Mobilā versija
+1.2°C
Māra, Mārīte, Marita
Sestdiena, 25. marts, 2017
14. jūnijs, 2016
Drukāt

1966. gada 14. jūnijā

14jun_Index_2

Pirms 50 gadiem, 1966. gada 14. jūnijā, Vatikāns paziņoja, ka Romas pāvesta kūrija pārtrauc izdot oficiālo aizliegto grāmatu sarakstu “Index librorum prohibitorum”, kas periodiski tika izdots kopš 1559. gada.

Sarakstā iekļauto grāmatu lasīšana pirms tam varēja izvērsties izslēgšanā no katoļu baznīcas. Kopumā tika izdoti 20 šādi saraksti, no tiem pēdējais 1948. gadā. To uzdevums bija pasargāt katoļus no, baznīcasprāt, ķecerīgiem un amorāliem darbiem, kuru lasīšana varēja iedragāt ļaužu ticību un tikumus. Laikam ritot, protams, mainījās arī saraksta saturs. Piemēram, astronomu Nikolaja Kopernika un Johannesa Keplera heliocentriskos darbus no tā izņēma 1835. gadā. Kādu laiku “Index librorum prohibitorum” bija arī Imanuela Kanta “Tīrā prāta kritika” un Īzāka Ņūtona “Matemātikas principi”. Savukārt sākotnēji 16. gadsimtā sarakstā bija daudz protestantiski noskaņotu teologu, filozofu un zinātnieku darbu. Starp apsvērumiem, kādēļ 1966. gadā Vatikāns izšķīrās par atteikšanos no “Index” izdošanas, bija ne vien sekošana demokrātiskām tendencēm, bet arī nespēja vairs izsekot milzīgajam grāmatu apjomam, kas ik gadu visā pasaulē tika drukāts.

Pievienot komentāru

Emanuels Makrons izpunktē sāncenšus. Skolēna un skolotājas romānsPrezidenta kandidāta sieva ir viņa bijusī franču valodas skolotāja
Draugiem Facebook Twitter Google+