×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
16. oktobris, 2014
Drukāt

Kā rīkoties, saskaroties ar psihiskiem traucējumiem. Video diskusija (2)

Kadrs no videoKadrs no video

Šodien, 16.oktobrī, notika Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) organizēta garīgās veselības jautājumiem veltīta diskusija “Bailes vērsties pēc palīdzības?”. Diskusijas notika sadarbībā ar laikrakstu “Latvijas Avīze”, un tās laikā speciālisti atbildēja uz iedzīvotāju iepriekš iesūtītiem jautājumiem par depresiju, izdegšanas sindromu, šizofrēniju un citiem ar garīgo veselību saistītiem jautājumiem. Diskusijas laikā speciālisti arī runāja par galvenajiem psihisko saslimšanu cēloņiem, simptomiem, kā arī iespējām saņemt speciālistu palīdzību.

Diskusijā piedalījās psihiatre Inga Zārde, krīžu un konsultāciju centra Skalbes kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa un SPKC sabiedrības veselības analītiķis Toms Pulmanis. Sarunu vadīja “Latvijas Avīzes” žurnāliste Māra Libeka.

Diskusijas laikā speciālisti nonāca pie vienota secinājuma, ka vēl joprojām sabiedrībā valda visnotaļ lieli aizspriedumu pret cilvēkiem ar psihiskām saslimšanām un neizpratne par jautājumiem, kas skar garīgo veselību. Viens no maldinošajiem uzskatiem ir, ka psihiskas saslimšanas cēlonis ir vājš raksturs. Tāpat ir vēl daudzi citi iedzīvotājiem neskaidrie jautājumi, piemēram, vai depresija var izraisīt neatgriezeniskas sekas uz cilvēka smadzeņu darbību?; vai šizofrēnija ir ārstējama?; vai izdegšanas sindroms var veicināt depresijas attīstību?; kā uzrunāt un aicināt vērsties pēc palīdzības cilvēku, kuram, iespējams, ir depresija?; pie psihiatra iet ir dārgi un zāles arī maksā dārgi!? un citi jautājumi.

Pateicamies par iedzīvotāju lielo interesei un aicinām ikvienu, kuram ir jautājumi par depresiju un citām psihiskām saslimšanām, noskatīties diskusiju un, iespējams, speciālistu teiktais rosinās Jūs veikt izmaiņas savā ikdienas dzīvē, iedrošinās nebaidīties meklēt palīdzību brīžos, kad šķiet – neviens nesapratīs, stāsta Toms Pulmanis.

SPKC atgādina – lai Latvijas iedzīvotājus informētu par psihisko saslimšanu cēloņiem, pazīmēm un sekām, ir arī izveidots viegli saprotams, informatīvs materiāls par psihisko veselību. Tas ikvienam ir pieejams vietnē www.nenoversies.lv, kur pieejama arī plaša informācija par to, kur meklēt palīdzību, ja ir aizdomas par psihiskās veselības traucējumiem.

Minētā diskusija notika SPKC un Veselības ministriju organizētās kampaņas “Nenovērsies!” ietvaros. Kampaņas “Nenovērsies!” mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību psihiskās veselības traucējumiem, palīdzēt atpazīt pirmos simptomus un mazināt sabiedrībā pastāvošos aizspriedumus gan pret vēršanos pēc palīdzības psihisku traucējumu gadījumā, gan pret cilvēkiem, kas ar šiem traucējumiem slimo.

Ieskaties www.nenoversies.lv, kur pieejama informācija par to, kur meklēt palīdzību, ja ir aizdomas par psihiskās veselības traucējumiem, par psihisko saslimšanu cēloņiem un citiem jautājumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. teorija laba, bet praktiskā dzīvē ārstam nav laika runāt un iedziļināties, vieglāk izrakstīt zāles, kas padara par zombiju, toties var nogulēt gan nakti, gan dienu 🙂
    Cilvēki redz un izdara secinājumus, tāpēc lai cik ideāli stāstītu, reālā dzīve psihiatrijā ir tāda pati kā “krīzes beigas” Latvijā.

  2. ko darīt ja debiliķi nāk virsū?

Draugiem Facebook Twitter Google+