×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
9. septembris, 2015
Drukāt

“Zaļā atslēga” – 114 kritēriji videi draudzīgām naktsmītnēm. Pieškirts arī Dikļu pilij

Foto - Zigmunds BekmanisFoto - Zigmunds Bekmanis
Uzziņa

* "Zaļā atslēga" ir starptautiska, strauji augoša tūrisma brīvprātīgās ekosertifikācijas sistēma, kas tiek piešķirta viesnīcām, kempingiem, hosteļiem. Sagatavošanā ir kritēriji ēdināšanas uzņēmumu sertifikācijai.

* Visi kritēriji un vadlīniju dokumenti ir atrodami VIF mājas lapā: www.videsfonds.lv. VIF piedāvā bezmaksas konsultācijas ZA pretendentiem un interesentiem.

Ja tūrists vēlas pārnakšņot Latvijā ne tikai pēc iespējas tuvāk dabai, bet galvenais – pēc iespējas draudzīgāk dabai, tad naktsmītne jāmeklē ar “Zaļo atslēgu”. Šis ekosertifikāts apliecina, kas šāda naktsmītne ieviesusi lielāko daļu no 114 kritērijiem divpadsmit kritēriju grupās.

Latvijas pieredze

2013. gadā “Zaļās atslēgas” ekosertifikātu ieguva Dikļu pils. Tās direktore Agneta Kīta apliecina, ka, ikdienā rūpējoties gan par vidi, gan viesiem, jau pirms pieteikšanās lielāko daļu no kritērijiem viesnīca ir izpildījusi. “Par ūdens un elektrības taupīšanu vienmēr esam rūpējušies, telpās, kurās neuzturamies, allaž izslēdzam gaismu un gandrīz pilnībā esam pārgājuši uz ekonomiskajām spuldzēm. Grūtāk bija tikt skaidrībā ar sadzīves ķīmiju, jo ekoloģiskie mazgāšanas līdzekļi ir dārgāki un ne tik efektīvi kā tie, kas satur videi kaitīgos fosfātus.”

Arī Dikļu pils aicina tos viesus, kas nakšņo te ilgāk par vienu nakti, nemest dvieļus zemē, bet turēt pakārtus, parādot, ka lietos tos vēlreiz. “Cilvēki šādu pieeju atzinīgi novērtē un to pauž arī sarunās ar apkalpojošo personālu. Protams, pēdējā laikā ir tāda modes tendence domāt un dzīvot zaļi, izvēloties ekoloģiski tīru pārtiku un lietojot dabas vielas. Mums ir Dabas SPA, kurā procedūrām izmantojam vietējās zālītes un citas dabiskās izejvielas, arī restorāns strādā ar vietējo ražotāju bio un ekoproduktiem.”

Jaunākais “Zaļās atslēgas” īpašnieks ir Ventspils “Piejūras kempings”, kas ekosertifikātu saņēma šā gada janvārī. “No 114 kritērijiem mūsu kempings atbilda 67, kas liecina, ka arī līdz šim esam bijuši uz pareizā ceļa ilgtspējīga tūrisma attīstībā. Visvairāk nācās piestrādāt pie pirmās kritēriju sadaļas “Vides pārvalde”, kurā bija nepieciešams izveidot vairākus jaunus dokumentus, piemēram, kempinga iekšējo vides politiku un precīzu trīs gadu rīcības plānu,” pieredzē dalās “Piejūras kempinga” pārvaldniece Agnese Urbāne.

Viņa atzīst, ka gan šajā procesā iesaistītie kempinga darbinieki, kuri aktīvi šķiro stiklu, PET pudeles un ķīmiskos atkritumus, gan viesi no Vācijas, Nīderlandes, Somijas un Igaunijas atzinīgi novērtējuši kempinga pievienošanos “Zaļās atslēgas” programmai.

“Domāju, ka, šādā veidā iesaistoties, rādām pozitīvu piemēru ne tikai citiem uzņēmumiem, bet arī saviem darbiniekiem un katrai mājsaimniecībai.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+