Timura Subhankulova foto

Māris Kupčs: Jūtos savu padarījis, kā priekš mūža balvas 0

Saruna ar diriģentu, pedagogu, Rīgas Senās mūzikas centra vadītāju Māri Kupču

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

VSIA “Latvijas koncertu” rīkotais 22. Starptautiskais Senās mūzikas festivāls sāksies 7. jūlijā ar koncertu Rīgas Domā un noslēgsies 9. jūlijā ar krāšņu koncertu Rundāles pils dārzā. Šogad festivālā būs iespēja dzirdēt lielāko Itālijas baroka mūzikas orķestri “Coin du Roi”, kurā muzicē augstas klases senās mūzikas speciālisti, senās mūzikas ansambli La “Cetra d`Orfeo” no Beļģijas, kura uzstāšanos papildinās baroka dejas īpašos kostīmos, Latvijas Radio kori, kas dziedās senās mūzikas pētnieka un Oksfordā skolotā diriģenta Pītera Filipa vadībā. Klausītājus gaida tikšanās ar mūsu izcilajiem interpretiem – solistiem Elīnu Šimku , Sergeju Jēgeru, un orķestri “Kremerata Baltica”.

Noslēguma koncertā 9. jūlijā Rundāles pils Baltajā zālē varēs dzirdēt arī mūsu lepnumu – baroka laika orķestri “Collegium Musicum Riga”, ko jau 1990. gadā dibinājis un ar aizrautīgu rūpību vada neatslābstošs senās mūzikas pētnieks un entuziasts, diriģents MĀRIS KUPČS. Kopš 2004. gada “Collegium Musicum Riga” ir pilna sastāva baroka orķestris, kas spēlē vēsturiskos instrumentus. Vienu no tiem – traversflautu dzirdēsim Antonio Roseti Flautas koncertā.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Māri, stāsta, ka jūs par Mocartu zināt vairāk nekā par vienu otru savu laikabiedru. Kas ir Antonio Roseti?
– Čeha Franca Antona Roislera skatuves vārds. Mocarta laikā Austrijā čehu profesionālās mūzikas ietekme bija milzīga, katrs trešais izcilais mūziķis Austrijā bija čehu izcelsmes, tādēļ čehu mūziķi mēdza savus uzvārdus itāliskot. Roseti var uzlūkot par agrīno Mocartu, kaut ko ļoti līdzīgu dižgaram, it kā zināmu, taču pilnīgi nenovērtētu un aizmirstu. Roseti dzīvoja Austrijas impērijā un rakstīja itālisku mūziku. Man vienmēr patīk šie paradoksi. Tāpat kā vācu izcelsmes komponists Hendelis rakstīja itāļu opermūziku, bet visu mūžu dzīvoja Anglijā.

Koncertam izvēlējos kopumā ļoti itālisku programmu, pazīstami nepazīstamu. Ir zināms Farinelli vārds, arī, starp citu, pseidonīms, bet daudzi nezinās, ka bija divi brāļi Broski – komponists un dziedātājs. Un gandrīz visu slaveno un iespaidīgo Farinelli skaņdarbu autors ir viņa brālis Karlo Broski. Farinelli lomā iejutīsies Sergejs Jēgers un dziedās divas ārijas, kuras dziedājis pats slavenais Farinelli, un vienu no tām, ārkārtīgi grūtu, uzrakstījis pats sev, itin veiksmīgi demonstrējot arī komponista iemaņas. Farinelli paaudze atrodas starp Bahu un Mocartu, tā ir dižā austrieša komponista tēva paaudze.

Antonio Roseti Flautas koncertā īpaša, solistes loma mūsdienu flautas priekštecei traversflautai, kādu sev par prieku, lai varētu vienlaikus mūziku gan klausīties, gan dejot, saviem izcilajiem koka pūšamo instrumentu meistariem pasūtīja modelēt baletdejotājs, par Saules Karali dēvētais Luijs XIV. Līdz pat 20. gadsimta vidum koka traversflautas, lai arī pilnveidotas, bija saglabājušas līdzību ar savas baroka laikmeta priekšgājēju. Ja paskatās Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra pirmskara bildes ar Jāzepu Mediņu pie diriģenta pults, tad redzam, ka koka melnās flautas ar ziloņkaula galvām līdz pat 1940. gadam bija visu mūsu areāla orķestru profesionāls instruments. Ļoti mīlu šīs traversflautas, jo mums ir arī ļoti labi to spēlētāji – pirmkārt, Kristīne Stumbure.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.