“Aptiekā ik mēnesi atstāju 300 eiro,” Karīna atklāj, ka Latvijā migrēnas pacientiem “pirmās palīdzības zāles” vēl joprojām neapmaksā 0
Krista Draveniece


Foto: Karīnas Zaņģes privātais arhīvs.
Foto: Karīnas Zaņģes privātais arhīvs.
Karīnas Zaņģe.

Mums visiem reiz ir sāpējusi galva, kad grūti koncentrēties, nevar īsti pastrādāt un organisms saka, ka nepieciešams atgulties, bet, ja ne reizi mūžā nav piedzīvota īsta migrēna, par galvassāpēm sūdzēties patiesībā ir grēks. Diemžēl Latvijā šobrīd migrēnas pacientiem medikamenti, kas var palīdzēt uzreiz pēc sāpju lēkmes kā pirmā palīdzība, netiek kompensēti.

Reklāma
Reklāma
Glābt vairs nebūs iespējams: Krieviju gaida spēcīgs trieciens jau pēc diviem mēnešiem
ASV vairs nevēlas pagaidu pamieru Ukrainā: Venss nāk klajā ar jaunu paziņojumu 42
RAKSTA REDAKTORS
Oskara Zeizas piekautās sievietes stāsts: “Es kliedzu un cerēju, ka kaimiņi sadzirdēs”
Lasīt citas ziņas

Migrēnas pacientu skaitu Latvijā noteikt ir grūti, dažviet tiek lēsts, ka tas ir katrs desmitais iedzīvotājs, tomēr daudziem nav oficiālas diagnozes, tādēļ patiesais hronisku migrēnu pacientu skaits noteikti ir lielāks.

Pirmās palīdzības zāles Latvijā nekompensē

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd no migrēnas pret sāpju medikamentiem Latvijā ir pieejami tikai no katras triptānu grupas viens ražotājs.

1. sumatriptanum (Cinie) — 50 mg vai 100 mg tabletes (pasaulē pieejamas un dažās aptiekās Latvijā ir pasūtināmas arī deguna aerosola un s/c injekcijas formas),

2. rizatriptanum (Calvinia) — 10 mg mutē disperģējama tablete,
3. frovatriptanum (Migard) — 2,5 mg tablete,
4. eletriptanum (Relpax) — 40 mg tablete.

“Ārzemēs katrai triptānu grupai ir pieejami aptiekās vairāku ražotāju medikamentu izvēle, lai atlasītu sev pieejamāko cenas vai blakņu ziņā mazāk kaitīgu. Pēc zāļu reformas 2025.gadā, kā arī tika prognozēts aizejot uz aptieku februārī man pateica farmaceite “Mana Aptieka” un “Mēness aptiekā”, ka “Calvinia” neesot pieejama lieltirgotavu bāzēs, nācās gaidīt divas nedēļas līdz piegādei,” pieredzē ar LA.LV. dalās Galvas sāpju pacientu biedrības vadītāja Karīna Zaņģe, kura ne tikai cīnās par migrēnas pacientu tiesībām, bet arī pati cieš no šīs slimības.

Šobrīd Latvijā migrēnas pacientiem augstākminētie triptāni netiek kompensēti. Šobrīd valsts kompensācija paredz 2 injekciju un 1 medikamentozo sāpju noņemšanas metodes kompensāciju 100% tikai hronisko migrēnas pacientu ārstēšanai 12 mēnešu periodā pēc konsīlija slēdziena RAKUS vai Rīgas Stradiņu Universitātes slimnīcā.

Lietuvā 9 eiro, Latvijā – 32!

Migrēnas pacientu ārstēšanās iespējas ārzemēs un Latvijā krasi atšķiras. Piemēram, citviet ārzemēs katrai triptānu grupai ir pieejami aptiekās vairāku ražotāju medikamenti, lai atlasītu sev pieejamāko cenas ziņā, vai to, kas rada mazāk blakņu.

Reklāma
Reklāma

“Šobrīd no migrēnas pret sāpju medikamentiem Latvijā ir pieejami tikai no katras triptānu grupas viens ražotājs, kā jau minēju, tāpat Latvijā medikamenta veids triptāniem ir tikai viens – injekcija vai tablete.

Savukārt, ārzemēs tie ir deguna flakoni, plāksteri, inhalatori, smēres, pulvera veidā šķīstoši, eļļas veidā, katrs izvēlas sev ērtāko un vieglāk lietojamo,

jo pie medikamentu izdzeršanas vislielākais risks ir slikta dūša un vemšana, kas šo medikamentu visbiežāk izvada no ķermeņa, kamēr tas nav paspējis iesūkties un iedarboties!” Zaņģe norāda.

Venozi vēnā ievadāmie medikamenti noteikti ir ērtāki, drošāki un ar stiprāku iedarbību, tie ātrāk uzsūcas, bet “farmācijas nozare Latvijā ir ļoti ierobežota un jauni spēlētāji vietējā zāļu tirgū netiek ielaisti, to man ir apliecinājuši vairāki farmācijas firmu pārstāvji mūsu tikšanās reizēs. Piemērs, “TEVA” Lietuvas ražotās “Sumatriptan” medikaments Latvijā nemaz nav pieejams, Latvijā cena šim triptānam ir 32 eiro, Lietuvā sešu tablešu iepakojums šobrīd maksā deviņus eiro, Ēģiptē tas pats triptāns ar sešām talbetēm maksā trīs eiro ar iespēju iegādāties bez receptes,” Galvas sāpju pacientu biedrības vadītāja atklāj.

Intervijā LA.LV jau pirms trim gadiem Zaņģe apstiprināja, ka daudzi migrēnas pacienti brauc uz Lietuvu, jo tur var bez receptes šīs zāles nopirkt daudz lētāk.

Šobrīd situācija nav mainījusies.

Lai justos labi, aptiekā mēnesī atstāju vismaz 300 eiro

Katram pacientam šī summa var atšķirties, jo arī lēkmju daudzums ir dažāds. Nedēļā nav ieteicams lietot vairāk par 2 triptānu medikamentu tabletēm. Viens “Calvinia” iepakojums pirms reformas maksāja 24 eiro, tagad 20.

“Cinie” 100 mg 6 tabletes pirms reformas maksāja 34 eiro, tagad atkarīgs kurā aptiekas tīklā pērk, ja paveicas iegādāties no kāda lētā iepirkuma, tad šobrīd 6 tablešu medikamentu kastīte maksā 14 eiro.

“Mēnesī vidēji, ja ir 6 lēkmes tad pietiek ar vienu “Cinie” 100mg 6 tablešu paciņu, šo valsts nekompensē. Manā situācijā mēnesī bija 22 lēkmes, es iepirku uz mēnesi 4 “Calvinia” paciņas, kas izmaksāja ap 100 eiro, bet protams vēl ir jāpērk un jālieto migrēnas ikdienas ārstēšanas terapijai antidepresanti, asinsspiediena regulātori vai antiepileptiķi, kā arī magnijs, Q10 un citi uztura bagātinātāji. Man aptiekas izmaksas mēnesī ir ap 300 eiro, neskaitot klāt terapiju un ārsta vizīšu apmeklējuma izmaksas,” Zaņge atklāti stāsta.

Pirmajai palīdzībai ir jābūt pieejamai ikvienam

Viena reforma pēc otras, daudz skaistu runu TV ekrānos, bet ko uzlabot iesaka paši pacienti? “Mans ieteikums, ja domājam par migrēnas kompensējamajiem medikamentiem, ir jābūt opcijai, ka pie pacienta profila E-veselībā, ja ir diagnozes kods migrēnai, pacientam ir iespējams vismaz 1-2 paciņas iegūt bez receptes akūtos gadījumos, ja ģimenes ārstam neesam laicīgi pajautājuši izrakstīt recepti,” iesaka Galvas sāpju pacientu biedrības vadītāja.

Tāpat migrēnas ikdienas sāpju mazināšanai

būtu jābūt kompensējamiem triptānu grupas medikamentiem, kas ir pirmā palīdzība sāpju noņemšanā, kā citiem pacientiem “Ibumetins” ir ikdienas glābšanas riņķis,

kas ir pieejams bez receptes.

“Pašlaik, man personīgi, neliekas pareizs risinājums līdzmaksājums par katras receptes apstrādi, jo ikdienā vismaz man ir jālieto un jāiepērk vismaz 7 veidu recepšu medikamenti, kas šobrīd ir sadārdzinājušies. Manāmi augusi cena ir arī bezrecepšu medikamentiem un uztura bagātinātājiem pēc jaunās reformas,” sieviete norāda.

Migrēnas medikamentu kompensēšana “bremzējas” jau gadiem

Iepriekš 2024. gada jūnijā, viesojoties TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”, veselības ministram Hosamam Abu Meri, jautāts, kāpēc visas migrēnas zāles nav iekļautas kompensējamo medikamentu sarakstā, viņš aizbildinājās ar to, ka neesot izdevies saskaņot cenas ar ražotājiem.

Ministrs norādīja: “Ar kompensējamo medikamentu sarakstu mums ir problēmas, es nesaku, ka mēs esam visu atrisinājuši ar reformas vai šogad piešķirot papildus 15 miljonu palīdzību – nē! Mums ir liels saraksts ar medikamentiem, arī migrēnas, kurus jāiekļauj sarakstā. Nepieciešami vismaz 100 miljoni eiro, lai iedzīvotāji jutos labāk, tāpēc tas ir mūsu mērķis turpmāk galveno uzsvaru likt uz šo problēmu un to risināt!”

Drīz jau 2025. gada jūnijs, bet nekas diži nav mainījies.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.