×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
2. februāris, 2017
Drukāt

100 eiro – daudz vai maz? Vērtē eksperti (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Kādu laiku atpakaļ banka Citadele nāca klajā ar paziņojumu, ka, lai mudinātu uzņēmējus uz “tīru” biznesu un sniegtu morālu atbalstu nodokļu nomaksai, tā saviem jaunajiem klientiem dāvinās 100 eiro.

Rodas jautājums – 100 eiro tas ir daudz vai maz? Šādas naudas dāvinājums kādu tiešām var mudināt skatīties “tīra” biznesa virzienā? Savu viedokli sniedz eksperti.

Trešdaļai iedzīvotāju 100 eiro ir trešā daļa mēneša ienākumu
Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš: “Ja konta apgrozījums ir 1000 eiro, tad 100 ir desmitā daļa un tam ir svars, taču, saprotams, lieliem uzņēmumiem ar miljonu apgrozījumu 100 eiro kopējā plūsmā pazūd. Savukārt, ja paskatās uz iedzīvotājiem, no kuriem, saskaņā ar statistiku, trešā daļa saņem minimālo algu, tad 100 eiro ir trešā daļa no viņa ikmēneša ienākumiem un – tas ir ļoti daudz. Te arī atbilde – kādam 100 eiro ir ļoti daudz, savukārt citam – maz.” Vērtējot kādas bankas dāvinājumu 100 eiro apmērā nodokļu nomaksai, Jelgavas domes priekšsēdētājs izceļ morālo aspektu.

“Ir uzņēmumi, kuru atbildības un godīguma līmenis, pildot savas saistības pret valsti, būtu uzlabojams. Kad tika ieviests mikrouzņēmuma nodoklis, atbalstīju to. Šķita mazajiem frizieriem, ogu lasītājiem un amatniekiem tas būs būtisks atbalsts. Taču redzot, ka liels uzņēmums pēkšņi sadala savu struktūru, optimizējot izdevumus ar mikrouzņēmuma nodokļa palīdzību, tas vairs nešķiet pareizi. Tādēļ arī aktīvi iesaistāmies darbā pie jaunā nodokļu modeļa izstrādes mazajiem uzņēmējiem,” tā A.Rāviņš.

Dāvanas veido labāku sabiedrisko domu nekā represijas
Latvijas Mazo un vidējo uzņēmumu asociācijas valdes locekle Aija Lokenbaha atzīst – mazam uzņēmumam ar trim, četriem, pieciem darbiniekiem 100 eiro ir pieklājīga summa. “Jebkurā gadījumā uzdāvināti 100 eiro ir ļoti labi. Ja padomā, cik stundas ir jānostrādā, cik produkcijas jāsaražo un jānotirgo, lai beigās paliktu 100 eiro, veidojas priekšstats par šādas dāvanas vērtību. No Citadeles puses 100 eiro dāvana ir dāsns solis. Protams, ja kādam uzņēmumam radušās finansiālas problēmas, 100 eiro nebūs summa, kas to glābs no bankrota, taču šāda dāvana visticamāk mudinās uzņēmēju palūkoties uz sevi un izvērtēt savu attieksmi pret valsti,” vērtē Aija Lokenbaha. Viņasprāt dāvana, kas pasniegta, mudina uz godīgumu, pirmkārt ietekmē emocionāli un ilgtermiņā nes būtisku labumu. “Šādas kampaņas veido sabiedrisko domu. Tās saka – es Tev dodu, bet atceries arī par savu atbildību – dot citam. Tas ir būtiskākais, ko 100 eiro var panākt un varu vien izteikt cerības, lai uzņēmēji uz godprātīgu biznesu biežāk tiktu stimulēti ar šādām atbalsta kampaņām nevis ierastajām represijas metodēm,” tā Latvijas Mazo un vidējo uzņēmumu asociācijas valdes locekle.

100 eiro ir mana ikmēneša nodokļu summa
Liena Subatiņa-Brazeviča ir mazais uzņēmējs, kas rada un klientiem piedāvā gan mākslas priekšmetus, gan arī šuj un tirgo bērnu apģērbu. Paralēla viņas saimnieciskās darbības joma ir nekustamā īpašuma pārvaldīšana. Laika gaitā izmantojusi dažādas uzņēmējdarbības juridiskās formas, jau pusotru gadu viņa savus nodokļus maksā kā nereģistrētas saimnieciskās darbības veicēja. Viņi 100 eiro ir gandrīz visa summa, kas katru mēnesi jāmaksā nodokļos. “Manā izpratnē 100 eiro ir daudz. Pat 10 eiro ir nauda un tā ir vērtība, kur nu vēl 100! Manā gadījumā tā ir summa, kas gandrīz pilnībā veido viena mēneša nodokļu maksājumu apmēru un to savā kontā labi justu. Liels uzņēmums to vienu simtnieku, visticamāk, nepamanītu, taču grūti iedomāties cilvēku, kurš par šādu dāvanu nepriecātos un neteiktu paldies,” tā Liena Subatiņa-Brazeviča.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pārrēķinot latos – 70 lati. Vai par 100 eiro var nopirkt to, ko par 70 latiem vēl 2013ajā? Laikam jau nē. Pašlaik nepieciešami vairāk eiro.
    Vai vēl piemērs – 500 eiro alga nav tas pats, kas 500 latu alga. Daudzi ar eiro jūtas piečakarēti.
    Protams, ka katrs eiro, ko var ietaupīt, ir daudz.

Draugiem Facebook Twitter Google+