Mobilā versija
Brīdinājums +4.8°C
Vilnis, Raimonds, Laine
Sestdiena, 29. aprīlis, 2017
21. decembris, 2015
Drukāt

1925. gada 21. decembrī

21dec_Potjomkins_2

Pirms 90 gadiem, 1925. gada 21. decembrī, Maskavas Lielajā teātrī pirmizrādi piedzīvoja Rīgā dzimušā kinorežisora Sergeja Eizenšteina mēmā kinolente “Bruņukuģis “Potjomkins””.

Filma iecerēta un radīta propagandas nolūkos, tomēr kultūrvēsturē palikusi kā novatorisks darbs, kas kļuvis par kinoklasiku. Dažādos laikos, dažādās lietpratēju aptaujās “Bruņukuģis “Potjomkins”” ierindojies pasaules ietekmīgāko filmu pirmajā desmitniekā vai otrā desmitnieka sākumā. Tādi ievērojami režisori kā Frānsiss Fords Kopola, Braiens de Palma, Vudijs Alens un citi nav vairījušies no atsevišķu šīs filmas citātu izmantošanas savos darbos. Īpaši iecienīts kadrs ar demonstrantu apšaušanu Odesā un bērnu ratiņiem, ripojošiem no augstajām kāpnēm. Kinoļaudis joprojām apbrīno un cenšas atdarināt Eizenšteina kadru montāžas metodes. Kadri atstāj emocionāli ļoti spēcīgu iespaidu, kaut netiek pateikts ne vārds. Zīmīgi, ka filma tika cenzēta ne tikai ārzemēs, kur to demonstrēja pēc atsevišķu ainu izgriešanas, bet pat PSRS – krītot nežēlastībā Trockim, viņa pieminēšana titros kļuva nevēlama.

Pievienot komentāru

Dienas klāt pie atvaļinājuma, ja ir bērns vai jākopj slimnieks. Ierosinājums EiropāEiropas Komisija ierosina noteikt labākus vecāku atvaļinājuma standartus
Draugiem Facebook Twitter Google+