Foto: LETA

Zemessardzes attīstībai lūgs piešķirt 680 000 eiro 3

Aizsardzības ministrija (AM) lūgs valdībai piešķirt aptuveni 680 000 eiro Zemessardzes attīstībai un jaunu aptuveni 500 zemessargu uzņemšanai, šodien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā paziņoja aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

Krievijas iebrukums Ukrainā var kļūt par Trešā pasaules kara sākumu
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
Lasīt citas ziņas

Jau rakstīts, ka saistībā ar notikumiem Ukrainā palielinājusies interese par iespējām iestāties Zemessardzē. Arī Aizsardzības spēku vadība iepriekš paziņojusi, ka Zemessardzes rindu strauja papildināšana ar patriotiskiem pilsoņiem un moderni ekipēta Zemessardze šobrīd ir svarīgākais un steidzamākais uzdevums Latvijas pašaizsardzībai, taču līdz šim konkrēts jauno zemessargu skaits un nepieciešamais finansējums publiski netika nosaukts.

Vējonis šodien Saeimas komisijā uzsvēra, ka AM ir plāni aptuveni 8000 cilvēku lielo Zemessardzi palielināt vēl par 500 cilvēkiem. Jauno zemessargu apmācībai un esošo zemessargu profesionalitātes celšanai nepieciešama papildu nauda, tāpēc jau tuvāko nedēļu laikā ministrija lūgs valdībai piešķirt aptuveni 680 000 eiro, pēc komisijas sēdes žurnālistiem teica ministrs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministrs arī pastāstīja, ka Zemessardzē plānots izveidot paaugstinātas kaujas gatavības rotas visos trīs Zemessardzes novados un tajās darboties aktīvākie zemessargi. Tas nepieciešams, jo šobrīd daļa no zemessargiem vēlas ļoti aktīvi iesaistīties Zemessardzē, bet otra daļa uz mācībām brauc samērā kūtri. “Lai būtu kaujasspējīgas zemessargu vienības, esam pieņēmuši lēmumu par šo paaugstinātas gatavības kaujas rotu izveidi,” uzsvēra Vējonis.

Šogad iecerēts katrā Zemessardzes novadā izveidot vienu rotu. Katrā rotā darbotos aptuveni 150 cilvēki, kuriem būtu nodrošināts attiecīgais ekipējums un apmācību līmenis. Plāns kopumā nākotnē paredz izveidot 18 šādas kaujas rotas – pa sešām rotām katrā Zemessardzes novadā, norādīja ministrs.

Atbilstoši Nacionālo bruņoto spēku (NBS) attīstības plānam aizsardzības resors nākotnē arī iecerējis palielināt profesionālo karavīru skaitu, taču šis jautājums ir cieši saistīts ar valdības gatavību nodrošināt papildu finansējumu aizsardzībai. Šobrīd NBS dien aptuveni 5000 profesionālā militārā dienesta karavīri. Ja būs papildu finansējums, atbilstoši plānam karavīru skaitu vajadzētu palielināt līdz 6000, piebilda Vējonis.

Zemessardzes attīstība ir tikai viena no vajadzībām, ko nepieciešams attīstīt. Lai redzētu kopumā, kā attīstīt Zemessardzi, AM izstrādā Zemessardzes kaujas spēju attīstības plānu, kurš nepieciešams, lai šī spēka struktūra neattīstītos fragmentāri.

Kopumā AM vēlmju saraksts valsts aizsardzības stiprināšanai turpmākajiem gadiem ir garš, proti, nepieciešams attīstīt 74 pasākumus, tādējādi uzlabojot NBS materiāltehnisko bāzi. Bruņotajiem spēkiem bez ieročiem vajadzīgi arī jaunas kazarmas, noliktavu un poligonu paplašināšana, kā arī šautuves un apmācību simulatori. Nauda vajadzīga arī jaunsargu skaita palielināšanai, kiberaizsardzības vienības attīstīšanai, bruņutehnikas iepirkšanai, NATO izcilības centram stratēģiskās komunikācijas jautājumos un speciālo operāciju spēkiem.

Jau rakstīts, ka Ministru kabinets nesen apstiprināja valsts pamatbudžeta un valsts speciālā budžeta bāzi 2015., 2016. un 2017.gadam, kā arī bāzes izdevumos neiekļauto ministriju un citu centrālo valsts iestāžu iesniegto pasākumu sarakstu.

AM preses pārstāve Daina Ozoliņa iepriekš teica, ka apstiprinātā aizsardzības izdevumu bāze šobrīd nerada pieauguma tendenci un nevienā no gadiem nesasniedz pat 1% no iekšzemes kopprodukta. Latvija gan apņēmusies līdz 2020.gadam aizsardzībai veltīt 2% no iekšzemes kopprodukta.

AM sniegtā informācija liecina, ka saskaņā ar apstiprināto budžeta tāmi aizsardzībai nākamgad plānoti 233 miljoni eiro, 2016.gadā – 231 miljoni eiro, bet 2017.gadā – 209 miljoni eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI

Aizsardzības izdevumi ir jāpalielina, tamdēļ AM noteikti iesniegs savas jaunās politikas iniciatīvas, lai pamatotu aizsardzības izdevumu pieaugumu. Šobrīd visiem noteiktā kārtība paredz šo iniciatīvu iesniegšanu līdz 1.augustam.

Iniciatīvu sarakts tiks atbilstoši diskutēts un vērtēts, jo aizsardzības finansējums ilgstoši ir bijis zem nepieciešamā līmeņa, kas ir radījis garu vajadzību sarakstu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Krievijas iebrukums Ukrainā var kļūt par Trešā pasaules kara sākumu
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
Lasīt citas ziņas
VIDEO. Traģēdija vai sakritība? Kādā Rīgas skolā audzēknis iesit skolotājam pa žokli: pedagogs nokļūst slimnīcā, bet vēlāk nomirst
“Mēs atsakāmies braukt uz slaktēšanu.” Doneckas kaujinieki atsakās karot
“Mani visvairāk apbēdina, ka tā puse, kura ir par labiem zēniem, baidās to izteikt.” Aivars Broks par sabiedrības saliedētību Daugavpilī
VIDEO. Patiess un ļoti emocionāls video: ko postošais karš ir atņēmis ukraiņu ģimenēm
Kuleba: Rietumu izšķiršanās par labu Melnās jūras ostu atbloķēšanai mazticama
13:00
Anšlavs un Junora – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
12:57
VIDEO. “Es apmierināju savu ziņkāri….”: pašmāju aktieris Jurijs Djakonovs reiz esot nofilmējies “pieaugušo filmā”
12:54
Kremļa plānotais zibenskarš izvērties par krievu karaspēka barbarisku vardarbību pret civiliedzīvotājiem
Anita Muižniece: Nav iespējama vienota sabiedrība, ja bērnus šķirojam pēc valodas
Atbalsta samazinājuma dēļ Rīgā uz citām mītnēm īsā laikā jāpārvieto 570 ukraiņu bēgļi
Uzbrucējs Teksasas skolā nošauj 19 skolēnus
Apinis: Latvijā ir vismaz 10 zinoši ārsti, kuri jau šodien varētu vadīt veselības ministriju labāk par pianistu
Skatītājs jautā: Kāpēc Ukraina nevar samaksāt privātajām militārajām vienībām, lai tās karotu viņu pusē?
Ciklona ietekmē maija pēdējās dienas Latvijā būs vēsas un lietainas
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
Sārts: Krievija gatavojas pamiera sarunām ar Ukrainu, grasoties atņemt tai atsevišķas teritorijas
“Trešdaļai no mums nemaz nav uzkrājumu!” Ekonomists atklāj, kā straujais apkures cenu kāpums ietekmēs mūsu maciņus
VIDEO. “Galīgi jau nekaunīgi palikuši!”: Ivars nakts melnumā savā dārzā sadzird nesaprotamu brakšķēšanu….
“Maiji rāva sirdis cilvēkiem ārā, tāpēc jau nejaucam nost viņu piramīdas!” Bikše par atbrīvošanos no “Padomju mantojuma”
Eksperte: Krievija savu auditoriju sāk gatavot ilgākam karam Ukrainā
“Šis laiks ieplēš rētas.” Saruna ar režisori Lauru Grozu
“Ir nepiemērots brīdis tautas tracināšanai.” Kilbloka par Maskavas ielas pārdēvēšanu
Nākamās divas ziemas ir īpaši būtiskas, jādomā, kā nodrošināties ar resursiem – komentē Roberts Zīle
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Kalviņš skaidro, vai jaunās Covid-19 mutācijas varētu būt spēcīgākas par pirmo vīrusa variantu?
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
“Es esmu pret vardarbību un toksiskām attiecībām!” “Māmiņu klubs” vadītāja Beitika aicina vardarbībā apsūdzēto reperi Strūbergu uz atklātu interviju televīzijā
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
izaudzēt tādus tomātus un gurķus, kādi auga vecmāmiņas siltumnīcā?