×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
3. decembris, 2015
Drukāt

Bijušais Lielvārdes novada domes priekšsēdētājs Jānis Āboliņš – afērists vai jokdaris? (8)

Foto - LETAFoto - LETA
Fakti

* Finanšu ministrija informē, ka visas Latvijas pašvaldības kopumā šobrīd ir aizņēmušās aptuveni 170 miljonus eiro.

* Finanšu ministrijas (FM) pārstāvis Aleksis Jarockis norādīja, ka aizņēmuma ņemšanai pašvaldībām nepieciešams Valsts kases akcepts. Pašvaldības var aizņemties gan Valsts kasē, gan arī citos tirgos, taču citos tirgos tās drīkst aizņemties tikai tad, ja piedāvājums ir izdevīgāks nekā Valsts kases nosacījumi.

Ostaps Benders, afērists, prātā jukušais, jokdaris – šādus apzīmējumus pēdējās dienās paspējis iemantot nu jau bijušais Lielvārdes novada domes priekšsēdētājs Jānis Āboliņš. Pēc tam kad gaismā nāca viņa iecerētais darījums ar investoru “Riverside HK.Ltd” no Lihten­šteinas par 200 miljoniem eiro lielu aizņēmumu pašvaldības vajadzībām (novada gada budžets ir 11 miljoni eiro), viņš otrdien pats atkāpās no amata, taču turpinās pildīt deputāta pienākumus.

“Neesmu nodarījis nekādus materiālos zaudējumus, bet par to, ka savu lēmumu par 200 miljoniem eiro nesaskaņoju ar domi, esmu samaksājis, atstājot amatu,” man vakar sacīja Āboliņš. Viņš ir sarūgtināts, ka Finanšu ministrija viņa iesniegto un vienpersoniski parakstīto vienošanos ar pieminēto investoru ir nodēvējusi par vekseli. “Tas nav nekāds vekselis, kas uzliek parādsaistības, bet gan naudas investīcijas, kas bija paredzētas, lai novadā sakārtotu ceļus, siltumtrases un ieguldītu citās vajadzībās,” skaidro Āboliņš. Kad vaicāju, kāda interese Lihtenšteinas ieguldītājam ir savu naudu tērēt vienas Latvijas pašvaldības vajadzībām, bijušais Lielvārdes saimnieks mani lūdz vērsties pie konsultanta Jāņa Čakstiņa, kurš uzturot sakarus ar “Riverside HK.Ltd”.

“Tas ir naudas fonds, kas vēl nav atvērts, jo to liedz konfidencialitātes līgums, tāpēc par projektiem nekādu sīkāku informāciju nesniegšu. Vai tad Latvijā investorus drīkst meklēt tikai “Prudentia”, nevienam citam tas nav ļauts?” retoriski vaicā Čak­stiņš. Jāpiebilst gan, ka ne “Riverside HK.Ltd”, ne dokumentā minētais šā uzņēmuma direktors un valdes loceklis Stīvens Jance nešķiet nopietns, vērā ņemams uzņēmums un uzņēmējs, jo globālajā tīmeklī par to nav atrodamas nekādas ziņas.

Vienpersoniski parak­stītajā finanšu dokumenta otrajā punktā angļu valodā rakstīts, ka 200 miljoni ir jāatmaksā līdz 2016. gada 396. dienai decembrī”. Tas rada pamatotas šaubas par Lihtenšteinas investora un deputāta Āboliņa labas gribas žestu pret Lielvārdes novada iedzīvotājiem.

Izlasot Valsts kasē iesniegto “Promissory Note”, kas tulkojumā no angļu valodas nozīmē īstermiņa parādzīme, pirmais, kas krīt acīs, ir zemais šā finanšu dokumenta sagatavošanas līmenis. J. Āboliņš ir jurists, kuram vajadzētu zināt, kā šādi dokumenti jānoformē, ka tajos nedrīkst būt nevienas kļūdas. Bet jau pašā ievadā ir trīs aplamības, kas liecina, ka to rakstījusi persona ar ne visai labām angļu valodas un juridiskajām zināšanām. Āboliņš neslēpj, ka tas neesot viņš, taču neatklāj savu līdzdalībnieku, vien piebilst, ka autors neesot latviešu izcelsmes. Un nupat bijušais domes priekšsēdētājs esot saņēmis Lihtenšteinas investora parakstītu vēstuli, kas apliecinot, ka darījums starp abām pusēm nav noticis. Vēstuli nosūtīšot gan Finanšu ministrijai, gan Lielvārdes novada domei, lai kliedētu viņu aizdomas, ka Āboliņa afērai varētu būt kādas sekas (Finanšu ministrija otrdien aicināja Lielvārdes pašvaldības kontus pārreģistrēt uz Valsts kasi, lai kase varētu sekot līdzi pašvaldības kontos notiekošajam. Tas esot nepieciešams, lai nepieļautu iespēju, ka tiek apmaksāti kādi nepamatoti rēķini). Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis: “Galvenais uzdevums ir konstatēt, vai Āboliņa parakstītie dokumenti nevar apdraudēt nodokļu maksātāju naudu.” Bet tikmēr ministrija arī gatavo vēstuli Ģenerālprokuratūrai un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam ar lūgumu izvērtēt, vai bijušā Lielvārdes novada domes priekšsēdētāja rīcībā nav saskatāmas kriminālnozieguma pazīmes un vai viņš nav ļaunprātīgi izmantojis savu dienesta stāvokli.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Ar 200 miljoniem ārzemēs var labi nodzīvot līdz mūža galam.

 2. Āboliņa garīgo veselību jāvērtē ārstu konsilijam un garīdznieku sinodei. Nu būtu takš samierinājies ar 20 ļimoniem.

 3. Jāparbauda ārstu komisijā, vai slims, vai tālredzīgs?

 4. Vai kāds zinātājs varētu nokomentēt apstākļus, kādos beidzās Āboliņa karjera Ceļu policijā?

 5. Labi teikts: Balodis: “Kamēr viņš mani kā vecāku un pieredzējušāku kolēģi (Balodis četrus gadus bija domes priekšsēdētājs. – M. L.) klausīja, ……”

 6. Pār Tālavas tumšajiem siliem
  Nakts pārklāj mell deķ pāār.
  Viss dus.
  Dus Vaidelot ar sagiem
  Un ēbrej valod’s tulks,
  Dus Miervald’s iekš sav pil
  Un viņ karapulks……..

 7. TALAVAS TAURETAJS-,BET TOMER PILII NEDZIRDEJA,JO NO KOPGALDA ZURKPELVEIDIGIE GRAUZEJI TURPINA INTENSIVI IZNICINOSHI GRAUZT LATVIJAS VALSTISKUMU AR FINANSIALAM METODEM

 8. Jāpiebilst gan, ka ne “Riverside HK.Ltd”, ne dokumentā minētais šā uzņēmuma direktors un valdes loceklis Stīvens Jance nešķiet nopietns, vērā ņemams uzņēmums un uzņēmējs, jo globālajā tīmeklī par to nav atrodamas nekādas ziņas.
  Šis ir visu laiku stulbākais arguments.
  Ja Googlē nevar atrast Māra Libeka, tad viņa nav nopietni ņemama.

Draugiem Facebook Twitter Google+