Foto: Paula Čurkste/LETA

Žurnāls izpēta, cik daudz aģentu vārdu pazuduši no publiskotās VDK kartotēkas 1

Publiskotajā bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) alfabētiskajā kartotēkā trūkst gandrīz 700 aģentu kartīšu, vēsta žurnāls “Ir”, kas izveidojis “čekas” aģentu elektronisku datubāzi un salīdzinājis to ar Totalitārisma seku dokumentēšanas centra (TSDC) informāciju.

VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem 117
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 247
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
Lasīt citas ziņas

Žurnāls izpētījis, ka VDK alfabētiskās kartotēkas apjoms izrādās daudz mazāks, nekā solīts, turklāt atšķirība mērāma simtos vai pat tūkstošos – atkarībā no tā, kurus TSDC nosauktos datus ņem par atskaites punktu.

“Alfabētiskā kartotēka satur 7998 kartītes,” bija teikts TSDC sagatavotajā skaidrojumā, kas decembrī publicēts arhīva mājaslapā līdz ar čekas kartotēkām. Taču alfabētiskajā kartotēkā atrodami dati tikai par 7291 cilvēku. Dažiem aģentiem bija pa divām vai pat trim kartītēm, tāpēc publicētās alfabētiskās kartotēkas kopskaits ir nedaudz lielāks – 7320.

CITI ŠOBRĪD LASA

Starpība ir vēl lielāka un pārsniedz pat 3000 vienību, ja publicēto kartotēku salīdzina ar skaitli, ko TSDC nosauca medijiem novembrī pirms “čekas maisu” atvēršanas – tad tika ziņots, ka alfabētiskajā kartotēkā ir 10 612 kartītes. Vēl cits skaitlis – 9723 – parādās oficiālajā pieņemšanas un nodošanas aktā, ko aprīļa beigās parakstījis Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs, nododot fiziskās kartotēkas Nacionālajam arhīvam.

Pērn 1.novembrī oficiālā izdevuma “Latvijas Vēstnesis” interneta portāls informēja, kāds ir decembrī publicējamo trīs VDK aģentu kartotēku apjoms.

TSDC vadītāja Zinta Ābola sniedza šādus skaitļus: alfabētiskajā kartotēkā 10 612 kartītes, statistiskajā – 4141, ārštata darbinieku – 75. Šos pašus skaitļus pērn sniedza arī SAB, kura ietvaros darbojas TSDC, – kopējais VDK aģentu kartīšu daudzums ir 14 753, alfabētiskajā kartotēkā 10 612 un statistiskajā kartotēkā 4141.

Taču jau pāris mēnešus vēlāk, kad ieskenētās kartītes publiskoja internetā, to kopskaits uz papīra pēkšņi bija sarucis – TSDC skaidrojumā, kas publicēts Nacionālā arhīva interneta vietnē, lasāms jau stipri mazāks skaitlis: 7998 kartītes alfabētiskajā kartotēkā. Šī skaidrojuma autors bija ilggadējais TSDC vadītājs, tagad konsultants Indulis Zālīte.

SAB, TSDC un Nacionālais arhīvs situācijai skaidrojumu nav spējuši dot. “Tā ir absolūta mistika,” par novembrī TSDC nosaukto alfabētiskās kartotēkas kopskaitu 10 612 izteicies Zālīte.

Viņš pats neņemas to izskaidrot un par šī skaitļa rašanos neesot guvis skaidrību arī no Ābolas. Zālīte arī neesot varējis īsti pamatot, kā ticis pie kartīšu skaita 7998, ko ierakstījis TSDC skaidrojumā arhīva interneta lapā – liekas, ka esot skaitījis no digitālām kopijām.

Arī Nacionālais arhīvs pagaidām nezina atbildi uz jautājumu, cik aģentu kartīšu īsti ir VDK alfabētiskajā kartotēkā. Arhīvs pērn no SAB saņēma tikai ieskenētos kartīšu attēlus, nevis fizisko kartotēku. 3.decembrī parakstītajā pieņemšanas un nodošanas aktā, nav minēts kartīšu skaits trijās digitalizētajās kartotēkās, bet gan tikai datu apjoms un elektronisko failu kopskaits mapēs. Proti, divās zibatmiņās nodoti kopumā 62,65 gigabaiti informācijas.

Arhīvs digitalizētās kartītes pirms publicēšanas neskaitīja, uzsvērusi arhīva direktore Māra Sprūdža. Arhīvs arī nav pārbaudījis skaitļus, ko Zālīte minējis arhīva interneta vietnē publicētajā skaidrojumā, jo paļāvušies uz pieredzējušā čekas dokumentu pētnieka profesionālismu.

Tikai 24.aprīlī arhīvs no SAB saņēma arī fiziskās kartotēkas, un tagad ir sākusies dokumentu pārbaude, lai varētu pabeigt to pieņemšanu. Šajā dokumentā parādās vēl cits alfabētiskās kartotēkas kartīšu skaits – 9723.

Kopš VDK dokumentu pārņemšanas arhīvs jau ir atklājis vienu nelielu kļūdu TSDC iesniegtajos dokumentos – saistībā ar aģentu uzskaites papildu kartotēku jeb, pašas čekas saīsinājumā, DKUA. Tās saturs pagaidām vēl nav publiskots, jo nezināmu iemeslu dēļ šī kartotēka pērn netika iekļauta likumā par VDK dokumentu publicēšanu.

Tikai pēc “čekas maisu” atvēršanas daži vēsturiskās izpētes komisijas locekļi sāka celt trauksmi, ka visi aģentu vārdi tomēr nav atklāti, un tad nāca gaismā informācija par šo papildu kartotēku. Tajā ir 447 kartītes, taču TSDC uzskaitē un arī pieņemšanas un nodošanas aktā ir norādīts skaitlis 446. Zālīte skaidrojis, ka tā bijusi drukas kļūda.

Kā atzīmē izdevums, redzot vairākus tik atšķirīgus alfabētiskās kartotēkas skaitļus, atmiņā uzausuši nostāsti par aģentiem, kuru vārdi no VDK kartotēkas izņemti. Zālīte gan noliedz, ka tas būtu bijis iespējams.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem 117
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 247
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
VIDEO. Sabiedrības dāma Elita Drāke jau gadu dzīvo mežā, pavisam viena pati
Neņem šodien visu tik tuvu pie sirds! Horoskopi 6.oktobrim 1
Lasīt citas ziņas
Ukrainas armija turpina pretuzbrukumu. Cik apjomīga šobrīd ir starptautiskā palīdzība?
Ziemeļkoreja izšāvusi divas ballistiskās raķetes; divu nedēļu laikā jau sešas 1
“Kaut zagļiem rokas nokalstu!” Aicina pavērot akumulatoru nodevējus
Vai krievu armija ir gatava ziemai? Ar tamponiem aizbāztas brūces un ar dūri sasitamas ķiveres…
FOTO. Politiķa Aināra Šlesera ģimenē priecīgs notikums – pasaulē nācis bērniņš
07:31
Monika, Zilgma, Zilga – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
07:30
VIDEO. Olgas Rajeckas vīrs Ivo: “Es nezinu, kā tas ir – būt dīvas vīram!”
07:29
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
“Apkārt notiekošais ir suņa murgi. Visi iebaidīti.” Kāda ir mobilizācijas gaisotne Krievijā?
EP spīkere: ES ir jānodrošina Ukrainai ieroči un tanki savu teritoriju atgūšanai 7
Ceturtdien vējš pastiprināsies. Kurzemē gaiss iesilis līdz 15 grādiem 1
Dzimtas kapos – lieli, veci koki, tāpēc apstādījumi nīkuļo. Vai tiem var līdzēt?
FOTO. Politiķa Aināra Šlesera ģimenē priecīgs notikums – pasaulē nācis bērniņš
VIDEO. Olgas Rajeckas vīrs Ivo: “Es nezinu, kā tas ir – būt dīvas vīram!”
VIDEO. Uz citiem medību laukiem devies suns, kam piederēja ilgmūžības rekords
Lato Lapsa par Šlesera atgriešanos politikā: “Tā bija lieliska daudzpakāpju sazvērestība”
Māris Zanders: Bīstamie reālpolitiķi 1
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
Tiek pabeigta “okupekļa” atlieku demontāža; sākotnēji tur būs skeitparks 117
Putins paraksta dekrētu – Zaporižjas AES nonāk Krievijas īpašumā 39
Kijiva: Krievijā slēptā mobilizācija sākās jau maijā 1
ES iebraukuši par 20% mazāk Krievijas pilsoņu nekā nedēļu iepriekš 2
VIDEO. Sabiedrības dāma Elita Drāke jau gadu dzīvo mežā, pavisam viena pati
VIDEO, FOTO. “Sajūtas, tik tuvu redzot šādu dabas varenību, ir neaprakstāmas” fotogrāfs Sēlijā dažu metru attālumā satiek staltbriedi 8
VIDEO. Militārais eksperts Igors Rajevs kulinārijas raidījumā sasmīdina vadītāju, kad stāsta par “pāri palikušajiem griķiem” 12
VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem 117
Uz SKS startējis “Space X” kosmosa kuģis, kuru komandē igauņu izcelsmes astronaute 1
No balkona par sporta zāli
“Putins ir iekšēji sapuvis, bet ārēji jūtas kā Pēteris I.” Slaidiņš par kārtējo kodolvāles vicināšanu 40
Kariņš neredz nepārvaramus šķēršļus četru partiju koalīcijai
ReTV: Daļa 14.Saeimas deputātu varētu nesaņemt pielaidi valsts noslēpumam 6