×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
13. aprīlis, 2018
Drukāt

ASV maigā politika pret Krieviju ir beigusies (8)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Maiks Pompeo

ASV valsts sekretāra amatam izvirzītais Maiks Pompeo vakar uzrunā Senāta Ārlietu komitejā paziņoja, ka ASV maigā politika pret Krieviju ir beigusies un ka prezidenta Donalda Trampa administrācija uzskata Krieviju par “apdraudējumu mūsu valstij”.

Grib atjaunot Valsts departamenta nozīmību

Līdzšinējā Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktora Maika Pompeo kandidatūru valsts sekretāra amatam ieteica prezidents Tramps, bet galavārds viņa apstiprināšanai ārlietu ministra postenī būs ASV Senātam. Uzrunā Senāta Ārlietu komitejā Pompeo paredzējis asi kritizēt Krieviju par tās agresīvo politiku un uzsvērt, ka Trampa administrācija uzskata Krieviju par apdraudējumu ASV, ziņo aģentūra “Associated Press”, atsaucoties uz Baltā nama amatpersonu. Līdz ar asu Krievijas politikas kritiku Pompeo atzīmējis, ka jāturpina diplomātiskie pūliņi ar Maskavu. Iezīmējot asu kontrastu ar bijušo valsts sekretāru Reksu Tilersonu, Pompeo apņēmies veicināt demokrātiju un cilvēktiesības, uzlabot komandas garu un izbeigt “demoralizējošo situāciju” Valsts departamentā, kuru pametuši desmitiem pieredzējušu diplomātu.

Lai gan prezidents Tramps vienmēr uzsvēris, ka Amerikai jābūt pirmajā vietā, Pompeo arī atzīmējis Amerikas “pienākumu vadīt”. “Ja mēs pirmie neaicināsim uz demokrātiju, labklājību un cilvēktiesībām pasaulē, tad kurš to darīs?” viņš retoriski vaicāja. “Nevienas citas valsts rīcībā nav tāda spēka un principu apkopojuma,” apgalvoja Pompeo. Viņa galvenais uzdevums ir pārliecināt senatorus, ka viņš ir apņēmies stiprināt Valsts departamenta lomu un atjaunot tā nozīmību nacionālās drošības politikas veidošanā, intervijā “AP” teica administrācijas amatpersona. Analītiķi atzīmē, ka Pompeo var apliecināt sevi kā apņēmīgs valsts sekretārs, ja sarežģītos apstākļos spēs pārliecināt prezidentu Trampu veikt nevis “tvitera diplomātiju”, bet īstenot koordinētu ārpolitiku.

Cenšas kliedēt vanaga reputāciju

Pompeo uzruna Senāta Ārlietu komitejā bija pirmā iespēja ASV likumdevējiem un plašākai sabiedrībai uzzināt tieši no Kanzasas štata bijušā kongresmeņa viņa viedokli par pieeju diplomātijai un Valsts departamenta lomu, ja viņš tiktu apstiprināts par tā vadītāju, atzīmē “AP”. Vairāki Demokrātu partijas senatori pauduši bažas par Pompeo atbilstību valsts galvenā diplomāta amatam, ņemot vērā viņa ieturēto kareivīgo nostāju Irānas un Ziemeļkorejas kodolpro­grammas jautājumā. Uzrunā Senātā Pompeo, bijušais ASV armijas virsnieks, centās kliedēt šādu viedokli, apgalvojot, ka “nav daudz tādu, kas bīstas kara vairāk, kā tie no mums, kas dienējuši armijā”, piebilstot, ka “karš vienmēr ir ļaunākā iespēja”. Gatavojoties noklaušināšanai Senāta Ārlietu komitejā, Pompeo caurskatījis daudz Valsts departamenta dokumentu un ticies ar visiem astoņiem vēl dzīvajiem bijušajiem valsts sekretāriem, tajā skaitā Hilariju Klintoni, kuru viņš savulaik asi kritizēja par 2012. gada notikušo teroristu uzbrukumu ASV konsulātam Bengazi pilsētā Lībijā.

Republikāņu senators Lindsijs Greiems paudis pārliecību, ka Pompeo ir “pareizais cilvēks pareizajā laikā”, lai vadītu valsti caur bīstamas globālas konfrontācijas periodu. Demokrātu senators Bens Kārdins vēl dažas dienas pirms Pompeo uzrunas Senātā paziņoja, ka nav pārliecināts, vai valsts sekretāra amata pretendents izprot vairāku starptautisko problēmu sarežģītību. Prezidents Tramps ir vadījis ASV bez galvenā diplomāta jau mēnesi, kura laikā draudējis ar tirdzniecības karu Ķīnai, vainojis Krieviju un Sīrijas režīmu ķīmiskajā uzbrukumā un kritizējis Krieviju tviterī, brīdinot Maskavu gatavoties raķešu uzbrukumam Sīrijā. Pompeo apliecinājis, ka nekavējoties sazināsies ar ASV sabiedrotajiem, lai mēģinātu saskaņot viedokļus par Irānas kodol­programmas vienošanos. Prezidents Tramps ir paziņojis, ka ASV izstāsies no vienošanās, ja līdz 12. maijam ar Eiropas sabiedrotajiem neizdosies vienoties par izmaiņām līgumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Mums liekas ,ka Krievijas varas iedomība ir slimīga. Šīs valsts IKP pasaulē ir 1,7%. Tās ekonomika ir 10 reizes mazāka par ASV ekonomiku un 10x arī mazāka par ES kopējo IKP !!! Un šis punduris visiem vēlas kaut ko pierādīt un diktēt ! Problēma ir austrumnieciskā valsts despotisma diktatoriskajā iedomā ,ka diktāts ir varenāks par demokrātisku mūsdienu integrāciju. Savukārt draudi pielietot ieroču spēku ir bīstami ,bet tikai līdz zināmai robežai. Tie paši 1,7% liecina ,ka sagraut viņi daudz ko var ,bet ne aptvert pasauli,,jo elementāri tam nav resursu.

  • Карлис, ты дурак, да?! Нажать на кнопку – и нет всей планеты, совсем!!! И какой нахер после этого ВНП?!!! Atbildēt

   !?

 2. Ļaunums vairo ļaunumu. Redz kas notiek ar Facebook. Valdošie kungi atklājuši, ka ir par daudz demokrātijas, brīvības un ātra informācijas aprite, traucē kungiem pastrādāt savas nelietības pret citām nācijām un tautām. Virs zemes nav taisnības, tik spēkam ir vara….

 3. Sapņot ir labi, bet patiesība ta nav. ASV prezidents ir Pļutiņa rokas puisis un kalpo tikai viņam. Do not BS me.

  • “ASV prezidents ir Pļutiņa rokas puisis un kalpo tikai viņam. ”

   Tiešām? FIB 2 gadi rok, bet neko nav uzrakuši. Bet anonīmais trollis LA forumā jau visu zina. Vareni! Vienkārši super!

 4. Sapņot ir labi, bet patiesība ta nav. ASV prezidents ir Pļutiņa rokas puisis un kalpo tikai viņam.

 5. Laba ziņa

 6. Kurš kuru te apdraud, aborigēni nolādētie! Kosmosa kuğus visumā laiž ar krievijā ražotiem dzinējiem, spečuķi!

Draugiem Facebook Twitter Google+