×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
12. marts, 2015
Drukāt

Apslēptās kaislības

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pēc krievu rakstnieka Ivana Turgeņeva lugas „Mēnesis uz laukiem“ veidotā vēsturiskā kostīmmelodrāma „Divas sievietes“ ir apslāpētu emociju pilna, kuru izlaušanās ārspusē rada sprādzienam līdzīgu efektu. Filmas galvenais āķis – britu aktieris Ralfs Fainss krievu inteliģenta Rakitina lomā.

Turgeņeva luga tikusi ekranizēta jau daudzkārt un ļoti dažādās valstīs, arī teātru repertuāros tā ik pa laikam atgriežas. Latvijā 2005. gadā režisores Māras Ķimeles veidotais iestudējums Jaunajā Rīgas teātrī pat saņēma gada labākās izrādes balvu, tā ka nenoliedzami aktuāla tā ir dažādos laikos. Stāsts ir universāls – par mīlestību un cilvēkiem, kas nonākuši tās varā. Jaunākajai lugas ekranizācijai, kas krievu režisores Veras Glagoļevas interpretācijā ieguvusi nosaukumu „Divas sievietes“, Latvijas kontekstā tika pievērsta īpaša uzmanība tieši pirms gada. Latvijas kopproducentu – Jura Podnieka studijas – līdzdalība filmas pēcapstrādē ietvēra Fainsa balss ieskaņošanu (skaņu režisors – Anrijs Krenbergs), kā dēļ aktieris Rīgā pavadīja vienu nedēļu, raisot mediju interesi. Filmas gala versijā gan, diemžēl, tomēr izmantots dublieris un Fainsa paša balsi nedzirdam.

Filmas darbība norisinās 19. gadsimtā Krievijas laukos, meža ieskautā greznā īpašumā. Dabas atainojumam filmas vizuālajā tēlā ir būtiska nozīme, uzsverot laika posmu gadā, kad daba ir savā pilnbriedā, velkot paralēles ar varoņu sajūtu sakāpinājuma mirkli. Krāsām izmantoti liegi pasteļtoņi, bez piesātinājuma, lai aiz ārēji pieklusinātajiem krāsu toņiem slēptos spēcīgās emocijas, kuru varā nonākuši filmas varoņi (šo niansēto tēlu viedojis latviešu operators Gints Bērziņš). Rakitins, bagātā Alekseja Islajeva (Balujevs) draugs, ir slepeni iemīlējies drauga sievā Natālijā Petrovnā (Astrahanceva). Atgriežoties pēc ilgākas prombūtnes, Rakitins atklāj, ka atmosfēra namā ir mainījusies. Natālijas uzmanību tagad saista viņas dēla jaunais skolotājs Aleksejs (Volkovs), kurā iemīlējusies arī ģimenes pieņemtā meita Vera (Ļevanova), un attiecības nonāk līdz dramatiskam sakāpinājumam. Aktieru uzdevums, līdzīgi kā liegais dabas atainojums, bijis rādīt attiecības caur smalkām detāļām – acu skatiena, galvas pagrieziena, žesta, kas bieži aizstāj vārdus, atrodoties perfektā līdzsvarā ar filmas vizuālo tēlu.

„Divas sievietes“ ļaus sastapties ar pārdzīvojumiem, ar attiecību drāmu, ar interesantiem aktieriem un to visu baudīt īpašā vizuālā noformējumā. Kāds varbūt šo sabalansētību uztvers kā pārlieku mērenu, taču ekranizāciju, kostīmfilmu (un Fainsa) piekritējiem to noteikti vērts redzēt.

UZZIŅA:

„Divas sievietes“/ Две женщины

Krievija, Francija, Lielbritānija, Latvija, 2014

Režisore Vera Glagoļeva

Lomās: Ralfs Fainss, Anna Astrahanceva, Aleksandrs Balujevs, Ņikita Volkovs, Silvija Testū, Anna Ļevanova u.c.

Kinoteātrī „Splendid Palace“ no 13.03.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+