Neretas novada dižtūja 2017. gada janvārī.  Tās apkārtmērs  bijis 174 cm. Dabas  aizsardzības pārvalde vērš uzmanību – arī tad, ja pie dižkoka  nav pielikta atbilstoša zīme jeb norāde, tas tik un tā ir aizsargājams.
Neretas novada dižtūja 2017. gada janvārī. Tās apkārtmērs bijis 174 cm. Dabas aizsardzības pārvalde vērš uzmanību – arī tad, ja pie dižkoka nav pielikta atbilstoša zīme jeb norāde, tas tik un tā ir aizsargājams.
Foto: DAP

Vismaz zīmi būtu uzlikuši… Kā Aigaram draud cietumsods līdz pieciem gadiem par dižtūjas nozāgēšanu 126

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Aigars Petrovs ir Sēlijas puses agronoms, zemnieks un uzņēmējs, kurš sev negaidot nokļuvis uz apsūdzēto sola Zemgales rajona tiesā Aizkrauklē pēc Krimināllikuma 114. panta: īpaši aizsargājamo dabas teritoriju iznīcināšana un bojāšana, par ko var draudēt cietumsods līdz pat pieciem gadiem.

“Būtu laiks atteikties no sertifikāta.” Politiķis par to, ka Covid-19 sertifikātu un pašreizējo ierobežojumu sistēma sevi ir izsmēlusi 156
“Dod, Dievs, ka mēs kļūdamies…” Epidemiologs par pašreizējam Covid-19 saslimšanas prognozēm Latvijā
Ināra stundu bija ieslodzīta zem kravas auto, viņu glābt neizdevās, bet Vitālijs vainu neatzīst 39
Lasīt citas ziņas

Kā vēsta prokurora Andra Preisa apsūdzība, laikā no 2017. gada 26. janvāra līdz 2019. gada 24. aprīlim Petrovs Neretas novadā savā īpašumā “Bitenieki” devis norādījumu nozāģēt valsts nozīmes aizsargājamu dižkoku rietumu tūju, par ko tagad aprēķināti zaudējumi valstij 23 650 eiro. Savu vainu Petrovs neatzīst. Šo īpašumu viņš nesen bija nopircis.

Dižkoks paliek dižkoks

Kā tiesā liecināja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Latgales reģionālās administrācijas kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis, viņa kolēģe Irēna Skrinde pagājušā gada 24. aprīlī sociālajos tīklos pamanījusi informāciju, ka nozāģēts dižkoks rietumu tūja, ko arī pati pēc tam dabā konstatējusi.

CITI ŠOBRĪD LASA

I. Skrinde bija arī tā, kas pēc vietējā dabas drauga informācijas šo dižkoku pie kādas pamestas mājas 2017. gada 26. janvārī bija reģistrējusi. Tūja dižkoka statusu sasniedz, kad tās stumbra apkārtmērs ir 150 cm. Konkrētajai tūjai bijis 174 cm, un tā bijusi lieliskā stāvoklī.

“Neatkarīgi no tā, vai šis dižkoks bija reģistrēts dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols” vai ne, atbilstoši valdības noteikumiem tas automātiski kļuva par aizsargājamu koku jeb dižkoku.

Turklāt sistēma “Ozols” ir sasaistīta ar teritorijas plānošanas informatīvo sistēmu “TAPIS”, kas ir pieejama jebkuram un kur var redzēt, kas īpašumā plānots un kas tur atrodas,” norādīja D. Vasiļevskis. Lai dižkoku nozāģētu, nepieciešama DAP speciāla atļauja. Šādas tūjas dižkoki Latvijā ir tikai 50.

Apsūdzētais A. Petrovs vaicāja: “Vai jebkurš var ieiet privātīpašumā un mērīt kokus? Turklāt šī tūja atradās pie mājas! Kāpēc par to netika ziņots īpašniekam?”

D. Vasiļevskis: “Pildot dienesta pienākumus, mums ir tiesības ieiet arī privātīpašumā un veikt apsekojumu bez īpašnieka klātbūtnes.”

A. Petrovs: “Kā izskaidrojams, ka vairāk nekā divu gadu laikā neesat šo valsts mēroga dabas pieminekli vēlreiz apsekojuši? Nebijāt arī nekādas zīmes uzstādījuši.”

D. Vasiļevskis: “Dabas aizsardzības pārvaldei katru gadu 100% jāapseko dabas rezervāti, liegumi, nacionālie un dabas parki, ainavu aizsardzības apvidi. Dižkoku šajā sarakstā nav, jo to ir ļoti daudz un to nav iespējams izdarīt. Ja cilvēks plāno kādas darbības savā īpašumā, viņam būtu jāielūkojas sistēmā “TAPIS”.”

A. Petrovs: “Jūs mani apvainojat, ka es nezinu Latvijas likumus. Es to visu nevaru zināt. Kad jūsu kolēģe konstatēja, ka tūja nozāģēta, kā viņa zināja, ka tas ir tieši tās tūjas celms? Vai tika veikta ekspertīze?”

D. Vasiļevskis: “Katram dižkokam atzīmētas precīzas koordinātas ar precizitāti divi metri. Turklāt tūjas celmu ne ar ko nevar sajaukt un tajā īpašumā tūjas vairs nav. Tūja ir nozāģēta. Tā nav automašīna, kuru visu laiku var pārvietot.”

A. Petrovs: “Jūs koku apsekojāt 2017. gadā, bet datu pārvaldības sistēmā ielikāt tikai pēc gada…”

D. Vasiļevskis: “Mums ir arī daudz citu pienākumu. Bet es gribu uzsvērt: ir vai nav koks iekļauts sistēmā “Ozols”, ja tas ir sasniedzis dižkoka izmērus, tas tāds ir automātiski. Ir ļoti daudz dižkoku, kuri nav apzināti.”

Apsūdzētā advokāte Solvita Bērziņa: “Ja dižkoks, kā šajā gadījumā, atrodas aptuveni desmit metrus no mājas, vai par šo apgrūtinājumu nevajadzētu informēt īpašnieku? Nebija arī nekādas zīmes uzliktas.”

D. Vasiļevskis: “Īpašniekus neinformējam, jo tas būtu papildu administratīvs slogs – dižkoku ir ļoti daudz. To darām, ja koks ir bīstams vai tas jākopj. Bet vai šī māja bija apdzīvota?”

S. Bērziņa: “Nav nozīmes, bija vai nebija māja apdzīvota. Būtiskākais ir tas, ka cilvēks bez speciālām zināšanām nevar novērtēt, vai pie mājas ir dižkoks vai vienkārši skaists koks. Vismaz zīmi būtu uzlikuši…”

D. Vasiļevskis: “Konkrētajā gadījumā zīme nebija pieejama. Ja zīmes ir fiziski pieejamas, mēs tās liekam, kā tas teikts Ministru kabineta noteikumos.”

Tūju nozāģējis strādnieks Valērijs, kurš tiesā liecināja: ko Petrovs lika zāgēt, to zāģēja, ko lika atstāt, to atstāja, piemēram, kādu ozolu. Tas, ko zāģējis Valērijs, pēc būtības esot bijis apaugums – krūmi un mazi koki.

 

Pēc atļaujas jāvēršas pašvaldībā

Kā man pēc tiesas paskaidroja D. Vasiļevskis, savā mežā īpašnieks bez saskaņošanas drīkst zāģēt kokus līdz 12 cm diametrā, ārpus meža, tostarp pie mājas, – līdz 20 cm (augļu koki nav to skaitā).

Tātad cilvēkam, kurš vēlas nozāģēt koku pie mājas, kas nav augļu koks un ir resnāks par 20 cm, jāvēršas pašvaldībā. Kā noskaidroju pašvaldībā, tā atļauju nav devusi – tāda lūguma zāģēt tūju neesot bijis.

D. Vasiļevskis ir gandarīts par šo kriminālo tiesvedību: astoņu darba gadu laikā šī esot tikai otrā. Parasti policisti atgaiņājušies – tas jau ir tikai koks! – un vainīgajiem piemēro daudz mazākos administratīvos naudas sodus.

Latvijā apzināti ap 10 000 dižkoku, bet dabā to ir vēl daudz vairāk. Tiesvedība šajā lietā turpināsies janvārī.

Cita tūja arī pagalam

Pirms pāris gadiem bijusi arī cita tiesāšanās, kuras pamatā ir dižtūjas nozāģēšana. 2017. gada rudenī, “Sadales tīkla” uzdevumā tīrot elektrolīnijas trasi, SIA “Vējakalni A.V.” Valles pagastā nozāģēja rietumu tūju, kuras apkārtmērs bijis 2,76 metri, līdz ar to tā kvalificējusies dižkoka statusam.

Valsts vides dienests (VVD) dabai nodarītos zaudējumus novērtēja ar 20 350 eiro, prasot tos no valstij piederošā uzņēmuma “Sadales tīkls”. Bet “Sadales tīkls” notikušajā vainoja elektrolīnijas tīrīšanai nolīgto apakšuzņēmumu un lēmumu pārsūdzēja tiesā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tāpat “Sadales tīkls” norādījis, ka tūjai nav bijis pievienots dižkokus apzīmējošais simbols. LTV pagājušā gada februārī vēstīja, ka Administratīvā apgabaltiesa atstāja spēkā pirmās instances tiesas lēmumu, norādot, ka atbildība jāuzņemas tieši “Sadales tīklam” kā tīrīšanas darbu pasūtītājam.

“Kaut arī pie tūjas nebija izvietota informatīva zīme, tūjas izmērs liecināja, ka tā varētu būt atzīstama par dižkoku,” arī teikts tiesas spriedumā. “Tā bija viena no resnākajām tūjām noteikti Latvijā un varbūt pat Baltijā,” toreiz LTV teicis Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis Andris Širovs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Būtu laiks atteikties no sertifikāta.” Politiķis par to, ka Covid-19 sertifikātu un pašreizējo ierobežojumu sistēma sevi ir izsmēlusi 156
“Dod, Dievs, ka mēs kļūdamies…” Epidemiologs par pašreizējam Covid-19 saslimšanas prognozēm Latvijā
Ināra stundu bija ieslodzīta zem kravas auto, viņu glābt neizdevās, bet Vitālijs vainu neatzīst 39
Iespējama pat vētra – Latvijā gaidāms jauns ciklons, kas atnesīs nokrišņus un vējus. Prognoze tuvākajām dienām 1
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 34
Lasīt citas ziņas
Rietumvalstu pilsoņiem rekomendē pamest Ukrainu
Iespējama pat vētra – Latvijā gaidāms jauns ciklons, kas atnesīs nokrišņus un vējus. Prognoze tuvākajām dienām 1
Senioram Cēsu pusē izkrāpti 100 000 eiro. Kāpēc vīrietis iekrita krāpnieku izliktajās lamatās?
Vilšanās ārstu konsīlijā: pacienti ir nepatīkami pārsteigti, ka ārsti neskaidro lēmumu par balstvakcināciju 34
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos?
13:41
Juris Lorencs: Vācija cenšas kavēt palīdzības piegādi Ukrainai. Kāpēc?
13:17
“Ja izdodas abstrahēties no visa, kas notiek tieši apkārt ap mums, skatam ir jābūt gaišam.” Saruna ar Emīlu Zilbertu
12:55
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 1
VIDEO. Vai Aminatai izdotos uzvarēt “Eirovīzijā”? 3
“Dod, Dievs, ka mēs kļūdamies…” Epidemiologs par pašreizējam Covid-19 saslimšanas prognozēm Latvijā
Rekordaugsts saslimušo skaits: Lietuvā ar koronavīrusu inficējušies teju 10 000 cilvēki
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
“Sabiedrība nevar mūžīgi uzturēt uzņēmējdarbību, īpaši, ja tā nav īpaši pieprasīta.” Kariņš par tūrisma nozari
“Mums jārēķina tautas gatavība aizstāvēt savu valsti.” Graube par to, ko darīt Latvijai, saasinoties situācijai Ukrainā
“Un ja nu naivāk un ar lielāku mīlestību jāuztver šī pasaule?” Saruna ar aktieri Lauri Subatnieku
IN MEMORIAM. No Arņa Līcīša atvadoties
Sarunājas ar kaķi un diskutē par ēdienu: Mairis Briedis “audzē muskuļus” soctīklos. Fani neizpratnē
Vīrietim atņemta pase un draudēts: aizturēts kāds restorāna īpašnieks, kuru vaino Ķīnas pilsoņa paverdzināšanā
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir?
Izmaiņas veselības aprūpē no 1.janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma?
no ievārījuma pagatavot kēksiņus?
“Būtu laiks atteikties no sertifikāta.” Politiķis par to, ka Covid-19 sertifikātu un pašreizējo ierobežojumu sistēma sevi ir izsmēlusi 156
“Jo ilgāk stiepsim izslimošanu ar omikronu, jo atkal varam radīt jaunu paveidu.” Treija par to, ka jau tagad visi jūk prātā 89
Ināra stundu bija ieslodzīta zem kravas auto, viņu glābt neizdevās, bet Vitālijs vainu neatzīst 39
Vai naudas joprojām ir tik daudz kā nekad? Saruna ar Krišjāni Kariņu 87
“Iepriekšējie rēķini jau bija simtos, bet tagad…”: miljonārs Gerkens spiests izslēgt mājās baseinu 34
“Viņa mirdzēja kā klasiska dziedātāja,” teic Raimonds Pauls par Margaritu Vilcāni, kura šovakar beidzot sagaidīs savu jubilejas koncertu un arī izstādi 8
Covid-19 sertifikāts zem ādas: Zviedrijā jau tūkstošiem cilvēku ievietojuši rokā mikroshēmu 251
VIDEO. “Tā pudele varētu būt saindēta…”: Žanis Magonei uzdāvina sidru, bet viņa par dāvanu domā pavisam citādi… 26
“Šobrīd ir 90% iespējamība, ka kaut kāda militāra akcija tomēr notiks.” Eksperts par situāciju uz Ukrainas robežas 65
Rita Našeniece: Svilpšana okupācijas mocekļu piemiņas pasākumos notika ne tikai pie Astras pieminekļa Latvijā 164