×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
26. oktobris, 2015
Drukāt

Attaisnotie izdevumi. Kā aprēķina, kad iesniegt čekus? (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Ilustratīvs attēls

Esmu pensionārs. Slimoju, un par ārstēšanos sakrājušies čeki un kvītis. Cik procentus VID atmaksā par konsultācijām, izmeklējumiem, operāciju? Kurš no ģimenes locekļiem var iesniegt čekus? Vai tas jādara jau šogad, lai atmaksājamo summu saņemtu 2016. gadā? V. GARAIS GULBENES NOVADĀ

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 10. panta pirmās daļas 2. punktā teikts, ka pirms ienākuma aplikšanas ar nodokli no gada apliekamo ienākumu apjoma tiek atskaitīti izdevumi par maksātāja un viņa ģimenes locekļu (tādu, kuru rezidences valsts ir Latvijas Republika vai cita Eiropas Savienības dalībvalsts, vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts) kvalifikācijas paaugstināšanu, specialitātes iegūšanu, izglītības iegūšanu, medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu un veselības apdrošināšanas polišu iegādi. Šo izdevumu sastāvu un normas nosaka valdība.

Ministru kabineta noteikumu “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 56. punkts paredz: piemērojot likuma 10. panta pirmās daļas 2. punktu, par fiziskās personas ģimenes locekļiem uzskatāmas personas, par kurām tai ir tiesības saņemt nodokļa atvieglojumus saskaņā ar likuma 13. pantu, kā arī vecāki, vecvecāki, laulātais, bērni un mazbērni neatkarīgi no tā, vai viņi ir maksātāja apgādībā. Fiziskās personas tiesības uz attaisnoto izdevumu atskaitīšanu no apliekamā ienākuma nav atkarīgas no tā, vai persona attiecīgajā gadā ir izmantojusi nodokļa atvieglojumus par likuma 13. pantā minētajām personām.

Čekus var iesniegt tikai tad, kad beidzies kārtējais gads, jo šos izdevumus atmaksā no gada laikā ieturētā nodokļa. Atmaksājamo summu katrs var aprēķināt pats. Piemēram, privātpersonai ienākumu deklarācijā kopējais ar nodokli apliekamais ienākums ir 1000 eiro un čeki par ārstniecību ir 300 eiro vērtībā. Vispirms jānosaka ieturamais 23% nodoklis: 1000 – 300 x 23% = 161 eiro. Ja gada laikā no algas un citiem ienākumiem ieturēts nodoklis 250 eiro apmērā (par daudz), no 161 jāatņem 250, un iznākums būs ar mīnuszīmi – 189 eiro. Tā ir pārmaksa, ko VID atmaksā deklarā­cijas iesniedzējam.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Bet ko darīt vientuļam pensionāram,kuram šo cilvēku nav,kam nodot savus ārstēšanās čekus ? Viņš taču joprojām maksā ienākuma nodokli no pensijas virs 220 eiro.

Draugiem Facebook Twitter Google+