×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
16. augusts, 2012
Drukāt

Ar gaisīguma un viegluma sajūtu radītās mājas

Foto-Anda KrauzeFoto-Anda Krauze

Kad pirms sešiem gadiem keramiķe Maira Karstā un videooperators, Mūzikas akadēmijas IT daļas vadītājs Edmunds Mickus Rīgas nomalē izraudzījās zemes gabalu, kur būvēt ģimenes māju, visapkārt pletās aizaugušas pļavas.

 

 

Fotogaleriju skatieties sadaļā FOTO šeit.

Pēdējo gadu laikā šajā vietā strauji izaudzis ciematiņš, kas no Rīgas līgani pāriet Mārupē. Beidzot Mākslas akadēmiju, Maira diplomdarbam izveidoja dārza keramiku, taču ilgus gadus nebija kur to novietot, tāpēc tagad tieši dārzs ir Mairas lielākais lepnums.

– Mājas būvniecība vēl nebija pabeigta, kad man jau dārzā atradās zirgu mēslu un melnzemes kaudzes, lai es varētu ķerties pie puķu dobju veidošanas. Rosīšanos dārzā uztveru kā vingrošanu, taču svarīgi, lai tā nekļūtu par vergošanu, – uzskata Maira.

 

Divstāvu nama kopējā platība ir 220 kvadrātmetri, bet saimnieki tagad spriež – žēl, ka netika paredzēta vie
ta pagrabam. Tolaik, kad māju cēla, bija pārliecība, ka dzīve ies uz augšu un pārtikas krājumus nevajadzēs veidot.

 

– Mana mamma pārdeva vecāsmātes māju Jūrmalā, un iegūtie līdzekļi kļuva par atspēriena punktu mūsu mājas celtniecībai. No vecāsmātes mājām nākušas arī vairākas mēbeles, kuras esam restaurējuši. Ja reiz ir privātmāja, tad gribas, lai tā būtu piepildīta ar personiskām un individuālām lietām, nevis tikai rūpnieciski štancētām mēbelēm, – paskaidro Maira.

Garāžā viņa ir izveidojusi savu darbnīcu un pasmejas, ka automašīnai “veselīgāk” atrasties pagalmā, svaigā gaisā.

– Apbrīnoju, kā Maira ar visu tiek galā – uztur kārtībā dārzu un māju, cep mums visādus gardumus un vēl rada mākslas priekšmetus darbnīcā, – ar sievas apsviedīgumu palepojas Edmunds.

Maira paskaidro, ka ir iemācījusies sadalīt laiku un izsvērt, kas kurā brīdī ir svarīgākais.

– Katram puteklītim pakaļ neizskraidīsi. Ja gaidāmi viesi vai arī saproti, ka pienācis laiks ieviest kārtību, ķeros pie mājas tīrīšanas. Lielākas telpas pat ir vieglāk uzkopt nekā šauru dzīvoklīti.

 

Man daudzi teikuši, ka būs grūti koncentrēties darbam, ja darbnīca atrodas mājās. Taču es uzskatu, ka tas ir ideāli, jo nav jātērē laiks ceļam, un visi darbi – gan mājas solis, gan keramikas veidošana – sokas raitāk.

 

Maira spriež, ka, projektējot māju, ir grūti apvienot praktisko un māksliniecisko pusi. Mājas augšstāvā gar visām sienām ir gareni lodziņi, kas telpās rada gaisīguma un viegluma sajūtu. Taču šos lodziņus ir grūti aizsniegt, kad rodas vajadzība tos nospodrināt. Toties dzīvojamās istabas stiklotās vitrīnas, kas atsedz skatu uz daiļo dārzu, ir tik dzidri spodras, ka jāuzmanās, lai tajās neieskrietu ar pieri.

Grafiski un dizainiski interesantā nama jumts veidots plakans, ar tādu kā piltuvi, kas vērsta uz iekšu. Pajautāju saimniekiem, vai šādas konstrukcijas jumts ir piemērots Latvijas laika apstākļiem?

– Edmundam divreiz gadā ir jākāpj uz jumta, lai savestu to kārtībā, bet arī slīpo jumtu īpašniekiem nākas rausties augšā. Taču mēs esam droši, ka ziemā sniegs neuzkritīs uz galvas, – par plakanā jumta priekšrocībām stāsta Maira.

Abi saimnieki ir vienisprātis – ja meistari uzbūvē māju, kā nākas, tad nekādām problēmām nevajadzētu rasties.

 

Uzziņa

• Arhitekts Andrejs Ģelzis

• Dārza koka mēbeles veidojis meistars Voldemārs Čeže no Ēdoles

• Virtuves mēbeles – “Gaujas mēbeles”

• Audums žalūzijām un aizkariem – no veikala “Larelini”

• Ēdamistabas ovālais galds – “Zundas mēbeles”

• Grīdas segums ar dabisko oša virsmu – “Reatons”

• Viesistabas ādas dīvāns – “Kates mēbeles”

• Oša koka kāpnes – SIA “Kāpnes.lv”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+