Māksla

Anitras Bērziņas un Karinē Paronjanc gleznu izstāde „Flora Magica” Kalnciema kvartāla galerijā0

foto – publicitātes

29. jūnijā Kalnciema kvartāla galerijā tiks atklāta Anitras Bērziņas un Karinē Paronjanc gleznu izstāde „Flora Magica”.

Ir vasaras vidus. Ziedi zied, bites zumm un dabas maģija elpo mums līdzās. Anitras Bērziņas audekli ir gruntēti ar grunti, kuras sastāvā ir medus. Pelni no Līgo nakts ugunskura, kura liesmās, sauli pavadot, sadeg gan Ziemassvētku egle, gan pagājušo Jāņu vainagi. Audeklos aiz ziedu vainagiem ir iegleznoti raksti, kurus nezinātājs nespēs izlasīt.

Karinē Paronjanc ziedošās gleznas ir piesātinātas ar simboliem un rituālu atribūtiem, kuri kā mutuļojoša Kaukāzu kalnu upe atnes dzirkstošu spēku un dzidrumu. Pāvi, kalni, pērles, granātāboli un adata – tie visi ir stāsti ar dziļām saknēm. Arī šos rakstus nezinātājs nespēs izlasīt. Un, kamēr ziedi zied šajos audeklos, jūs varat lasīt par vasaras vidus maģisko spēku.

Anitra Bērziņa ir gleznotāja un stikla māksliniece, kuras glezniecībā dominē savdabīgs sirreālisms, kas nevis kopē vai atdarina leģendāros Dali un Magridu, bet kompilē subjektīvus pārdzīvojumus, asprātīgi apspēlējot ikdienas vērojumu, kiču un avangardu. Anitru Bērziņu var salīdzināt ar latviešu mākslinieci Ritu Valneri (1929), kuras mākslas valodā līdzīgi sadzīvo reālisms un abstrakcija, universāls skatījums un subjektīvs sievietes-mātes pasaules tvērums

Diametrāls pretstats Anitras Bērziņas atturīgajam tēlam ir māksliniece Karinē Paronjanc, kurai piemīt dzirkstoša enerģija, aizraušanās ar eksotiskām dejām, kas pilnas sievišķā spēka. Lai arī glezniecībā Karinē raksturs šķiet klusināts, acīmredzama ir viņas armēnietes un krievietes raksturu manifestācija – dzīres, svētki, krāsas un bagāti raksti. Bet, paverot spožo skaistuma plīvuru, vērīgam skatītajam Karinē darbos atklājās simbolu valodas iekodētais stāsts par pārdzīvojumu un ceļu, kurā satiekam gan ikdienas savstarpējo attiecību neviennozīmīgās izpausmes, gan tautu vēstures traģiskie krustpunkti.

Izstāde būs apskatāma Kalnciema kvartāla galerijā no 29. jūnija līdz 12. jūlijam, no pirmdienas līdz sestdienai 10.00-22.00.

LA.lv