Mobilā versija
+17.0°C
Pēteris, Pāvils, Pauls, Paulis
Ceturtdiena, 29. jūnijs, 2017
21. decembris, 2015
Drukāt

1925. gada 21. decembrī

21dec_Potjomkins_2

Pirms 90 gadiem, 1925. gada 21. decembrī, Maskavas Lielajā teātrī pirmizrādi piedzīvoja Rīgā dzimušā kinorežisora Sergeja Eizenšteina mēmā kinolente “Bruņukuģis “Potjomkins””.

Filma iecerēta un radīta propagandas nolūkos, tomēr kultūrvēsturē palikusi kā novatorisks darbs, kas kļuvis par kinoklasiku. Dažādos laikos, dažādās lietpratēju aptaujās “Bruņukuģis “Potjomkins”” ierindojies pasaules ietekmīgāko filmu pirmajā desmitniekā vai otrā desmitnieka sākumā. Tādi ievērojami režisori kā Frānsiss Fords Kopola, Braiens de Palma, Vudijs Alens un citi nav vairījušies no atsevišķu šīs filmas citātu izmantošanas savos darbos. Īpaši iecienīts kadrs ar demonstrantu apšaušanu Odesā un bērnu ratiņiem, ripojošiem no augstajām kāpnēm. Kinoļaudis joprojām apbrīno un cenšas atdarināt Eizenšteina kadru montāžas metodes. Kadri atstāj emocionāli ļoti spēcīgu iespaidu, kaut netiek pateikts ne vārds. Zīmīgi, ka filma tika cenzēta ne tikai ārzemēs, kur to demonstrēja pēc atsevišķu ainu izgriešanas, bet pat PSRS – krītot nežēlastībā Trockim, viņa pieminēšana titros kļuva nevēlama.

Pievienot komentāru

Itālija draud vairs neuzņemt nelegālos migrantus (1)Ārvalstu kuģi, kuros tiek vesti jūrā uzņemtie nelegālie imigranti, Itālijas ostās netiks uzņemti, ja vien citas Eiropas Savienības (ES) valstis neuzņemsies lielāku atbildības slogu imigrācijas krīzes risināšanā, trešdien pavēstīja augsta ranga informācijas avots valdībā.
Ķīnas karakuģi uz Baltijas jūruPlānotā Ķīnas karakuģu piedalīšanās jūlija nogalē Baltijas jūrā gaidāmajos manevros kopā ar Krieviju var pastiprināt spriedzi reģionā, uzskata Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs.
Draugiem Facebook Twitter Google+