×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
3. februāris, 2015
Drukāt

1955. gada 3. februārī (2)

3feb_Jaunakais_2

Pirms 60 gadiem, 1955. gada 3. februārī, Dailes teātrī pirmizrādi piedzīvoja izcilā latviešu dramaturga Gunāra Priedes pirmā luga “Jaunākā brāļa vasara”.

Izrāde iegāja vēsturē kā spoža Priedes debija, lai arī autors pat vēl neskaitījās rakstnieks – tikai ”arhitekts, kas strādā zinātnisku darbu”. Izrādes režisors bija Pēteris Pētersons. Teātrim tā bija liela uzdrīkstēšanās, jo jauns bija gan lugas autors, gan režisors, gan galveno lomu spēlētāji. Protams, padomju apstākļos tika paziņots, ka luga stāsta “par padomju dzīves skaistumu, par padomju jaunās paaudzes morālo spēju un skaidrību”. Publiku gan sajūsmināja tas, ka beidzot kāds bija radījis ticamu stāstu par cilvēku attiecībām, nepārspīlējot ar ideoloģiju. Kā recenzijā togad rakstīja Laimonis Purs: ”Arī Gunārs Priede savā lugā varēja (..) atļaut saviem varoņiem izstrīdēties, piemēram, par dažām kolhozu ciematu celtniecības tehniskām problēmām. Tad jau “ideja” būtu skaidra, bet nebūtu mākslas darba.” “Jaunākā brāļa vasara” piedzīvoja vairākus iestudējumus, pēdējais no tiem ir 2001. gada versija Jaunajā Rīgas teātrī.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Jaunākais brālis bija Eduards Pāvuls,kurš arī redzams bildē.Pūcītis tolaik vēl nebija aktieris.

    • Protams! Stulba neuzmanības kļūda. Atvainojos visiem lasītājiem un visu cieņu tiem, kas Latvijas Avīzi lasa kā drukā, tā internetā.

Draugiem Facebook Twitter Google+