Latvijā
Sabiedrība

Ar dažādiem pasākumiem visā Latvijā svinēs Eiropas dienu1

Foto – LETA

Ar plašu pasākumu klāstu šodien Latvijā tiks svinēta Eiropas diena jeb Eiropas Savienības (ES) dzimšanas diena, informēja Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā pārstāve Kristīne Liepiņa.

Dažādās akcijās būs iespējams gan iepazīt Eiropas kultūras mantojumu, gan dažādu Eiropas valstu tradīcijas, gan arī Eiropas fondu finansējuma dažādību.

ES mājā no plkst.8 notiks dažādas izglītojošas aktivitātes par ES. Tāpat ES mājā varēs piedalīties radošā akcijā “POGA – piederi un deri Latvijai un Eiropai”.

Eiropas dienā ikviens aicināts iekļaut savā apģērbā zilus un dzeltenus toņus vai aksesuārus, lai vizuāli piedalītos Eiropas dienas svinībās. Plkst.13 pie ES mājas notiks simbolisks košo skrējiens, kura dalībnieki ar krītiņiem atstās sveicienus Eiropas dzimšanas dienai uz pilsētas ietvēm un laukumiem.

Atzīmējot Eiropas Kultūras mantojuma gadu, interaktīvas un izzinošas aktivitātes atvērto durvju dienā piedāvās ES māja, Ārlietu ministrija (ĀM), Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādes birojs, Saeima un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija un daudzas citas organizācijas.

ES dalībvalstu un Eiropas Austrumu partnerības valstu vēstniecības iepazīstinās ar savu darbu Latvijā, rīkos tikšanās ar diplomātiem, stāstīs par savu valstu kultūru, ģeogrāfiju un tūrisma iespējām.

Lai stāstītu par kultūras un dabas mantojuma saglabāšanu, kā arī īstenotajiem ES fondu finansētajiem projektiem, skolēnu grupas uzņems vairāk nekā 20 organizācijas un uzņēmumi, piemēram, Bauskas pils muzejs, koncertzāle “Cēsis”, Daugavpils Marko Rotko mākslas centrs, Latvijas Universitātes Dabas māja un citi.

Visas dienas garumā iedzīvotāji tiešsaistē vietnē “www.esmaja.lv” varēs kārtot Eiropas eksāmenu, kas ir tests, lai visu vecumu cilvēki varētu pārbaudīt savas zināšanas un izpratni par dzīvi Eiropā. Testu iespējams pildīt jebkura veida ierīcēs – telefonos, planšetēs un datoros. Testa dalībniekiem ir jāatbild uz 20 jautājumiem un labākie dalībnieki saņems vērtīgas balvas.

Savukārt tradicionālais Eiropas dienas koncerts šogad veltīts kino. Tajā tiks izpildīta mūzika no dažādām Eiropā zināmām kino filmām. Koncertā piedalīsies “Simfonietta Rīga”, Ralfs Eilands, Elza Rozentāle, Dita Lūriņa, Evija Martinsone, Veronika Plotņikova un citi mākslinieki.

Saeimā skolēniem būs iespēja kopā ar Saeimas deputātiem pārbaudīt savas zināšanas par ES un parlamenta darbu.

No plkst.13 līdz plkst.16 ĀM būs iespējams izzināt Ārlietu dienesta darbu un vēsturi. Tāpat darbosies stends “Ceļo droši” un būs skatāma Viļānu vidusskolas zīmētu novēlējumu izstāde pie ministrijas ēkas, kā arī dokumentu izstāde.

Savukārt Valsts kanceleja, atzīmējot Eiropas dienu, ir izveidojusi interaktīvu zināšanu pārbaudes testu par Latvijas iestāšanos ES un ieguvumiem, ko tā devusi ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Tests ir pieejams “www.atminivesturi.lv” digitālā rīkā, ko Valsts kanceleja radījusi, godinot Latvijas valsts simtgadi.

Turpretim UNESCO Latvijas Nacionālā komisija radījusi izstādi – jauniešu veidotu foto kolāžu – “Mantojuma stāsts – mans stāsts, tavs stāsts”.

LA.lv