Foto-LETA

Āboltiņa: strīdīgā un kašķīgā koalīcija ir rīcībspējīga 0

Strīdīgā un kašķīgā koalīcija ir rīcībspējīga, šādu viedokli sestdien, 28.septembrī, “Vienotības” domes sēdē pauda partijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, raksturojot Valda Dombrovska (V) valdību veidojošo partiju attiecības.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Politiķe uzsvēra, ka vēl nekad budžeta projekta apspriešana nav prasījusi tik ilgu laiku, jo katra partija cenšas “brīžiem histēriski aizstāvēt savas intereses”. Viņai piebalsoja labklājības ministre Ilze Viņķele, pēc kuras domām, šobrīd strīdos valdībā necenšas uzvarēt ar idejām, bet gan ar skaļāko balsi.

Āboltiņa uzsvēra, ka “Vienotībai” būs vairāk jāstrādā, jo situācija atšķiras no tās, kāda tā bija, “Vienotībai” ienākot politikā – ir mainījies sabiedrības pieprasījums un pieaugusi politiskā konkurence, tāpēc partijai ir jābūt gatavai uz atklātu dialogu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cēsīs bija ieradušies ap 100 “Vienotības” biedru, vadību pārstāvēja Āboltiņa, bet nebija premjera un vairuma Saeimas deputātu.

Domes sēdes slēgtajā daļā tiks apstiprināta kārtība, kādā “Vienotība” izvirzīs kandidātus Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām. “Vienotība” ir pirmā partija, kas oficiāli sākusi gatavošanos EP vēlēšanām. Visticamāk, tajās ar pirmo numuru startēs EP deputāte Sandra Kalniete, un “Vienotība” cer iegūt vismaz trīs deputātu vietas. Pašlaik “Vienotībai” EP ir četri deputāti.

“Vienotība” vēlas savu politiku turpmākos piecus gadus balstīt uz nevienlīdzības mazināšanu, pilnveidojot nodokļu sistēmu, katru gadu pārskatot minimālo algu, veicinot nodarbinātību, vairojot darba ražīgumu, veicinot izglītības un veselības aprūpes pieejamību un stimulējot ilgtspējīgu reģionu attīstību.

Diskusijās par nākamā gada budžetu nevienlīdzības mazināšana ir kļuvusi par bieži locītu jautājumu un vienu no strīdu objektiem, jo būtiski atšķiras koalīciju veidojošo partiju viedokļi par tās mazināšanas līdzekļiem. Reformu partija “Vienotībai” ir pārmetusi, ka šis lozungs tiek izmantots savtīgi, jo iepriekšējos gados partijas darbības šajā virzienā nav bijušas manāmas, lai arī nevienlīdzība kā problēma Latvijā nav radusies tagad, bet gan vērojama jau daudzus gadus.

“Īpaši vērtīgs ir tas lats un eiro, kurš nonāk pie cilvēka, kuram tas visvairāk vajadzīgs. Tas ir lats un eiro, kurš tiek iztērēts bērna apģērbam vai labākai mājvietai – nevis luksusam un pārgalvīgai izšķērdībai,” šodien “Vienotības” domes sēdē sacīja partijas priekšsēdētāja, Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Reklāma
Reklāma

Arī 2014.gada valsts budžeta veidošanas procesā, kas teorētiski jau ieiet finiša taisnē, “Vienotības” galvenie uzstādījumi būšot sociālās nevienlīdzības mazināšana, demogrāfijas veicināšana un valsts ekonomiskās izaugsmes nodrošināšana.

Minimālo algu valstī saņem 200 000 cilvēku jeb teju katrs ceturtais strādājošais, atgādināja Āboltiņa, norādot, ka 2014.gadā, paaugstinot minimālo algu, ceļot neapliekamo minimumu un palielinot atvieglojumu par apgādājamo personu, ģimene, kurā aug divi bērni un abi vecāki strādājot saņem minimālo algu, varēšot gadā nopelnīt par 300 latiem vairāk. Savukārt pēc indeksācijas vidējās pensijas saņēmējam pensijas apjoms gadā pieaugšot par 80 latiem.

“Mūsu kopīgais uzdevums ir ierobežotos valsts rīcībā esošos līdzekļus izmantot iespējami precīzi un efektīvi, lai palīdzētu gan uzņēmējiem, gan tām iedzīvotāju grupām, kas krasi izjūt ienākumu nevienlīdzību un visvairāk pakļauti bezdarba, nabadzības un emigrācijas riskiem,” uzrunā uzsvēra Āboltiņa, “nauda, ko arvien vairāk novirzām sociālajām vajadzībām, nav tikai abstrakts lielums un skaitlis budžetā, tai ir sava cilvēciska vērtība, kas ņemta vērā, domājot par sociālo politiku 2014.gada budžeta kontekstā.”

“Politiķiem ir svarīgi saprast visas mūsu sabiedrības grupas – iekāpt citu cilvēku kurpēs, kuru ikdienas dzīve ir ļoti atšķirīga. Skolotāji, vientuļās māmiņas, policisti, pensionāri, cilvēki ar invaliditāti, jaunās ģimenes – visi šie cilvēki Latvijas valstij ir vienlīdz vajadzīgi, un visi kopā mēs veidojam Latvijas nākotni,” izteicās politiķe.

Nevienlīdzības mazināšana ietveršot arī kvalitatīvas veselības aprūpes pieejamību neatkarīgi no ienākumu līmeņa, tāpēc nākamā gada budžetā tikšot nodrošināts papildu finansējums veselības aprūpes pakalpojumiem, tajā skaitā, lai mazinātu gaidīšanas rindas, risinātu būtiskākās problēmas veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībā un palielinātu mediķu algas, solīja Āboltiņa.

Politiķes skatījumā, pēdējās nedēļās publiskajā telpā saistībā ar 2014.gada valsts budžeta veidošanu sadzirdams daudz kritikas, aizvainojumu un pat šantāžas. “Dažiem sociālie jautājumi šķiet labs iemesls populistiskai pašreklāmai – bez kāda sakara ar valsts ilgtermiņa attīstību un domājot tikai par nākamajām Saeimas vēlēšanām, it kā ar vienu pabalstu varētu atrisināt visu šo samilzušo problēmu kopumu,” politiskos konkurentus kritizēja Āboltiņa, apgalvojot, ka tieši “Vienotības” idejas esot balstītas ilgtermiņā, “ņemot vērā arī rītdienas un parītdienas sociālās vajadzības”.

“Latvijas nākotne jāveido kopīgiem spēkiem. Tikai tā veidojas sabiedrība, kas pati spēj sevi uzturēt, pārvaldīt un lemt par savu nākotni,” runu noslēdza Āboltiņa.

Ienākumu un sociālās nevienlīdzības mazināšanai ir kritiska nozīme Latvijas ilgtspējīgas ekonomikas attīstībā un konkurētspējas stiprināšanā globālajā tirgū, teikts “Vienotības” domes sēdē pieņemtā rezolūcijā. “Ienākumu nevienlīdzība ir kļuvusi par vienu no kritiskākajiem globālajiem izaicinājumiem. Šī problēma ir aktuāla arī Latvijā, ierobežojot cilvēku iespējas un interesi ieguldīt līdzekļus savā izglītībā, attīstīt spējas un prasmes, uzsākt biznesu, veidot uzkrājumus, šādi ilgtermiņā negatīvi ietekmējot ekonomikas izaugsmi un stabilitāti,” rezolūcijā raksta partija.

Partijas dome rezolūcijā apņēmusies nākamos piecus gadus partijas politiku balstīt uz tādiem nevienlīdzības mazināšanas principiem kā nodokļu sistēmas pilnveide, ceļot neapliekamo minimumu, atvieglojumus par apgādībā esošām personām, kā arī ieviešot progresivitātes principus. Nozīmīga būšot arī minimālās algas ikgadēja pārskatīšana un valsts un pašvaldību darbinieku – skolotāju, sociālās aprūpes un veselības jomā nodarbināto, policistu un citu – zemo algu pakāpeniska celšana, apņēmusies “Vienotība”.

Partija arī norāda uz nepieciešamību veicināt nodarbinātību, stimulējot profesionālo un ģeogrāfisko mobilitāti, kā arī ieguldot cilvēku prasmju un izglītības pilnveidē. Tāpat nozīmīga būšot darba produktivitātes celšana, veicinot inovāciju ienākšanu Latvijas ekonomikā, kā arī ilgtspējīgas un stabilas uzņēmējdarbības vides stiprināšana jaunu darbavietu radīšanai. Būtiska loma nevienlīdzības mazināšanai sabiedrībā būšot tādai izglītības sistēmas reformai, kas ceļ izglītības efektivitāti un veicina tās pieejamību Latvijas iedzīvotājiem.

Arī mērķētākas pabalstu un sociālās palīdzības sistēmas attīstība, kas atkarīga no mājsaimniecības ienākumu līmeņa, veicina saņēmēju iekļaušanos sabiedrībā un motivē viņus piedalīties savas prasmes un spējas attīstošos pasākumos, pieejama veselības aprūpes un ilgtspējīga reģionu attīstība ir neatsverama nevienlīdzības mazināšanai, uzskata “Vienotība”.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.