×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. maijs, 2014
Drukāt

Jauna karšu sērija “Ar karti dabā”

No karšu izdevniecības "Jāņa sēta" arhīvsNo karšu izdevniecības "Jāņa sēta" arhīvs

“Gada auto” žūrijai šogad būs problēma. Mums ir tāda papildnominācija – gada interesantākā Latvijas uzņēmēju inovācija transporta tehnikā vai organizācijā. Pērn to piešķīrām karšu izdevniecības “Jāņa sēta” mobilajai aplikācijai. Nu paredzu, ka arī šogad balvu dikti gribēsies dot “JS”. Tik skaists, praktisks un noderīgs ir viņu jaunums. Bet šķiet gan tāds moderno tehnoloģiju laika nominācijās neiederīgs…

Tātad – jauna karšu sērija “Ar karti dabā”. Tā ir kā loģisks turpinājums Lielā Latvijas atlanta pirmizdevumam, piemērojot apjomīgo atlantu ērtai un drošai lietošanai dabā arī sliktos laika un apvidus ap­stākļos. Jaunās sērijas izdevumiem katra lapaspuse ir laminēta, tādējādi tie ir padarīti izturīgāki pret mitrumu un dažādiem aktīvas lietošanas radītiem bojājumiem, savukārt spirāles iesējums ļauj tos ērti pāršķirt un lietot. Milzīgā atlanta grāmata mērogā 1:100 000 (1 cm kartē = 1 km dabā), kas ir detalizētākā plašam lietotāju lokam pieejamā karte par visu Latvijas teritoriju, nu ir sadalīta atsevišķos parocīgos četru novadu – Kurzeme, Zemgale, Vidzeme, Latgale – izdevumos.

Vai karte vispār vajadzīga, ja tev ir moderns telefons vai pat planšetdators? Veca klejotāja pieredze liecina – ir gan vajadzīga. Un laikam jau būs vēl ilgi. Jo digitālie ekrāniņi ir mazi. Vajadzīgajā mērogā vari skatīt tikai mazu maršruta daļiņu. To izšķirtspēja pagaidām nepietiekama sīku detaļu attēlošanai. Un vēl – tie (pēc Mērfija likuma) mēdz izlādēties visnepiemērotākajā brīdī. Tie mēdz (gan aizvien retāk) palikt “bez pārklājuma”. GPS uztvērēji streiko biezā un pielijušā mežā.

Elektronika nav visvarena. Turklāt tai trūkst – romantikas…

Ja jaunajai “JS” kartei pievieno kompasu un lupu (vietām apbrīnojami skaidrā druka ir tik sīka, ka bez papildu palielinājuma grūti lasāma) – vari justies kā īstens džungļu pētnieks. GPS uztvērējs, protams, var palīdzēt, ja kartei neesi pastāvīgi sekojis un savu atrašanās vietu vairs nezini. Bet, ja kartei sekosi, kā nopietnam un atbildīgam gājējam vai braucējam klājas, vari iztikt arī bez amerikāņu satelītiem.

Jaunās sērijas izdevumu būtība ir darboties kā precīzam instrumentam apvidus apstākļos (uz ceļa, upē, mežā), palīdzot tās lietotājam gan noteikt atrašanās vietu, gan plānot savu turpmāko ceļu. Īpaši ir padomāts par aktīvā tūrisma cienītājiem – tiem, kuri pārvietojas ar velosipēdiem vai laivām. Pirmo reizi šāda mēroga kartēs visā Latvijas teritorijā laivojamām upēm ir norādīti attālumi (ik pa upes kilometram, lai viegli varētu sekot līdzi nobrauktajam un plānot atlikušo ceļu), kā arī iezīmēta lielākā daļa ar standarta apzīmējumu dabā marķēto velomaršrutu. Karšu sērija ir tapusi sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži” zīmolu “Mammadaba”, kartēs ir atzīmēti “Mammadaba” nozīmīgākie apskates un atpūtas objekti, sniegti apraksti par šiem objektiem un piedāvātajiem pakalpojumiem.

Vaki_visi_10Un pēdējais – pateicoties dalījumam, kartes kļuvušas ne tikai ērtākas lietošanā, bet arī lētākas nekā “Lielais atlants”. Katras “burtnīcas” orientējošā cena būšot ap 14 eiro. Ja pat reizes trīs dārgākais “Lielais atlants” divos savas dzīves gados paspējis sasniegt mūsu trūcīgajā grāmatu tirgū retu parādību – atkārtotu izdevumu un kontrol­skaitli 9000, tas nepārprotami liecina, ka pieprasījums pēc šāda “vecmodīga” informācijas veida saglabājas. Iespējams – pat aug.

Starp citu – jaunumu tepat Rīgā pie galda pētot, atklāju, ka tas spēj ne tikai orientēt, bet arī iedvesmot. Vidzemes grāmatiņā, piemēram, starp Adulienas purvu un mazu ezeriņu, kam vārdā Ūķis, kāds saimnieks savas mājas sauc par – 
Parīzi… Derētu aizbraukt paskatīties.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+