×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.0°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
14. marts, 2016
Drukāt

Aitas audzēt atmaksājas (19)

Foto - Sandra DieziņaFoto - Sandra Dieziņa

Pasienes pagasta "Saulkalnu" saimniece Ina Dukšta ar sava ganāmpulka jaunāko iemītnieku.

Zilupes novada Pasienes pagasta z/s “Saulkalni” saimniece Ina Dukšta savā saimniecībā tur 40 aitu ganāmpulku. “Audzējam Latvijas tumšgalves dzīvniekus. Mūsu saimniecība pagaidām nav sertificēta, bet šķirnes teķi pirkām Dzintara Kozuļa saimniecībā,” stāsta saimniece.

Dukštas “Saulkalnos” jau izsenis pievērsušies aitkopībai – aptuveni no 1998. gada. Kāpēc izvēlēta šī nozare? Pasienes pagastā ar tik labām ražām kā Zemgalē lepoties nevar. Lai nodarbotos ar piena lopkopību, vajag šķirnes ganāmpulku. Agrāk piena lopkopība arī bija ļoti darbietilpīgs process, aitas prasījušas mazāk darba.

Ar aitu audzēšanu Ina Dukšta nodarbojas paralēli darbam pašvaldībā. Lielākais palīgs viņai saimniekošanā ir dzīvesbiedrs, kas ir saimniecības īpašnieks. Saimniekot sākuši ar piecām aitām, tagad ganāmpulks ir krietni pieaudzis. Sākumā abi neilgu brīdi dzīvojuši Rīgā, bet tad atgriezušies Pasienē, kur sākuši saimniekot vecmāmiņas mājās. Zeme nav auglīga, līdz ar to nodarboties ar augkopību nerentējas. Dukštas audzē tik vien kā auzas, kas ir mazprasīgas, tomēr aitām nepieciešamas barībai.

 

Vilks aitās

Abi ar vīru visu dara paši, tostarp arī aitas cērp. Problēmas gan sagādā vilna un ādas, ko saimniece ved uz Ludzu un nodod amatnieku centrā, kur tās labprāt pieņem apmaiņā pret diegiem un dažādiem vilnas izstrādājumiem.

Lielākās izmaksas saistītas ar plašās kūts izveidi, jo aitām vajagot daudz gaisa. Telpai jābūt brīvai un aizsargātai no lietus un vēja. Aitas ēd daudz siena – to sagatavo saimnieki paši, apsaimniekojot ap 25 ha. Aitām profilaksei tiek doti vit­amīni, kas salīdzinoši esot dārgi. Saimniece uzskata, ka aitas ir mazprasīgas.

Pērn gan saimniecība cietusi zaudējumus, jo rudenī piecas aitas nokodis vilks. Pirms tam aitas labprāt ganījās laukā patstāvīgi, bet pēc vilka apmeklējuma saimnieki kūti pa nakti ver ciet. No rītiem saimnieks ar sienu un graudiem piepilda barotavu un tad atkal visu dienu aitas ganās laukā. Graudus – rudzus, miežus un auzas – saimniece iepērk no kaimiņu bioloģiskās saimniecības. Vislabākās esot auzas – izmaksu ziņā vislētākās, bet uzturvielām visbagātākās. Sāls tiek iepirkts Jelgavā. Faktiski ziemā aitas ēdot sniegu un īpašas vajadzības pēc dzeramā nav. Vasarā tās valgmi sameklējot pašas.

Aitas gaļu saimnieki galvenokārt nodrošina pašu ģimenes un draugu vajadzībām. Uz tirgu neatmaksājoties vest, jo kautuve esot tālu un par tās pakalpojumiem jāmaksā. “Saulkalnu” saimnieki nekaļ lielus plānus par ievērojamu ganāmpulka paplašināšanu, jo nevēlas vest ganāmpulku uz piecus kilometrus attālajām zemes platībām. “Laiki ir nedroši, tāpēc nevēlamies aitas tik tālu atstāt vienas pašas,” skaidro saimniece. Vienubrīd ganāmpulks bija pieaudzis līdz 100, taču aitām nepietika nedz ganību, nedz platības un to skaits samazināts.

Aitas nav kaprīzas, tās ir ļoti miermīlīgas, taču pie iespējas labprāt ganās ārpus aploka, pieredzē dalās saimniece. Aitu ganīšanā saimniekiem palīdz suns, kurš ļoti labi pārzinot aitu niķus un stiķus.

 

Ražo bioloģiski

Saimniecība pērn ieguvusi bioloģisko sertifikātu, kas tai ļauj ražot bioloģisko produkciju. Bioloģisko saimniekošanu Dukštas uzskata par ļoti perspektīvu, jo pasaulē pieprasījums pēc tās arvien palielinās.

Pasienē “Saulkalni” ir viena no divām lielākajām aitu saimniecībām, citi zemnieki nodarbojas galvenokārt ar gaļas un piena lopkopību. Līdz šim saimnieki attīstībā ieguldījuši arī Eiropas finansējumu, iegādājoties gan traktoru ar piekabi, gan vēlāk arī citu tehniku. Pavisam realizēti četri projekti un saimnieki apsver iespēju turpināt ieguldījumus. Līdz šim lielākie izdevumi saistīti ar tehnikas remontu, jo detaļas ir salīdzinoši dārgas un desmit gadus vecajam traktoram tās bieži esot jāmaina.

Ina Dukšta atklāj, ka daudz nācies skoloties, lai iegūtu nepieciešamās zināšanas. Viņa apmeklējusi neskaitāmus kursus, guvusi pieredzi arī citās aitu saimniecībās, taču ne visur visas sīkākās saimniekošanas nianses tiek atklātas, tāpēc nākas mācīties arī no pašu kļūdām.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) aprēķinātais bruto segums rāda, ka vislielāko izmaksu pozīciju šķirnes aitu saimniecībā aizņem algotais darbs un spēkbarības iegāde. Vasaras periodā audzējamām aitām kā pamatbarība tiek plānota ganību zāle vai zaļbarība ar nelielām spēkbarības devām. Savukārt ziemošanas periodā tiek izbarota tradicionālā barības deva – siens, saknes un spēkbarība.

Pēdējos gados “Saulkalnu” saimnieki pievērsušies ziemas ķiploku audzēšanai un uzskata to par perspektīvu kultūru. Pagaidām to platība ir 0,3 ha, bet, iespējams, nākotnē apjomi varētu augt, jo pieprasījums ir labs.

Algots darbaspēks saimniecībā nav nepieciešams. Tiesa, šogad ziemas ķiploki iedēstīti lielākos apjomos un, iespējams, vajadzēs pavasarī aicināt talkā kādu ravētāju, pieļauj saimniece. Tirgū pieprasījums pēc ķiplokiem ir liels, taču tieši Latgalē ir grūtības ar realizāciju, jo saimniekiem nav laika vest uz Daugavpili vai Rēzekni un pašiem tirgot. Savukārt, lai vestu uz Rīgu, tas būtu pārāk tālu un transporta izdevumi būtu lieli. Saimniece jau ir pamēģinājusi gatavot marinētus ķiplokus, atsauksmes ir ļoti labas un viņa neizslēdz iespēju pievērsties šim rūpalam plašākos apjomos. Tam gan būtu vajadzīgs jauns cehs un pavisam citi resursi, lai šo ideju īstenotu.

Lauksaimniecības jomā cerības Ina Dukšta saista ar bērniem, pieļaujot iespēju, ka varbūt dēls atgriezīsies un saimniekos “Saulkalnu” saimniecībā. Pašlaik dēls dzīvo Rīgā, vecākā meita – Daugavpilī, bet jaunākā, kurai šogad jābeidz 9. klase, gan palīdzot saimniecībā.

 

20160314202605_3208

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. LAIPNI LŪGTI MAGRET JAMES FINANCE aizdevumu pakalpojumus ………. Vai esat biznesa vīrietis vai sieviete? Vai jums nekādu finansiālu haoss vai jums ir nepieciešams līdzekļus, lai uzsāktu savu biznesu? Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai sāktu jauku mazajām un vidējo biznesu? Vai jums ir zems kredīta score, un jums ir atrast ir grūti iegūt kapitālu aizdevumu no vietējām bankām un citām finanšu iestādēm ?. Mūsu aizdevumi ir arī apdrošināts maksimālu drošību ir mūsu prioritāte, mūsu vadošais mērķis ir palīdzēt jums pakalpojumu jūs pelnījuši, mūsu programma ir ātrākais veids, kā iegūt to, kas jums ir nepieciešams vienā mirklī. Samaziniet savus maksājumus, lai atvieglotu spriedzi jūsu ikmēneša izdevumus. Iegūt elastīgumu, ar kuru jūs varat izmantot jebkādiem mērķiem – no brīvdienas, izglītībai, lai unikāliem pirkumiem Mēs piedāvājam plašu finanšu pakalpojumu klāstu, kas ietver: Biznesa plānošana, tirdzniecības un attīstības finanses, Properties un nekustamajiem īpašumiem, parādu konsolidācijai aizdevumi, uzņēmuma aizņēmumiem, Privātie aizdevumi, mājas refinansēšanas aizdevumi ar zemu procentu likmi 2% gadā vismaz atcelt attiecībā uz privātpersonām, uzņēmumiem. Mēs piedāvājam visa veida aizdevumus, PIETEIKTIES šodien pieejamiem aizdevumiem. Lūdzu, sazinieties ar mums pa e-pastu, lai iegūtu vairāk informācijas: (MAGRETJAMES321@GMAIL.COM)

 2. Visu cieņu cilvēkiem, kas strādā laukos…. No sirds vēlu: Lai jums spēks un pacietība!!!

 3. Tas ir visiem zināms, ka, jo nabadzīgāka augsne, jo labāka gaļa aitai. Lekna zāle- trekna aita un aitu tauki nav garšīgi. Var jau, protams, neaudzēt neko un pārtikt no pabalstiem. Aitas neprasa daudz uzmanības un saimniecībā var darīt vēl daudz ko citu. Truši ir vēl mazprasīgāki. Pārdot – tā jau ir cita tēma. Latviešiem ir jāmācās tirgoties un aizsargāt savu tirgu. Un nepukstēt, ka citi to prot.

 4. Peļņu gūst no projektiem un par aitu mātēm arī maksā subsīdijas.Kā arī LADs maksā labu naudu par zemes apsaimniekošanu.
  Gribētu redzēt cik viņi būtu smaidīgi ja būtu kādu gadu Jāuztur tas ganāmpulks ar savu algu?

 5. kurš to tabulu taisīja? 🙁

 6. KO??? Vets izmaksā TIKAI 10jevrikus?
  Da, ko jūs te dzenat murgus?!
  Par čiriku mūdienaš vets vispār .. no ķebļa nepaceļ!!!

 7. ka vislielāko izmaksu pozīciju šķirnes aitu saimniecībā aizņem algotais darbs un spēkbarības iegāde. Vasaras periodā audzējamām aitām kā pamatbarība tiek plānota ganību zāle vai zaļbarība ar nelielām spēkbarības devām. Savukārt ziemošanas periodā tiek izbarota tradicionālā barības deva – siens, saknes un spēkbarība.

  Pēdējos gados “Saulkalnu” saimnieki pievērsušies ziemas ķiploku audzēšanai un uzskata to par perspektīvu kultūru. Pagaidām to platība ir 0,3 ha, bet, iespējams, nākotnē apjomi varētu augt, jo pieprasījums ir labs.

  Algots darbaspēks saimniecībā nav nepieciešams
  =====
  Nemaku lasit vai ka, algotais darbs vislielakas izmaksas, bet algota darba nav

 8. Gan jau paziņas kaut ko maksā, par velti mūslaikos nekas nenotiek.

 9. Tā arī nesapratu, kur tā peļņa un izdevīgums no aitām… Vilnu un ādu maina pret diegiem un izstrādājumiem. Gaļu apēd paši vai draugiem iedod/atdod/pārdod. Kur saimniecība dabū naudu?! Kāda jēga uzturēt 40 aitu ganāmpulku neko nepelnot?!

  • lasi uzmanīgāk, taču skaidri pateikts – aitas ir mazprasīgas un audzēt izdevīgi, ja arī tās kalpo kā naturālās saimniecības galvenā nodarbe, arī tas ir labi.

   • Audzēt izdevīgi nozīmē, ka var gūt peļņu. Rakstā nevienā vietā nav minēts, kur šo peļņu gūt.

    • tas, ka nodrošina sevi un draugus ar gaļu, samaina pret vilnas diegiem un izstrādājumiem, tas arī ir labi; labi, ka strādā un neprasa pabalstus

  • žīdmasonu smirdoņa Atbildēt

   ap 2000. gadu stāstīja, ka Baltijas tīģeris un Pasaules Finansu cents…Tagad bauram jāpriecajas ,ka var uz pāris mantotiem hektāriem ar diezgan smirdiģu aitu pulciņučabināties,ikurāt kā viduslaikos…Akjā, šī mammīte -aituaudzētāja taču ir parāda vismaz 8000 eiro,kaut arī neko nav ņēmusi:)))

  • Runa jau nav par tiem, kam tas ir izdevīgi. Tas jāsaprot no konteksta. Kādam parazītam jau noteikti.

 10. Izaudzē tad ar nazi pa rīkli un tik priecājas ,nauda nāk .Tas ir normāli cits ir jānoslaktē lai CILVĒKS DZĪVOTU

Draugiem Facebook Twitter Google+