Foto: Zane Bitere/LETA

Zems ražīgums, trūkst inovāciju un kooperācijas. OECD pētījums atklāj neglaimojošu ainu par Latvijas lauksaimniekiem 2

Zems darba ražīgums, lauksaimnieki savā starpā nekooperējas, ražo produktus, kas nav inovatīvi un eksportējami ārpus mūsu valsts robežām – šādu Latvijas lauku ainu ieskicē Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), kas sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti (LLU) un Zemkopības ministriju, izpētījusi nozares produktivitāti un ilgtspējību.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 140
15 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 62
16 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 41
1 diena
Lasīt citas ziņas

Pētot mūsu valsts situāciju, OECD pētnieki noskaidrojuši – lai gan Latvijas ekonomika ir maza, tā ir atvērta un dinamiska. Iedzīvotāju skaits valstī samazinās, un aptuveni 68% cilvēku dzīvo tieši pilsētvidē, nevis laukos.

Divas trešdaļas nesaņem algu

Visās iespējamās jomās mūsu valstī notiek dažāda veida reformas, lai risinātu klātesošos izaicinājumus un pārraudzītu notiekošo progresu attiecīgajās jomās. Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas bremzē valsts attīstību, ir mazais tirgus apmērs, un tieši inovāciju ziņā mēs ļoti iepaliekam, secina pētījums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja runājam par lauksaimniecību, OECD norāda, ka šī joma Latvijā pamazām attīstās, taču tas nenotiek tik strauji kā citās tautsaimniecības nozarēs. Neskatoties uz to, lauksaimniecība veido samērā lielu tautsaimniecības daļu – 3%, kā arī eksporta daļu – 17%, bet nodarbināti tiek 8% iedzīvotāju.

Tāpat varam lepoties ar dabas resursiem, piemēram, zemes un ūdens, kuru Latvijā ir daudz un ļoti labā kvalitātē.
Tomēr kopš 2000. gada lauku saimniecību skaits ir samazinājies uz pusi un, lai gan to ienākumi gadu laikā ir kāpuši, 60% sastāda atbalsts no ārpuses. Taču ir arī virkne problēmjautājumu, kas Latvijas valstij būtu jārisina.

To skaitā ir prasmju nepietiekamība, emigrācija un iedzīvotāju skaita samazināšanās, kā arī iedzīvotāju un pakalpojumu koncentrācija pilsētās, kas skar visu tautsaimniecību.

Nozares līmenī ir problēmas ar lauksaimniecības atbalsta maksājumu izmantošanu nekomerciālu saimniecību atbalstam un augsts neapmaksātā darbaspēka līmenis lauku saimniecībās.

Liela daļa no laukos strādājošajiem ir ar zemu kvalifikāciju vai sliktām prasmēm un samērā ar citam Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, pie mums ir zems darbaspēka ražīgums.

Vairāk nekā divas trešdaļas jeb 67% no lauku saimniecību darbaspēka ir neapmaksātas, bet 64% saimniecību standarta vai vidējais ražojums nepārsniedz četru tūkstošu eiro vērtību.

Ekonomiski neizdevīgi ir arī tas, ka liela daļa produkcijas, ko saražo Latvijas lauksaimnieki, ir ar zemu vai vispār bez pievienotās vērtības.

Nepietiekams ir arī nozares pārstāvju “draudzēšanās” jeb sadarbības līmenis, jo šobrīd izveidotas tikai dažas ražotāju grupas, bet pētnieki akcentē, ka kooperācija ir svarīgs elements, ja saimnieki vēlas sagaidīt attīstību.

Jāsakārto zemes jautājumi

Mūsdienās graudkopība un piena lopkopība veido lielāko daļu Latvijas lauksaimniecības produkcijas.

Komerciālo saimniecību struktūra ir divējāda: lopkopības saimniecības parasti ir mazākas par vidējām ES saimniecībām, bet graudkopības saimniecības lielākoties ir lielas un orientētas uz eksportu.

Graudi ir Latvijas galvenā lauksaimniecības un pārtikas preču eksporta grupa, bet tajā pašā laikā puse saimniecību vispār nepārdod nekādas lauksaimniecības prece, kas būtiski bremzē ekonomisko attīstību.

Kā risināt visas šīs problēmas? OECD iesaka izmantot lauksaimniecības inovācijas, lai uzlabotu nozares produktivitāti, kā arī pārtikas sistēmas ilgtspēju un efektivitāti.

Pēc pētnieku domām, to finansējumu, ko šobrīd aprēķina saskaņā ar platību vai ražošanas apjomiem, jānovirza nozares ilgtermiņa produktivitātei: izglītībai, saimniecību vadībai, investīcijām, sadarbībai.

Tāpat ir jāpalielina atbalsts augstākas vērtības produktu ražošanai, novēršot vājās vietas vērtību ķēdē. Latvijā būtu jāvienkāršo zemes īpašuma un nomas regulējumu, lai veicinātu labi funkcionējošu zemes tirgu.

Savukārt, lai risinātu kvalificētā darbaspēka iztrūkuma problēmu laukos, OECD, pirmkārt, piedāvā ne tikai celt darbaspēka kvalifikāciju, bet arī uzlabot pašu lauku saimniecību īpašnieku izglītības līmeni.

To varētu izdarīt gan ar formālās, gan neformālās mūžizglītības palīdzību, taču valstij jāpanāk, lai tā ir lauku ļaudīm pieejama ne tikai fiziski, bet arī finansiāli. Tāpat ir jāveicina jauniešu interese, laukos nodrošinot pienācīgu un darbīgiem cilvēkiem atbilstošu infrastruktūru.

“Lai apturētu cilvēku izbraukšanu no lauku apvidiem un piesaistītu jaunu cilvēku interesi, jāparūpējas, lai šīs teritorijas kļūst pievilcīgākas. Tāpat ir jānodrošina augstāks ienākumu līmenis. Savukārt pašiem lauksaimniekiem ir jāpanāk, ka neskatoties uz pašu klātbūtni vai prombūtni, saimniecība darbojas labi un produktīvi,” savu skatījumu pauda kanādietis, OECD Tirgus un lauksaimniecības direktorāta direktors Kens Ašs, kas Latvijā ciemojās pētījuma prezentācijas laikā.

Attiecībā uz inovācijām, lai pārvarētu tirgus lieluma ierobežojumus, viņaprāt, Latvijā jāveicina reģionālā sadarbība pētniecības un inovāciju jomā.

Mazā laika sprīdī padarīts daudz

Ar pētījumu iepazinās arī Latvijas zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, kurš tā autoriem veltīja atzinīgus vārdus, taču norādīja, ka dažos jautājumos viņu viedoklis atšķiras.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Prieks, ka Latvija ir viena no tām valstīm, kurā šāds nozīmīgs pētījums tika veikts. Tomēr dažas lietas, kas tajā izceltas, manuprāt, nav pašas aktuālākās. Vēlos arī uzvērt to, ka mēs neesam mazi, ja skatāmies no vienotā ES tirgus viedokļa. Un, ja esam vienotā tirgus sastāvdaļa, tad vienādiem būtu jābūt arī nosacījumiem, taču pieredze rāda, ka pastāv atšķirības starp dažāda līmeņa valstīm. Vēlētos, lai tā nebūtu.”

“Mēs esam jauna valsts, un kopš neatkarības atgūšanas nemaz nav pagājis tik liels laiks. Bez šaubām, liels atspēriena punkts lauksaimniecībai bija iestāšanās ES, pēc kuras izaugsmes potenciāls šajā nozarē tiek īstenots daudz labāk nekā iepriekš,” pēc pētījuma prezentācijas sacīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, kura optimistiski tic, ka mūsu lauksaimniekiem ir lielas iespējas celt savu produktivitāti, efektivitāti un potenciāls attīstīties inovāciju jomā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 41
1 diena
LE
LETA
Laukos
Nespējot izpildīt likuma prasības, zemnieku saimniecībai, iespējams, nāksies likvidēt taurgovis 49
2 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Meklējiet vietējos! 9
2 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Jebkurš kubikmetrs, kas nāk no meža, saražo gan algas, gan nodokļus.” Saruna ar Arni Muižnieku 45
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 140
15 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 62
16 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 41
1 diena
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti uzmanīgs un vērīgs – tas var tevi pasargāt! Horoskopi 28.novembrim
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda.” Aicina nesastrādāt cūcības mežā 4
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Asociācija: Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas 7
4 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Man ir bail par atsevišķiem uzņēmumiem.” Šolks uzsver, ka pienrūpnieki cer uz valsts atbalstu 23
19. novembris, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Šobrīd izstrādātā ES Meža stratēģija vājinās ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas vērtības Eiropā un neveicinās zaļā kursa mērķu sasniegšanu 6
17. novembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
No 2023. gada Latvijas lauksaimniekiem lielāks atbalsts būs videi draudzīgākai saimniekošanai un mazajām saimniecībām 21
15. novembris, 2021
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Turpmākajos gados zemnieki saņems mazāku ES un valsts atbalstu 53
13. novembris, 2021
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Uz kurām pilsētām jau doties baudīt Ziemassvētku rotājumus un skaistās gaismiņas?
50 minūtes
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
20 minūtes
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai?
18 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Skujkoku cenas krīt, lapu koku – aug! Kurš kopš šobrīd ir vispieprasītākais tirgū?
2 minūtes
ZB
Zigmunds Bekmanis
Kokteilis
“Man patīk, ja vīrieši prot izteikt komplimentus, uzņemties atbildību un nav augstprātīgi!” Saruna ar “Kad viņas satiekas” vadītāju Baibu Vītiņu
9 minūtes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Tele2” plāno uzstādīt simtiem 5G staciju
22 sekundes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Zviedrijas vēstniece Latvijā Kārina Hēglunda: Ar vēju par lētākām cenām jeb Latvija ir lielas izvēles priekšā 1
35 minūtes
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Kādus postījumus savvaļas dzīvnieki nodara sējumiem un kā tos iespējami efektīvāk novērst?
4 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš” 25
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Rīga – bez atkritumiem? Ko nozīmē galvaspilsētas pievienošanās “Zero Waste City” programmai 14
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 25
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 21
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 11
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Dēls, liecinot tiesā: “Man vairs nav ne tikai tēva, bet arī mātes.” Jaunjelgavas lauku sētas traģēdija 42
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 162
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Talsos domes vadībai algu palielina pat par 450%, aizmirstot par darbiniekiem 60
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd zaļais sertifikāts ir izgāzts no zinātniskā viedokļa.” Ekonomists Krusts par vakcinācijas ietekmi uz Covid-19 izplatības ierobežošanu 110
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Velves” strīds par Stradiņa slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvdarbu iepirkumu nonācis AT
09:31
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Kādus postījumus savvaļas dzīvnieki nodara sējumiem un kā tos iespējami efektīvāk novērst?
09:25
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Skujkoku cenas krīt, lapu koku – aug! Kurš kopš šobrīd ir vispieprasītākais tirgū?
09:23