Kultūra
Mūzika

Ainārs Rubiķis: orķestra un ērģeļu saspēle rada maģiju Rīgas Domā0

Publicitātes foto

Pēc klausītāju intereses diriģents Ainārs Rubiķis, Orķestris “Rīga” un ērģelniece Vita Kalnciema atkārtoti atskaņos koncertprogrammu “Bahs, Respīgi, Ravēls”, kas pirms gada izraisīja plašu rezonansi ar centrālo skaņdarbu – Otorīno Respīgi opusu “Katedrāļu logi”, informē orķestra “Rīga” pārstāve Baiba Tilhena.

Šogad koncerts notiks 15. augustā plkst. 19 Rīgas Domā. Diriģents teic, ka ir pagodināts atgriezties pie orķestra “Rīga”, jo abpusējā sadarbība jau vairākkārt vainagojusies muzikāli emocionālā pārdzīvojumā. “Ļoti priecājos par šīs programmas atkārtotu atskaņošanu Rīgas Domā un jo īpaši par ģeniālo Respīgi skaņdarbu “Katedrāļu logi”. Koncertu nemitīgi caurvij intensīvs dialogs starp orķestri un ērģelēm, bet, kad šajā opusā tas rezultējas kopspēlē un kad orķestra skanējumu piepilda ērģeles, notiek kaut kāda neaprakstāma maģija. Īpaši vēlos izteikt ērģelnieces Vitas Kalnciemas sniegumu šīs interpretācijas veidošanā. Koncerta klausītājam vēlēšu sajust šīs maģiskās mūzikas un senatnīgā Rīgas Doma vareno auru,” pauda Ainārs Rubiķis.

Itāļu komponista Otorīno Respīgi (1879 – 1936) četrdaļīgajā opusā “Katedrāļu logi” (Vetrate di Chiesa) tēloti vairākos katedrāļu logu vitrāžās izmantoti sižeti, kā piemēram, par erceņģeli Sv. Mihaelu un par Jēzus vecāku došanos uz Ēģipti. Skaņdarba “Katedrāļu logi” atskaņošanai nepieciešamas skanīgas un varenas ērģeles, kādas atrodas Rīgas Domā. Orķestra un ērģeļu saspēle gaidāma skaņdarba kulminācijā – pēdējā daļā, kas saistās ar vitrāžām, kurās iemūžināts mūziķu, studentu un skolotāju aizbildnis, pāvests Gregors Lielais.

Starptautiski atzītais latviešu diriģents Ainārs Rubiķis, kas ar 2018. / 2019. gada sezonu ir Berlīnes Komiskās operas mākslinieciskais vadītājs un jau aktīvi aizvadījis savas pirmās izrādes Berlīnē, šovasar ir arī biežs viesis Latvijā.

LA.lv