×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
6. jūlijs, 2017
Drukāt

Agris Liepiņš: Vai nedrošība par vecumdienām liks lepnumā pukstēt mūsu sirdīm? (18)

Foto - LETAFoto - LETA

Ārstu streiks un atbalsts tam liecina par tautas politiskā brieduma pakāpi, par spēju apvienoties kāda mērķa labā.

Ģimenes ārsti ir uzsākuši beztermiņa streiku. Tas ir ļoti nopietns solis un nepārprotams signāls valdošajai koalīcijai, jo pirmo reizi kāda nozare pēc būtības ir izšķīrusies savas tiesības aizstāvēt, izmantojot likumā paredzēto streika procedūru.

Stāvokli vēl nopietnāku padara fakts, ka mediķu prasības atbalsta arī vairākums iedzīvotāju, kuriem it kā vajadzētu būt neapmierinātiem ar izveidojušos situāciju, jo streika rezultātā viņiem būs apgrūtināta piekļuve zālēm, slimības lapām un medicīniska rakstura konsultācijām. Tāpat par zemu nedrīkst novērtēt topošo mediķu – rezidentu – atteikšanos būt par streiklaužiem. Šī pārliecība liecina par zināmu tautas politiskā brieduma pakāpi, par spēju apvienoties kāda mērķa labā.

Diemžēl mērķis ir nostāšanās pret valdību, un tas uzskatāmi parāda, ka plaisa starp vienkāršajiem iedzīvotājiem un valdošo eliti kļuvusi gandrīz vai nepārvarama. Zudusi ticība politiķu solījumiem, uzticēšanās limits ir izsmelts. Gaisā virmo noskaņas, kuras izteiktas Eduarda Veidenbauma dzejā: “Zemē kungus, kas lepnībā sēž, šķērdībā putina miljonu sviedrus!”

Vai valdība to saprot? Rodas iespaids, ka ne visai. Pirms neilga laiciņa plaši apsprieda jautājumu, kā palielināt sociālās iemaksas valsts budžetā, jo, turpinoties šodienas situācijai, nākotnē nebūšot no kā maksāt pensijas.

Valdībā apdomājās un atrada vainīgos! Mūsu valstī esot iedzīvotāju grupas, kuras izvairoties maksāt sociālo nodokli. Par provi – mākslinieki un vispār radošo profesiju pārstāvji! Nav jau melots, honorāru izmaksājot, likums patiešām atļauj budžetā ieskaitīt vienīgi iedzīvotāju ienākuma nodokli, bet sociālo nodokli mākslinieks par sevi maksā pats.

Tomēr jocīgi šo argumentu kā nopietnu finanšu plūsmas avotu dzirdēt no valdošās koalīcijas politiķa mutes. Neko dižu no radošo profesiju pārstāvjiem neiekasēsi – honorāri neregulāri un uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt tos māksliniekus, kuriem autoratlīdzības ir lielas. Valdības ieskatā Latvijas iedzīvotāju aizbraukšana no valsts un hronisks darbavietu trūkums lauku apvidos uzskatāmi par daudz maznozīmīgākiem iemesliem sociālo iemaksu izsīkšanai.

Tā pati paviršība un vīzdegunība valdošo politiķu izteikumos bija dzirdama par veselības nozari. Lai veselības aprūpē problēmu nebūtu, iedzīvotājiem jāpārskata savi ēšanas un dzīvošanas ieradumi! Nav jau melots – ēdam treknu, kustamies maz. Tomēr jocīgi dzirdēt šo argumentu kā veselības nozares lielāko augoni. It sevišķi, ja turpat līdzās Valsts kontrole publicē atziņu, ka valsts pārvaldē treknie gadi ir atgriezušies dāsnu prēmiju un apšaubāmu komandējumu veidolā.

Tuvojas Latvijas valsts simtgade. To sagaidīt gribētos pacilātā noskaņā un ar lepnumu sirdī par savu valsti.

Pašapziņu vairos gan varenie, nebijuši krāšņie Dziesmu svētki, gan pašu rokām darinātie tautastērpi. Vai mūsu garastāvokli pacels arī streiki, panīkusi medicīniskā aprūpe un skurstenī izkūpējušās iedzīvotāju sociālās iemaksas? Vai nedrošība par vecumdienām liks lepnumā pukstēt mūsu sirdīm?

Politikas vērotāji brīdina – Krievija izmantos katru gadījumu, lai stāstītu sliktu par Latviju, lai Latvijas iedzīvotājiem radītu priekšstatu, ka Latvija ir neizdevusies valsts. Tā pilnīga taisnība, kaimiņvalsts specdienesti to darīs. Bet ko esam paveikuši mēs, lai Krievijai šādu argumentu būtu aizvien mazāk? Lai nevarētu teikt – no Latvijas mediķi brauc prom, jo nevar uzturēt savas ģimenes, bet valstī palikušie uzsāk streiku? Ko teiksi, valdība?

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Vecumdienās saņemsim tikai ”vecuma pabalstus” – nebūs ar ko lepoties. Patreiz notiekošais darba tirgū uz to norāda: zems atalgojums (lai nopelnītu, jāstrādā virsstundas), bezdarbs, latiņa pensijas vecumam tiek pakāpeniski pacelta – netiek dota vieta jaunajiem. Nodokļi pieaug, sociālie labumi tautai samazinās (jāmaksā par medicīnu … drīz būs maksas izglītība, utt..) un sodi pie zemā atalgojuma arī pieaug … nav ar ko lepoties … tikai ar to, ka Latvija kļūst ”zaļāka”? … pie tam no ”demokrātiskās tautvaldības” atskan glaimojošas skaņas par ”rītausmu” … Latvija sāk atbrīvoties no iedzīvotājiem … arī pašlaik ”valdošie” rīt vai parīt riskē nesaņemt savas lielās ”godīgi pelnītās pensijas”: nebūs nodokļu, nodevu maksātāji …

 2. Krievijai jau nemaz nav jāpūlas ko stāstīt, vien jāvēro mūs un īstajā brīdī jāpalaiž smiekliņš kā $ūdīgā jeņķu komēdijā …

 3. Pensijas kā Austrālijā,septiņas ministrijas kā Šveicē Atbildēt

  “Austrālijā pensijas vairāk kalpo kā viens no valsts sociālās palīdzības instrumentiem.Proti,pensijas saņem tie valsts pilsoņi,kur pārticība un gada ieņēmumu slieksnis nepārsniedz zināmu turības slieksni.Tātad Austrālijā pensijas bagātniekiem nemaksā vispār.” Skat.”Pensijas kā Austrālijā?”,Diena.lv,2010.gada 1.maijs,10:18.
  Un,kāpēc Latvijas nodokļu maksātājiem ir jāuztur tik daudz ministrijas,aģentūras,padomes ar simtiem liekēžu?

 4. Par KĀDU LEPNUMU RUNĀJAM? NE JAU PAR TAGADĒJO VECUMDIENU “LEPNUMU” – TOTĀLO NABADZĪBU, KO BEZ KĀDAS ŽĒLASTĪBAS ”BAUDA” LIELĀKĀ DAĻA PENSIONĀRU??? ZINU, KA ATKAL TIKS SALĪDZINĀTS AR STRĀDĀJOŠIEM, KURI TĀPAT IR NABAGI……….. MŪSU VALSTĪ IR GODS NEMAKSĀT NE PAR PADARĪTO DARBU, NE PAR NOPELNĪTO VECUMDIENĀM. MUMS IR MĒRĶIS TURĒT CILVĒKUS VIENĀ TRŪKUMĀ UN TĀ RADĪT POLITISKI NESTABILU VALSTI! MUMS ĻOTI PATĪK APSAUKĀT
  UN PAZEMOT, JA KĀDS UZDROŠINĀS RUNĀT… MUMS VISUR IR SODI, BET VĒL NEVIENS NAV NOTIESĀTS PAR APZINĀTU SABOTĀŽU!!! SKAN MODERNĀ FRĀZE – TĀ BIJA KĻŪDA… ”KĻŪDAS” REZULTĀTU ATMAKSĀ NODOKĻU MAKSĀTĀJI NEVIS PATS ZAGLIS!?? MŪSU PEDAGOGIEM UN MEDIĶIEM VĒL JOPROJĀM NEMAKSĀ PAR PADARĪTO DARBU. VALDOŠĀ KLIĶE VIŅUS VAZĀ AIZ DEGUNA LIELĀ LABPATIKĀ!? ĻOTI LABI, KA MEDIĶI BEIDZOT IR GATAVI SAKUSTINĀT IESTĀVĒJUŠO PĪĻU DĪĶI UN PRASĪT PIENĀKOŠO DARBA SAMAKSU!!! NEPALAIDIETIES VILTUS SOLĪJUMIEM UN NEATKĀPIETIES NO SAVĀM PRASĪBĀM, JO JŪSU PRASĪBAS NAV NEIZPILDĀMAS!!! KLIĶEI VAJAG VIENĪGI GRIBĒT, NEVIS LIEKI VIRINĀT MUTI! CIK PRETĪGA IR TĀ NEKAUNĪGĀ ČAKŠA AR SAVIEM STULBAJIEM DOMU GRAUDIEM!?? TĀ SIEVIETE IR KĀ PA GAISU!? VIŅA ATRODAS CITĀ PASAULĒ UN AR TO LEPOJAS??? ARĪ PREMJERS KĀ CITĀ PASAULĒ!

 5. Vispàréjais medicínas darbinieku streiks bútu jàatbalsta līdz pédéjai asins làsei.Tagadéjie gim .àrsti ,par neizdevusos streiku ,atmaksàs pacientiem.

 6. Visas nelaimes sākas no salīdzināšanas (I.Ziedoņa konstatējums).Ja salīdzināmies ar Eiropas bijušām koloniālām impērijām,mēs neturam līdzi.Ja ar bijušām PSRS nomaļu republikām,varam iztaisnot augumu.

 7. Tautai var visu iestāstīt. Hruščovs paziņoja ,ka padomju cilvēki 1980.g. dzīvošot pārpilnībā – komunismā,kad no pārpilnības nebija ne smakas.Līdzīgi mūsu vadoņi murgo par veiksmes stāstu Latvijā.

 8. Kāpēc pacienta iemaksu 1.5 eiro nevar samaksāt reģistratūrā un par to saņemt čeku,bet jāmaksā t.s. ģimenes ārstam kabinetā nauda ,no kuras atlikumu neizdod ,par čeku nemaz nerunājot.

 9. Ja valdības algu sasaistītu ar minimālo algu, ātri atrastos veids, kā to paaugstināt. Pašlaik aptaukojušies tautas kalpi nav ieinteresēti kaut ko darīt.

 10. Nu jādomā,ka ne visi saprot,kāpēc streiko mediķi.Nekādu skaistu vecumdiemu neredzēt.Viss saistās ar to,ka viņi domā kā vadošie -mums arī vajag pilnāku kabatu.Par cilvēku patiesu ārstēšanu te nav runa .Nu taču esiet patiesi un nevajag iestāstīt,ka citi to nasaprot.Paklausieties ko saka un runā medicīnas darbinieki savā starpā.-varbūt tad Jums acis atvērsies.

 11. Redziet, mediķi brauc prom arī no laimes zemes Igaunijas.

 12. sena un laba prakse Atbildēt

  galvenais ir – skaldi un valdi, kā labāk vienu sabiedrības grupu pretstatīt citai

 13. Raksts ir taisnīgs, viedoklis pareizs.

 14. savu paziņu un draugu lokā zinu tikai vienu, kurš atbalsta šo tā saucamo,, streiku,,…. pārējie ir pret savtīgajām prasībām… turklat arī liela daļa ārstu speciālistu ir nikni uz ģimenes ārstiem par viņu nekaunību… valkar manējai ģimenes ārsts prasīja lai es parakstu petīciju valdibai… protams es to nedarīju. šodiem iešu uz aptieku un kompensejamās zāles pirkšu par pilnu maksu. Nav problēmas. piemaksāsu 1,5 eiro un pirkšu par pilnu maksu.

  • Viņiem valsts atbalstā ar piemaksām mēnesi atvēl vismaz 16000 e, daudzi, kuriem pacientu skaits pārsniedz 1500 saņem 2x vairāk. TAS ESOT PAR MAZ! Varbūt par nekvalitatīvo(ar nedaudz izņēmumiem) apkalpošanu viņi grib saņemt atalgojumu kādu saņem līdzīga profila ārsti ASV. Tā ir HIPOKRĀTA nodevība nevis streiks!

  • vita .pilnīgi piekrītu , arī savu paziņo lokā neatradu ne vienu, kurš atbalstītu ģimenes ārstu prasību . Kur tad ir tas iedzīvotāju atbalsts- ir tikai sašutums

 15. Tas nav streiks, jo ģimenes ārsti paši ir sev darba devēji. Slimnīcās būtu savādāk. Tas ir tikai un vienīgi ĢĀ ļoti rupjš Hipokrāta zvēresta pārkāpums. Nav taisnība, ka Tauta atbalsta, tikai daži indivīdi tā uzskata.
  Vai kāds atceras, kā bija ar Brexit` un vēlēšanām, kad to rezultātus bīdīja hakeri. Bet redzams, ka te notiek tas pats, tikai daudz rafinētāk, mērķis, lai grautu LV.( Baburins reiz teica: “PApriecājāties-pietiek.”Vai par šo brīdinājumu nav jāpadomā?)

 16. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI

Draugiem Facebook Twitter Google+