Latvijā
Kriminālziņas

Apzagtais SAB direktors Maizītis aizsargāsies ar “lāču slazdiem” 4


Apsūdzētais Ivo Ketovs
Apsūdzētais Ivo Ketovs
Foto Ģirts Zvirbulis

Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesa šodien izskatīja krimināllietu pret dzīvokļu apzadzēju Ivo Ketovu, par kura upuri pagājušā gada maijā kritis arī Satversmes aizsardzības biroja direktors (SAB) Jānis Maizītis. Savā pēdējā vārdā apsūdzētais Ivo Ketovs atvainojās cietušajiem “par sagādātajām neērtībām”, solīja laboties un cīnīties ar savām atkarībām. Tiesas spriedums gaidāms pirmdien.

“Signalizāciju es dzīvoklī nevaru likt, jo tad apsardzes firma varēs izsekot manām gaitām, Atliek meklēt radošus risinājumus – varētu salikt pie durvīm lāču slazdus,” uz žurnālistu jautājumu vai pēc notikušā viņš pastiprinājis savus drošības pasākumus, sēdes starplaikā atjokoja Maizītis. Aizturētais I. Ketovs pagājušā gada maija sākumā, izsitot durvju slēdzeni, iekļuva SAB direktora dzīvokli Ģertrūdes ielā, kur nozadzis datoru un rokaspulksteni. Datoru gan policijai izdevies atgūt un tas atgriezts īpašniekam. Taču Ketovs vai kāds cits jau bija paguvis tajā iekļūt un izdzēst tur esošos failus. SAB direktors uzsver, ka datorā nav glabājušies valsts noslēpumi vai cita klasificēta informācija, zudībā esot gājuši vien viņa zinātniski pētnieciskie dokumenti.

Spriežot pēc tiesas procesā izskanējušās informācijas, 1979. gadā dzimušais rīdzinieks I. Ketovs iepriekš vairākkārt sodīts gan par mantiskiem noziegumiem gan par narkotiku lietām. Pēdējoreiz no cietuma viņš iznācis 2016. gada novembrī un uzsācis kādā firmā legālu darbu kā santehniķis. Taču 2017. gada pavasarī palicis bez darba un atkal ķēries pie zādzībām. Mēneša laikā no 2017. gada maija sākuma līdz jūnijam viņš veicis vismaz 13 zādzības un dažās adresēs paciemojies pat vairākkārt. Lielākoties zaglis izvēlējies Rīgas centra dzīvokļus, kuros parasti iekļuvis gaišā dienas laikā vienkārši izsitot durvju slēdzenes un savācot viegli realizējamas mantas – datorus, fototehniku, rotaslietas, un dažādus instrumentus. Kādas slimnīcas tehniskās pagrabtelpas viņš ar dažu dienu starpību apzadzis divreiz, bet jūnija sākumā ielauzies kādā skārdnieku darbnīcā Maskavas ielā, kur savācis jumiķu alpīnisma aprīkojumu. Tieši pēc šīs zādzības viņu “uz karstām pēdām” aizturēja likumsargi.

Maizīša dzīvoklī Ketovam gan ticis salīdzinoši niecīgs ķēriens – 400 eiro vērtais dators, tikpat vērtīgs rokaspulkstenis un datora lādētājs piecu eiro vērtībā. Citos objektos zaglis pamanījies aizstiept mantas vairāku tūkstošu eiro vērtībā, bet viņa kopējais nodarījums mēneša laikā, ieskaitot sabojātās durvis, lēšams vairāk kā 25 000 eiro apmērā.

Tiesas sēdē Ketovs pauda neapmieirnātību, ka nozagtās mantas novērtētas viņaprāt “astronomiskā vērtībā”. “Turklāt tur uzskaitītas arī tādas lietas, ko es neesmu ņēmis,” taisnojās apsūdzētais. Tomēr galu galā atzina vainu visos viņam inkriminētajos noziegumos. Pēc apsūdzētā teiktā viņa apgādībā atrodas nepilngadīgais dēls, bet faktiski bērns nedzīvo pie tēva un Ketovs pat īsti nespēja atbildēt uz jautājumu, cik viņa atvasei gadu: “Mācās piektajā klasē.”. Savā pēdējā vārdā zaglis atvainojās klātesošajiem cietušajiem “par sagādātajām neērtībām”, solīja laboties un cīnīties ar savām atkarībām. Viņš gan neprecizēja, kas tās par atkarībām, bet pēc neoficiālas informācijas un viņa kriminālās biogrāfijas garnadzim ir problēmas ar narkotikām, kādēļ viņam arī bijis nepieciešams nemitīgi iegūt naudas līdzekļus.

Saistītie raksti

Sarunās ar presi Ketovs neielaidās un neatbildēja uz jautājumu, vai zinājis, ka apzog arī SAB direktora dzīvokli. Iepriekš policijai un prokurorei viņš apgalvoja, ka nav to zinājis.

Prokurore Ilze Bikiņa-Burkite tiesu debatēs apsūdzētajam lūdza piespriest piecus gadus un divus mēnešus cietumā, kā arī 180 stundas piespiedu darbu, ieskaitot šajā sodā arī 2017. gada jūlijā pasludināto tiesas spriedumu, saskaņā ar kuru vīrietim par narkotiku noziegumiem un identitātes slēpšanu piespriesta brīvības atņemšana uz 11 mēnešiem un 15 dienām, kā arī 180 stundas piespiedu darba. Viņam būtu arī jāmaksā kaitējuma kompensācijas. Valsts nozīmēta advokāte lūdza samazināt soda mēru, ņemot vērā, ka apsūdzētais pilnībā atzinis savu vainu un sekmējis lietas izskatīšanu. Plānots, ka tiesa savu spriedumu paziņos pirmdien.

LA.lv