Uncategorized

Bioloģiskie lauksaimnieki: Vai kaunu maizē apēduši? 16

Foto Dabas fonds

Pretrunīgi vērtējamu reakciju izraisījusi Latvijas lielākā bioloģiski saimniekojošā uzņēmēja Māra Bebra viedoklis par notiekošo nozarē un atbalsta kritērijiem “Latvijas Avīzē” 10. aprīlī – “Pretēji solītajam atbalsts bioloģiskai lauksaimniecībai samazinās”. M. Bebra vadītie uzņēmumi, tostarp SIA “Latgales Nekustamie īpašumi”, Rēzeknes un Ludzas pusē ar bioloģiskām metodēm apsaimnieko 5000 hektārus lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Uzņēmējs uzsver, ka šobrīd bioloģiskās lauksaimniecības atbalsta kritēji mainās ar apskaužamu regularitāti, un prasa valstij definēt spēles noteikumus, kurus nemainīs līdz 2020. gadam.

Savu viedokli pauž bioloģisko zemnieku līderis Gustavs Norkārklis un pazīstams lauksaimnieks Jūlijs Beļavnieks. Aktīvi savus “jā” vai “nē” par bioloģiskā lielzemnieka pausto izsaka arī portāla “la.lv” lasītāji.

Kāds lasītājs, kurš sevi dēvē par zaļo, raksta: “Varbūt beigsim ražot un ES maksājumus izdalīsim pabalstos tikai par to, ka pieder zeme? Tad jau tādi nekustamo īpašumu tirgotāji ātri vien pārņems Latvijas zemnieku īpašumus. Lielajiem jau klāt netiks, bet cietīs mazie ražotāji un mazās saimniecības, jo visu iedalīto ES atbalstu būs savācis nekustamo īpašumu kantorelis.”

Arī Vilis ir dusmīgs: “Biolauksaimnieki ir ES naudas konkurenti lielsaimniekiem, bet pēdējiem ir savi čomi ZM, ministru ieskaitot. Un ZSA ar Lagzdiņu priekšgalā visu laiku velk to naudas deķi uz savu pusi, apdalot mazos ražotājus. Tāpēc, kā jauni MK noteikumi, tā jaunas prasības pret mazajiem un bioražotājiem! Nav tā kā dzirdēts, ka graudaudzētājiem būtu no viena ha jāiegūst 500 eiro lieli ienākumi! Cenšas iestāstīt, ka bioloģiskajiem no viena ha jābūt gandrīz tādiem pašiem ieņēmumiem (170) kā konvencionālajiem graudaudzētājiem (200)!”

Saistītie raksti

Kāds cits lasītājs pauž: “Nepatīk tev Eiropas kārtība, lielais ražotāj! Gribi joprojām grābt un grābt uz mazo rēķina, lai varētu vizināties džipos vai džondīros un dižoties uz saviem 1000 ha! Iepaticies tev šis naudas rausēja statuss un barona domāšana! Bet vai tad pārējiem 20 ha īpašniekiem kā lauku pamatmasai nav nekādu tiesību? Bet nē, vajag arī viņus dabūt no zemes nost! Subsīdijas ES ir domātas godīga dzīves standarta nodrošināšanai visiem fermeriem, liels vai mazs!”

Vēl kāds – “Ir jāizbeidz valsts slaukšana un bioloģiskās saimniekošanas imitēšana, sen visiem ir skaidrs, ka visi, kas 2015., 2016. gadā pieteica lielas platības bioloģiskai saimniekošanai, ir bijušie dīvānzemnieki, kam aizliedza platības smalcināt.”

VIEDOKĻI:

Jūlijs Beļavnieks: Kaunu maizē apēduši… Kas interesē: raža vai maksājumi?

Gustavs Norkārklis: Neviens ar varu saimniekot bioloģiski nespiež

LA.lv