Lībiešu Kultūras centra vadītāja Gundega Blumberga.
Lībiešu Kultūras centra vadītāja Gundega Blumberga.
Foto: LETA

Atvērs grāmatu par Lībiešu Kultūras centra 20 gadiem 0

Ceturtdien, 3. aprīlī pulksten 18.00 “NicePlace Mansards” mājā biedrība Līvõ Kultūr sidām (Lībiešu kultūras centrs) atzīmē savas darbības 20 gadus, atverot grāmatu “Aprobežosimies ar maksimumu”, vēsta biedrības pārstāvis Valts Ernštreits.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Tieši 1994. gada 2. aprīlī Lībiešu kultūras centrs paziņoja par savu nākšanu pasaulē, un viss turpmākais laiks ir bijis spraiga darba pilns. Tas vislabāk apjaušams grāmatā, kur LKS ikdiena redzama fragmentos no dažādu plašsaziņas līdzekļu publikācijām, dokumentos un fotogrāfijās, kas sakārtoti astoņās nodaļās: LKS dibināšana un attīstība; LKS un lībiešu mūsdienu kultūra, ietverot gan literatūru, mākslu un mūziku, gan arī starptautiskā kultūras un valodas gada pasākumus; LKS un lībiešu valoda, kas stāsta par valodas konferencēm un semināriem, par valodas apgūšanu un avotu izdošanu. Plaša nodaļa veltīta zinātniskajai un sabiedriskajai darbībai, atspoguļota arī LKS un lībiešu sabiedrisko organizāciju sadarbība, tāpat process, kā tapa valsts ilgtermiņa programma “Lībieši Latvijā”.

Grāmatu papildina Līvõ Kultūr sidām 20 gados paveiktā hronoloģija, avotu saraksts un personu rādītājs, kurā minēti vairāk nekā trīssimt cilvēki, kuri tā vai citādi bijuši klāt mūsdienu lībiešu sabiedriskās un kultūras dzīves procesos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vissvarīgākais LKS veikums šajos divdesmit gados ir lībiešu valodas un kultūras pēctecības nodrošināšana, uzsver biedrības pārstāvji. LKS ir noorganizējis lībiešu valodas runātāju nometnes, lībiešu valodas normēšanas konferences un seminārus, biedrības paspārnē tapuši valodas materiāli, pateicoties kuriem, lībiešu valoda turpina pastāvēt un attīstīties, un to ir iespējams apgūt ikvienam, kurš to vēlas.

Šo gadu laikā līdz ar LKS ir izaugusi arī pirmā no pašu lībiešu vides nākušu zinātnieku paaudze. Ar viņu līdzdalību ir radusies jauna, sevi spēcīgi pieteikusi pētniecības joma – livonika jeb lībiešu pētījumi –, kurā iesaistās aizvien vairāk zinātnieku no daudzām pasaules valstīm. Šīs starptautiskās sadarbības izcils piemērs ir enciklopēdiskais izdevums “Lībieši. Vēsture, valoda un kultūra”, kas 2011. gadā iznāca igauņu un 2013. gadā – latviešu valodā, un 2013. gadā LKS organizētā pirmā Lībiešu vasaras universitāte, kurā piedalījās piecu valstu studenti.

Biedrība Līvõ Kultūr sidām dibināta 1994. gadā un oficiāli darbojas četru cilvēku – žurnālistes Gundegas Blumbergas, etnogrāfes Renātes Blumbergas, mākslinieces Baibas Dambergas un filologa Valta Ernštreita – sastāvā. Līdz 1997. gadam organizāciju vadīja V. Ernštreits, bet kopš 1997. gada – G. Blumberga.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.