Kauja pie Lindanises. 19. gs. glezna.
Kauja pie Lindanises. 19. gs. glezna.
Foto: Wikimedia Commons

1219. gada 15. jūnijā. No debesīm nokrīt Dānijas karogs 0

Pirms 800 gadiem mūsdienu Tallinas apkaimē notika kauja pie Lindanises, kurā tikās karaļa Valdemāra II vadītie dāņu un vācu krustneši, kā arī karaļa vasaļa, rietumslāvu kņaza Viclava karadraudze, kam uzbruka pagānisko igauņu karaspēks.

Reklāma
Reklāma
Pataisīja par muļķi: kas pārliecināja Trampu mainīt viedokli par Putinu? Atklājas intriģējošas aizkulišu detaļas
RAKSTA REDAKTORS
“Ir noticis smags noziegums…” Pagājuši trīs mēneši kopš traģiski izdzisa divu zēnu dzīvības Pļavniekos – kas ir noskaidrots?
Trampa dzīvībai draud briesmas: bijušais ASV Nacionālās drošības padomnieks atklāj kāda terora tīkla “slepkavību sarakstu”
Lasīt citas ziņas

Kā stāsta leģenda, pašā kaujas karstumā no debesīm nokritis “Dannebrog”. Proti, mūsdienu Dānijas valsts karogs. Šo arī uzskata par Dānijas karoga dzimšanas dienu.

Viduslaiku teksti apgalvo, ka “Dannebrog” parādīšanās notikusi brīdī, kad dāņiem klājies plāni un Lundas arhibīskaps Anderss Sunesens vērsies pie Dieva ar karstām lūgšanām līdz spēka izsīkumam.

CITI ŠOBRĪD LASA
Krusta karoga nokrišana iezīmējusi lūzumu kaujas gaitā.

Ir gan arī citi nostāsti, kas šo pašu epizodi attiecina uz kādu citu kauju Livonijā, tikai 1208. gadā. Livonijas Indriķa hronika, aprakstot Lindanises kauju, par karogu neko nemin. Toties liecina, kā kaujas gaitā kritis jaunieceltais Igaunijas bīskaps Teoderihs.

Šis cisterciešu misionārs Livonijā bija ieradies vēl 12. gadsimta beigās bīskapa Meinarda laikā un uzturējās Turaidā; tika saukts par Turaidas Teoderihu, līdz atkrita no Rīgas baznīcas un pievienojās dāņiem Igaunijā.

Hronika vēsta: “Un vairāki no viņiem [igauņiem] domādami, ka teltī, kas piederēja augstu cienījamam Igaunijas bīskapam Teoderiham, atrodas [Dānijas] karalis, iebruka pie viņa un nogalināja viņu, un citi vajāja pārējos un daudzus nonāvēja.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.