīs reizes lielāku attālumu nekā elektriskie skrejriteņi,” uzsvēra “220.lv” mārketinga un komunikācijas vadītāja Līga Bubko.

Vēl labākus rezultātus uzrāda “Latvenergo” interneta veikals “Elektrumveikals.lv”. Šogad elektrisko skrejriteņu pārdošanas apjomi pieauguši par 60%. “Elektrum” produktu attīstības daļas vadītājs Edgars Strods skaidroja, ka 97% pircēju tos iegādājas ar bezprocentu nomaksu.

Turklāt “Elektrum” piedāvā arī bezmaksas piegādi visā Latvijā, apdrošināšanu pret zādzību un bojājumiem vienam gadam. Populārākie modeļi ir tie, kas ar vienu uzlādi spēj nobraukt 30 un 45 kilometrus un spēj vest pasažieri līdz 100 kilogramiem. Tomēr gandrīz 10% pircēju izvēlas elektriskos skrejriteņus, kas spēj pavest 120 kg.

Cik šogad Rīgā ir elektrisko skrejriteņu nomas platformu? Piedāvājums ir gana plašs – igauņu ­”Bolt”, latviešu “Fiqsy”, “Atom” un “Jungo”, kā arī lietuviešu “Scoot911”.

Drīz pievienosies arī mūsu pašu “Kong” – lietotne jau darbojas, bet neviens elektroskrejritenis vēl pieejams nav. Uzņēmumā skaidro, ka pēc pāris nedēļām skrejriteņi būs pieejami.

Tāpat ir uzņēmumi, kas iznomā elektriskos skrejriteņus uz ilgāku laiku. Tādi ir, piemēram, “Life Garage” un “Skūteru serviss”. Tāpat pieminēšanas vērts ir “Skok Sharing”, kas piedāvā elektrisko motorolleru nomu. Arī “Kong” sola motorollerus piedāvāt uz nomu – pagaidām tie vēl ceļo uz Latviju.

 

Vai pasp­ēs pieņemt jaunos grozījumus?

Pērn visai asas diskusijas sabiedrībā raisīja satiksmes regulējums elektriskajiem skrejriteņiem, daudziem to saucot par nepilnīgu un papildu riskus radošu.

Mēnešiem ilgi Satiksmes ministrija izstrādāja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, ko nu apstiprinājis arī Ministru kabinets.

Grozījumi vēl jāapstiprina Saeimā. Satiksmes ministrijā norādīja, ka nav iespējams precīzi pateikt, kad Saeima varētu pieņemt attiecīgos likuma grozījumus, taču plānots, ka tas varētu notikt līdz Saeimas vasaras pārtraukumam.

Bet pastāv iespēja, ka grozījumi stātos spēkā arī vēlāk, kas nozīmē vēl vienu vasaras sezonu bez īpaša regulējuma elektriskajiem skrejriteņiem.

Līdz šim uz elektriskajiem skrejriteņiem tika attiecinātas jau esošās prasības, kas noteiktas Ceļu satiksmes noteikumos, tomēr ar jaunajām prasībām precizēs regulējumu tieši šiem transportlīdzekļiem, kuri iepriekš regulējumā nebija atsevišķi definēti.

Kārlis Ķezberis sacīja, ka arī ­”Bolt” iesaistījies Satiksmes ministrijas rīkotajās apspriedēs. “Jāsaka, ka šis regulējums kopumā ir salīdzinoši labs. Papildus tam varētu būt nepieciešams pašvaldībām izveidot specifiskākus noteikumus katrai pilsētai, piemēram, ieviešot zonas, kur būtu nepieciešams samazināt braukšanas ātrumu u.tml.

Un, protams, būtu nepieciešams būtiski uzlabot infrastruktūru, lai tā būtu piemērota tādiem mikromobilitātes pārvietošanās veidiem kā elektriskie skrejriteņi un velosipēdi.”

 

 

Jauno grozījumu svarīgākie punkti

* Elektriskais skrejritenis būs definēts kā ar elektromotoru aprīkots transportlīdzeklis, kura konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums nepārsniedz 25 kilometrus stundā, kuram nav pedāļu un kurš paredzēts vienam cilvēkam. Aprīkots ar stūri vai roku atbalstu, kas ir mehāniski savienots ar kāju atbalsta virsmu.

* Ar elektrisko skrejriteni ceļu satiksmē drīkstēs piedalīties no 14 gadu vecuma, bet tikai tad, ja personai ir velosipēda vai jebkuras citas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Šāda norma būs spēkā visiem vecuma grupā no 14 līdz 17 gadiem. Pilngadīgām personām vadīšanas tiesības nebūs nepieciešamas.

* Elektrisko skrejriteni nedrīkstēs vadīt, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles.

* Elektroskrejriteņu vadītājiem jābrauc ar ātrumu, kas neapdraud savu un citu ceļu satiksmes dalībnieku drošību.

* Gājēju un velosipēdu ceļu, kopīgu gājēju un velosipēdu ceļu, velojoslu un velosipēdu ceļu varēs izmantot arī elektrisko skrejriteņu vadītāji. Varēs braukt arī pa pasažieru sabiedriskā transporta joslu, ja būs uzstādīta papildzīme, kas apzīmē velosipēdu. Dzīvojamajās zonās elektroskrejriteņu vadītājiem būs atļauts pārvietoties pa ietvēm un pa brauktuvi visā tās platumā.

* Elektroskrejriteņu vadītājiem būs jābrauc pa attiecīgā virziena velojoslu, velosipēdu ceļu vai gājēju un velosipēdu ceļu iespējami tuvāk tā labajai malai. Ja to nav, elektroskrejriteņu vadītājiem būs atļauts:

• braukt pa brauktuves daļu, kas apzīmēta ar 956. ceļa apzīmējumu un paredzēta gan velosipēdu un elektroskrejriteņu, gan pārējo transportlīdzekļu braukšanai;

• braukt pa nomali, dodot ceļu gājējiem;

• braukt pa ietvi vai kopīgo gājēju un velosipēdu ceļu;

• braukt pa brauktuvi vienā rindā iespējami tuvāk tās labajai malai vietās, kur atļautais braukšanas ātrums nepārsniedz 50 km/h un kur nav intensīva satiksme.

* Elektroskrejriteņu reģistrācija ir brīvprātīga, ceļu satiksmē atļauts piedalīties arī ar nereģistrētiem elektroskrejriteņiem. Par elektroskrejriteņu reģistrāciju atbildīga Ceļu satiksmes drošības direkcija.

* Elektroskrejriteņus varēs novietot stāvēšanai divās rindās paralēli brauktuves malai, tos atļauts novietot uz ietves, ja tas netraucē gājējiem.

* Elektroskrejritenim būs jābūt tehniskā kārtībā un jābūt aprīkotam ar bremzēm.

Saistītie raksti

* Elektroskrejritenim braukšanas laikā priekšpusē būs jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim. Ja iespējams, vadītājam būs jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.

* Aizliegts braukt, neturot elektroskrejriteņa stūri vai turoties pie cita braucoša transportlīdzekļa, aizliegts vest pasažieri un pārvadāt kravu, kas traucē vadīšanu vai apdraud citus ceļu satiksmes dalībniekus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
17 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 9
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc, kur šobrīd visvairāk jauno Covid-19 gadījumu skaits
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosinās pagarināt ārkārtējo situāciju un ieviest stingrākus ierobežojumus 9
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīga iemirdzas svētku rotā: iedegtas Ziemassvētku egles
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīga iemirdzas svētku rotā: iedegtas Ziemassvētku egles
22:07
LE
LETA
Ziņas
Nosauc, kur šobrīd visvairāk jauno Covid-19 gadījumu skaits
21:46
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosinās pagarināt ārkārtējo situāciju un ieviest stingrākus ierobežojumus 9
19:57
LE
LETA
Ziņas
Izplata brīdinājumu par laikapstākļiem pirmdien. Kas iedzīvotājiem jāņem vērā? 1
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
16 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Prognozēja, ka cenas pandēmijas dēļ kritīsies, taču Latvijā notika pretējais 6
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
17 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 17
19 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Vai Rimšēvičam maksās 151 000 eiro par dīkstāvi? Banka pārsūdz tiesas spriedumu 2
9 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 9
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 54
20 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Stāsti
“Šī ir bezprecedenta situācija, un nav paraugu, pēc kuriem rīkoties.” Saruna ar Vācijas vēstnieku 1
14 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Kāpēc cilvēki vēlas piedzīvot publisku randiņu un piedalās TV šovā? Vērtē Anda Rožukalne 1
19 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Stāsti
Sasniedzis virsotni, kas vēl nav bijusi pa spēkam nevienam latvietim. Saruna ar Einaru Fogeli
19 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Jābeidz bezatbildīgā tukšsolīšana. Saruna ar ST tiesnesi Jāni Neimani 1
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. 61 gadu vecā, atraktīvā stiliste Žanna Dubska kameru priekšā gozējas apakšveļā 13
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Iespējams, slēpuši nozieguma pēdas.” Radiniece sašutusi, ka bērni nodoti slepkavībā aizdomās turētā vīrieša vecākiem
18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 8
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
No sejas maskas valkāšanas rodas apsārtums, izsitumi. Kā pašam pagatavot ziedi pret šo ligu? 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 41
2 dienas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 16
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 17
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Virgīnija un Ignats
19 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Pirms pieņemt kādus lēmumus, visu kārtīgi apdomā! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim
19 stundas