×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
30. jūnijs, 2016
Drukāt

Austrumeiropas imigrantu seniori bažījas par pensiju piemaksām Lielbritānijā (1)

Foto AFP/Scanpix/LETAFoto AFP/Scanpix/LETA

Pēc Lielbritānijas referenduma par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) Austrumeiropas imigrantu seniori bažījas, kas notiks ar pensiju piemaksām. Tās kā papildu ienākumu gūšanas stratēģiju izmanto arī seniori-imigranti no Latvijas. Tā ceturtdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Interneta sociālo tīklu ieraksti liecina, ka referendums par izstāšanos no ES ir satraucis lielu daļu Austrumeiropas imigrantu senioru. Uz jautājuma zīmes esot viņu plāni ar nopelnīto Lielbritānijas pensiju un pensiju piemaksām atgriezties savās izcelsmes valstīs.

Par savu pensiju neziņā ir arī raidījuma uzrunātā Mārīte Tera, kura uz Angliju emigrēja pirms desmit gadiem. Tas bija izmisuma solis kredītu dēļ. Kad parādi bija nomaksāti, Mārīte turpināja dzīvot svešumā, jo vēlējās iegūt Lielbritānijas pensiju. Pēc desmit nostrādātiem gadiem salātu pakošanas fabrikā Anglijas pilsētā Vīganā Mārīte sasniegusi pensionēšanās vecumu.

“Šobrīd par manu britu pensiju nekas skaidri nav zināms, un pēc šī trakā referenduma es vēl mazāk kaut ko sajēdzu no šīs britu pensijas,” atzīst Mārīte.

Pirms mēneša viņa darbu fabrikā pameta un nu gaida britu valsts pensiju kopā ar privātajā fondā iemaksāto un darbavietas pensiju. “Ja tās būtu 140 mārciņas nedēļā, tas būtu “very excellent”, kā angļi saka. Bet nezinu, neesmu par to pārliecināta. Neredzu es piķīti savā bankomātā,” norāda Mārīte. Viņa bažījas – ja tagad aizbrauc no Anglijas un ja viņai nav pilsonības, vai tiešām tad var naudu nesūtīt uz Latviju.

Lai arī britu oficiālās iestādes vēl klusē par to, kā izstāšanās no ES ietekmēs pabalstus imigrantiem, latviešu konsultāciju un tulkošanas birojā Anglijas pilsētā Spaldingā mierina, ka britu valsts pensijas no nomaksātā sociālā nodokļa neviens nevar atņemt. Taču jautājums ir, kas notiks ar pensiju kredītu jeb pensiju piemaksām. Tā ir summa, ko piemaksā, lai sasniegtu iztikas minimumu. Tieši šīs pensiju piemaksas imigrantu senioriem ir lielākas nekā pati valsts pensija, un zināmā mērā imigrantu senioriem tā ir kā viegli iegūstama nauda.

“Jebkurš no vecvecākiem var pieprasīt pensijas kredītu, kaut arī te nekad nav dzīvojis un strādājis. Saņem pensijas kredītu tikpat lielu kā vietējais iedzīvotājs. Tas atkarīgs no tā, cik pensiju saņem Latvijā, bet aptuveni tā summa būtu no 100 līdz 150, reizēm ir pat vairāk mārciņu nedēļā,” komentēja konsultāciju un tulkošanas biroja Anglijā vadītāja Laima Brencs.

Šādu papildu ienākumu stratēģiju izmanto seniori-imigranti no Latvijas, aizbraucot pieskatīt savus mazbērnus. Tad Lielbritānijas pensijas piemaksu aprēķina no Latvijas pensijas apmēra. Taču tagad tiek pieļauts, ka šādi vieglai naudai drīz Lielbritānijā varētu pienākt gals.

Tomēr Mārīte spriež – lai vai kādas būs izmaiņas, šobrīd pat pirms-pensijas vecuma cilvēkiem ir daudz vieglāk Lielbritānijā nekā Latvijā. “Ja es nebūtu aizbraukusi uz Angliju, tad es nebūtu arī bišķi paceļojusi. Esmu bijusi Tenerifē, Kubā, Meksikā, Islandē. Ja tev piķītis ir, tad tikai dragā,” saka Mārīte.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ar tādu attieksmīti piķītim pienāks galiņš.

Draugiem Facebook Twitter Google+