×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
8. maijs, 2014
Drukāt

Andras Neiburgas „Stum, stum” stāsti atdzimst teātrī


ReklāmfotoReklāmfoto

8. maijā Jaunā Rīgas teātra Mazajā zālē notiks režisore Ģirta Ēča veidotā jauniestudējuma „Stum, stum” pirmizrāde. Iestudējums veidots pēc rakstnieces Andras Neiburgas tāda paša nosaukuma stāstu krājuma. Izrādē lomās ir aktieri Elita Kļaviņa un Andris Keišs, bet izrādes māksliniece – Katrīna Neiburga.

Rakstnieces Andras Neiburgas stāstu krājums „Stum, stum” nāca klajā pirms desmit gadiem – 2004. gadā, kad pirmoreiz vienā izdevumā tika aptverti labākie rakstnieces īsprozas paraugi no deviņdesmito gadu pirmās puses un citi līdz tam nepublicēti stāsti un izraisīja pamatīgu viļņošanos gan lasītāju, gan profesionāļu rindās. Krājums ieguva arī „laikraksta „Diena” Gada balvu kultūrā.

„Nemaz nav tik daudz grāmatu, kuras izlasot, pārņem sajūta, ka tieši to būtu gribējies uzrakstīt pašam,” grāmatas pēcvārdā raksta Pauls Bankovskis, piebilstot „šī ir tā reize, kad lasītāja personiskais pārdzīvojums un notikums latviešu literatūrā sakrīt un veido vienu veselu.”

Krājumu „Stum, stum” raksturo tam izvēlētais moto – kāds fotogrāfa Anrī Kartjē Bresona izteikums: „Katrā momentā eksistē īpašs izšķirošs mirklis, kurā visas lietas atrodas stāvoklī, kas uzskatāms par tā momenta būtību. Katra fotogrāfa sapnis ir noknipsēt tieši tajā sekundes simtdaļā.”

Savukārt izrādes veidotāji par tās pieteikuma motīvu izvēlējušie stāsta „El Ninjo” tekstu – „Krāsa un skaņa jau pasaulē bija, no paša sākuma bija un varbūt vēl arī pirms tā; ar tiem nevarēja izteikt neko vairāk vai citādu, kā pasaule ir. Bet vārds eksistēja tikai cilvēku galvās, tā bija pilnīga abstrakcija, tas radīja no nekā un nezin ko, un tā iespējas varēja sniegties tālu aiz dabiskā un pašsaprotamā robežām.”

Jauniestudējuma režisors Ģirts Ēcis, kurš Jaunajā Rīgas teātrī jau iestudējis vairākas izrādes (jaunākā no tām „Vigīlija. Sapnis nomodā”), izrādē izmantotos stāstus dēvē par psihodramatisku ceļojumu, kuru „lasot vai redzot, cilvēks attīrās”. „Viņš sevi redz no malas savā vienkāršībā, smieklīgumā un naivumā. „Stum, stum” ir ceļojums cilvēka iekšējā labirintā – nav zināms, vai vispār tam ir kādas robežas,” teic režisors.

Jau toreiz, grāmatas „Stum, stum” atklāšanas pasākumā kā viena no pieaicinātajām autores tekstu lasītājām bija aktrise Elita Kļaviņa, kura šoreiz, pēc desmit gadiem, iejutīsies stāsta tēlos.

Aktrise teic: „Ir mirkļi, kad sāpes un laime, pagātne un tagadne, zaudējumi un cerības eksistē vienlaikus. Šī sajūtu vienlaicība. To varētu nosaukt, ja tā varētu teikt un ja nebūtu kauns, par pieauguša cilvēka pasaules izjūtu. Manuprāt, par to ir Neiburgas grāmata, un, cerams, būs arī mūsu izrāde.”

Varbūt noder


Režisors – Ģirts Ēcis

Lomās: Andris Keišs, Elita Kļaviņa.

Māksliniece – Katrīna Neiburga.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+