×
Mobilā versija
Brīdinājums +30.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
14. februāris, 2017
Drukāt

Jaunsardze ar smalkām šautenēm, bet bez zābakiem… (5)

Foto - Gatis Dieziņš/JICFoto - Gatis Dieziņš/JIC

Orientēšanās un biatlona inventārs Jaunsardzes un informācijas centra (JIC) vajadzībām par 393 364 eiro – iepirkuma konkursa rezultāts pagājušā gada nogalē, 110 000 eiro biatlonam (šautenēm, slēpju komplektiem u. c.) 2016. gada budžetā, 50 – 60 tūkstoši eiro biatlona mērķu sistēmām 2017. gada budžetā… Iespējams, šīs un arī citas summas raisījušas Aizsardzības ministrijas pastiprinātu interesi, prasot papildu skaidrojumus no JIC par iepirkumiem un tēriņiem. Jautājumi patiešām var rasties – kāpēc laikā, kad joprojām ir problēmas ar jaunsargu apģērbu un zābakiem, vairāki desmiti vai pat simti tūkstošu no Jaunsardzes budžeta naudas plūst, piemēram, biatlona virzienā.

JIC vadītājs Druvis Kleins man stāsta, ka konceptuāli no ministrijas par biatlona mīlestību netiekot pārmests, tiesa, bijuši vairāki jautājumi par iepirkumu, tostarp par inventāra dārdzību. D. Kleins gan sakās neesot pārsteigts, ka ministrijā par biatlonu un viņu spriež. Iespējams, kādam skaužot, ka biatlonam (pat ja arī ne tiešā veidā Latvijas Biatlona federācijai vai profesionāliem sportistiem) tiek aizsardzības budžeta nauda.

D. Kleins nebrīnās, ka zem viņa tiek “rakts” un tiek izmantots pat biatlons, un neslēpj, ka viņam neesot normālu attiecību ar aizsardzības ministru Raimondu Bergmani. 7. martā JIC beidzas dienesta līgums, un viņš necerot uz tā pagarināšanu. Viņš uzskata, ka Jaunsardzes iepirkumos viss ir kārtībā, tas viss esot saskaņots ar ministriju, bet pēc nepamatotām sūdzībām tiekot meklēti vainīgie. “Starp citu, ministra konsultants, Zemnieku savienības Talsu nodaļas vadītājs (Dainis Karols. – A. D.) ir mans padotais, Jaunsardzes 1. novada nodaļas vadītājs. Iespējams, viņš stāsta ministram informāciju, ko ministrs nespēj kritiski izvērtēt,” piebilst D. Kleins. Par to, ka rīvēšanos, iespējams, veicina arī politiskie zemteksti, liecina neoficiālo avotu norādes uz D. Kleina politiskā ziņā labajām attiecībām ar Biatlona federācijas prezidenti, Nacionālās apvienības biedri Baibu Broku.

 

Bergmanis – dusmīgs?

Tomēr man vairākas ministrijas amatpersonas neformāli apliecināja, ka neapmierinātība ar D. Kleinu kā vadītāju esot arī no ministra R. Bergmaņa puses. Lūdzot vērtēt situāciju ar iepirkumiem un Jaun­sardzes vadītāja spēju tikt galā ar saviem pienākumiem, no Aizsardzības ministra biroja oficiāli gan saņēmu formālu atbildi: “Saskaņā ar likuma par budžetu un finanšu vadību 46. pantu budžeta finansētas institūcijas vadītājs ir atbildīgs par šajā likumā noteiktās kārtības un prasību ievērošanu, izpildi un kontroli, kā arī par budžeta līdzekļu efektīvu un ekonomisku izlietošanu atbilstoši paredzētajiem mērķiem.”

Arī pats ministrs oficiāli ir diplomātiski atturīgs, lai gan redzams, ka uzslavas vārdu nav: “Atturēšos no Druvja Kleina kā vadītāja vērtēšanas, jo pirms ievēlēšanas Saeimā piecus gadus esmu strādājis viņa tiešā pakļautībā. Tas nebūtu korekti izteikt personīgus vērtējumus par viņu kā vadītāju un viņa darba stilu. Ministriju vadu tikai pusotru gadu.”

Sarunā man aizsardzības ministrs R. Bergmanis noliedz, ka būtu bijis dusmīgs uz JIC vadītāju biatlona dēļ. Ministrs gan piebilda, ka varbūt dažas lietas ar iepirkumiem un citas biatlona lietas nav ritējušas tik raiti, kā vajadzētu. Katrā ziņā biatlons Jaunsardzē tiekot attīstīts un konceptuāli tur neesot ko iebilst.

Tikmēr neoficiāls avots ministrijā teic, ka JIC vadītājam nevajadzētu visu atbildību novelt uz ministrijas pleciem: par ideju, tās realizāciju un tāmēm jāatbild pašam. Jaunsardzes un informācijas centrs tomēr ir atsevišķa iestāde ar savu budžetu, ko ministrija pārrauga, nevis tieši kontrolē. Turklāt ministrijā ir viedoklis, ka uz tā fona, kad Jaunsardzei daudz kā trūkst, piemēram, ieroči, ierindas ekipējums, formas tērpi, tāds dāsnums biatlonam, ar ko nodarbojas salīdzinoši maz jaunsargu, šķiet pārlieku liels.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. nu jau no bailem pet berniem neliek mieru neviens te nejiesju kroplus aizstavet

 2. Jā tas nu gan laikam ir joks!?
  4556 eiro tērēts biatlona inventāra kopšanai

 3. “Pagājušā gada pirkums 20 biatlona šautenes un 77 slēpju pāri par vairāk nekā 100 000 eiro varbūt izskatās daudz, bet tik labas lietas arī maksā. ”
  Tā ir izšķērdība un nekompetence!!

 4. dargas, bet nez vai tik glaunas ka censas iestastit. Parastas mazkalibrenes.
  It seviski, ka JOPROJAM Zemessardze ir ATBRUNOTA un tas tai atmestas humpalu ierocu parodijas AK 4/ G 3, pamatoti iesauktas par PAGALEM, sakoncentretas ta, lai [otencialam ienaidniekam butu erti iznicinamas.
  Tapec var uzskatit, ka esam JAU SAKAUTI no nodevigas vadibas puses. Tadiem nav ticibas ne cik melns aiz naga.
  Pa siem gadiem jau nez cik reizes vismaz ar normaliem ierociem vareja apgadat. Par parejo nemaz nerunajot, jo tas viss ir tikai pec tam.

Draugiem Facebook Twitter Google+