×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. septembris, 2015
Drukāt

Baroka mūzikas dienās – čehu mūzika un komiskā opera

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 14. līdz 20. septembrim jau 11. reizi Latgalē un Rīgā notiks festivāls „Baroka mūzikas dienas Rēzeknē – šogad veltītas Čehijas senajai mūzikai. Festivālā čehu seno mūziku atskaņos čehu un šveiciešu dziedātāji un instrumentālisti, skanēs 200 gadu vecas āmuriņklavieres, bet festivāla noslēgumā apmeklētājus priecēs komiskā opera „Slepkavība atriebības dēļ”. Festivāla koncerti notiks Rēzeknē, Lūznavas muižā un Rīgā.

„Šogad Rēzeknes Baroka mūzikas dien trīs koncertprogrammas saistītas ar Jezeržī pili, kas atrodas stundas braucienā no Prāgas un kas bijusi nozīmīga vieta Eiropas mūzikas vēsturē,” atklāj Ilze Grudule, festivāla mākslinieciskā vadītāja. Kādreiz pils orķestrī mūzikas mecenāts firsts Jozefs Francis fon Lobkovics (1772–1816) pulcinājis sava laika labākos mūziķus no Bohēmijas un Vīnes, Haidns, Bēthovens, Reslers, Gēte, Gluks bijuši bieži viesi firsta namā.

Kopš 2012. gada šajā pilī šehu pianiste Alena Henigova rīko festivālu “Jezeržī muzikālā vasara”, kurā no jauna tiek atskaņota mūzika, kas tur skanējusi pēdējo 300 gadu laikā. „„Baroka mūzikas dienas Rēzeknē” ir unikāls notikums gan Latvijas, gan pasaules mērogā,” uzver I. Grudule. „Festivāla misija vienmēr bijusi sniegt klausītājiem iespēju dzirdēt skaņdarbus, kas rokrakstu formā gadsimtiem ilgi gulējuši bibliotēku plauktos. Te skan mūzika, kas „klusējusi” vairāk nekā 200 vai 300 gadus. Arī šogad Baroka mūzikas dienas no aizmirstības cels gaismā skaņdarbus, kas gan šodienas klausītajam, gan pašiem mūziķiem būs pirmatklājums.“

Festivāla atklāšanas koncertā (15. IX) pianiste Alena Henigova atskaņos pirmsromantisma komponista un sava laika ievērojama klavieru virtuoza Jana Ladislava Duseka mūziku, spēlējot 19. gadsimtā būvētās Brodvuda manufaktūras āmuriņklavieres. Koncertā skanēs arī sonāte, ko komponists veltījis Kurzemes hercogienei Dorotejai.

Stīgu kvartets „Eisenberg Quartett”, kas spēlē vēsturiskos instrumentus, vairākos koncertos atskaņos Ludviga van Bēthovena kvartetu Famažorā op. 18, kas veltīts firstam Lobkovicam, un Jana Jozefa Reslera Pirmo kvartetu Domažorā. Pirmatskaņojumu piedzīvos divi jaundarbi: kvarteta otrās vijoles spēlētāja Jiržīja Sihas Otrais stīgu kvartets, kurā spilgti saklausāma Austrummorāvijas tautas mūzikas ietekme, un šveicieša Vincenta Flikigera skaņdarbs „Broadwood” stīgu kvartetam, āmuriņklavierēm un samplerim. „Eisenberg Quartett” kopā ar Alenu Henigovu un Vincentu Festivāla noslēgumā 19. septembrī Latgales vēstniecībā GORS un 20. septembrī Mūzikas namā “Daile”, Rīgā tiks izrādīta 19. gadsimta čehu skaņraža Jana Jozefa Reslera komiskā opera “Atriebība slepkavības dēļ”. Iestudējuma režisors ir Miroslavs Rovenskijs, un mākslinieciskā vadītāja – A. Henigova. Opera ir asprātīga un spoža parodija par 18. gadsimta itāļu dramatisko operu. Kādas senlaicīgas pils tumšajos gaiteņos darbojas četri varoņi – nepatiesi apsūdzēts muižnieks Rikardo (Jaromīrs Noseks, bass), tiesnesis Fernando (Daniels Isa, tenors), tiesneša nolaupītā sieva Izabella (Anna Hlavenkova, soprāns) un tiesneša kalps Bruno (Havjers Hāgens, baritons).

No 14. līdz 17. septembrim Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā notiks dziedāšanas, klavieru, vijoles un čella spēles meistarklases baroka un klasicisma interpretācijā, kā arī tikšanās ar komponistiem Jiržīju Sihu un Vincentu Flikigeru, bet festivāla nedēļas laikā Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē būs apskatāma fotoizstāde par Jezeržī pili.

VARBŪT NODER!!

Programma

15. IX 19.00 Latgales vēstniecības „Gors” Mazajā zālē Alena Henigovas koncerts

16. IX 18.00 Lūznavas muižā „Eisenberg Quartett”

17. IX 18.00 Latgales vēstniecības „Gors” Mazajā zālē „Eisenberg Quartett”

19. IX 18.00 Latgales vēstniecības „Gors” Lielajā zālē komiskā opera „Slepkavība atriebības dēļ”

20. IX 17.00 Mūzikas namā Daile komiskā opera „Slepkavība atriebības dēļ”

Biļetes „Biļešu paradīze” kasēs, www.bilesuparadize.lv, koncertu vietās

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+