×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
3. jūlijs, 2014
Drukāt

Āfrikas cūku mēris konstatēts vēl četrām mežacūkām

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori skartajā zonā ir pārbaudījuši vairāk kā 1 500 saimniecības, Āfrikas cūku mēris (ĀCM) konstatēts vēl četrām meža cūkām, vēsta PVD.

PVD informē, ka atrastajām beigtajām četrām meža cūkām Krāslavas novadā, Indras pagasta pierobežā, laboratoriski apstiprināts Āfrikas cūku mēris (ĀCM). Vakar šajā teritorijā vēl tika noņemti paraugi divām meža cūkām, kas tiek laboratoriski pārbaudīti.

PVD inspektori ĀCM aizsardzības un uzraudzības zonā ir pārbaudījuši 1  668 saimniecības, no kurām 244 tiek turētas cūkas. Laboratoriskai izmeklēšanai ir noņemti 678 asins paraugi. Ir pārbaudītas visas mājas Ķepovas pagastā, šodien pārbaudes noslēgsies Dagdas, Robežnieku un Svariņu pagastos. Pārējā teritorijā pārbaudes turpinās.

Pārbaužu laikā inspektori konstatēja 121 dažādu pārkāpumu, t.sk. nereģistrētus dzīvniekus, pārkāpumus cūku pārvietošanā un vienā gadījumā nebija reģistrēta cūku novietne. Par pārkāpumiem dzīvnieku turētājiem šobrīd sodi netiks piemēroti, taču ja tas tiks konstatēts atkārtotās pārbaudēs, sodi tiks piemēroti, jo nereģistrēta novietne un dzīvnieki ir rupjš noteikumu pārkāpums un rada draudus izsekojamībai, līdz ar to arī slimībām.

PVD turpina piemājas saimniecību pārbaudes un asins paraugu ņemšanu laboratoriskai izmeklēšanai. Mājas cūkas, kuras nebūs inficētas ar ĀCM vīrusu, netiks izņemtas no saimniecības un dedzinātas! Veselās cūkas nav arī jānokauj, tās var turpināt audzēt, pasargājot no inficēšanās ar ĀCM.

Šodien noslēdzas arī divu Eiropas Komisijas ekspertu vizīte, kuri iepazinās ar situāciju, PVD veiktajiem pasākumiem slimības apkarošanā un šodien, vizītes noslēgumā sniegs rekomendācijas tālākajiem slimības apkarošanas pasākumiem.

Tāpat šodien PVD veterinārās uzraudzības departamenta direktors Edvīns Oļševskis piedalās sanāksmē Briselē, kur sniegs ziņojumu par situāciju Latvijā un veiktajiem pasākumiem slimības apkarošanā.

Apmeklējot saimniecības PVD inspektori aicina ikvienu cūku turētāju par savā īpašumā esošajām mājas cūkām ziņot Lauksaimniecība datu centram (LDC). Dienesta inspektori sniedz palīdzību, lai tiktu reģistrēta dzīvnieku novietne un dzīvnieki. PVD atgādina, ka cūku saslimšanas vai ārkārtas situācijas gadījumā kompensāciju varēs saņemt tikai tie, kuri būs reģistrējuši cūkas.

Dzīvnieku turētājiem jāatceras, ka noteiktajā aizsardzības un uzraudzības zonā aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas! PVD aicina neiegādāties nezināmas izcelsmes cūkgaļu! Slimības ierosinātāju var pārnest ar cūkgaļu un cūkgaļu saturošiem produktiem! Ja cilvēku vai transportlīdzekļu kustības laikā tiks konstatēti cūkgaļas produkti, tie tiks izņemti un iznīcināti.

PVD jau informēja, ka seko sludinājumiem par dzīvu cūku un cūkgaļas tirdzniecību, sevišķi slimību skartajā teritorijā. Visiem, kuri mēģinās veikt nelegālas darbības ar dzīvu dzīvnieku vai cūkgaļas tirdzniecību, jārēķinās, ka gan dzīvnieki, gan gaļa tiks izņemta un, atkarībā no katra konkrētā gadījuma, tiks piemērotas iespējamās soda sankcijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+