Kultūra
Māksla

Bauskas pilī ienāks Georga Barkāna vienradži 16

Publicitātes foto

No 7. decembra līdz 2017. gada 31. janvārim Bauskas pils muzejā būs apskatāma latviešu tekstilmākslinieka Geroga Barkāna gobelēnu izstāde “Teiksma par vienradzi” no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas, LA.lv uzzināja muzejā.

Viduslaiku leģenda par vienradzi – visvairāk izmantotais sižets vērojamā tekstilmākslinieka, pedagoga un arhitekta Georga Barkāna (1925–2010) darbos, kurš kā atpazīstamības zīme caurvij viņa daiļradi kopš 1970-tajiem gadiem. Mītiskais dzīvnieks kļuva par suģestējošu tēlu autora daiļradē kopš tās reizes, kad mākslinieks klātienē redzēja pasaulē slaveno viduslaiku gobelēnu sēriju “Vienradža medības” un “Dāma ar vienradzi” Parīzē, Klinī muzejā.

Vienradzi viduslaikos un renesansē uzskatīja par tikumības un platoniskās mīlestības apliecinājumu, ko varēja noķert tikai ar viltu, izmantojot jaunavu. Ja vienradzi nogalināja, tad tas spēja atdzimt, bet bija kopjams un saudzējams. Viņa ragam piedēvētas pretindes un brīnumzāļu īpašības, ar kā palīdzību tas varēja saindēto ūdeni padarīt nekaitīgu. Vienradzi attēloja zīmogos un ģerboņos, bet 15. gadsimta mākslinieki un audēji īpaši Francijā un Flandrijā aizrāvās ar šī mītiskā dzīvnieka tematiku, bagātinot gobelēnus ar bezgalīgi daudz smalkām puķītēm, kuras apzīmēja par “mille fleurs” (ziedu tūkstotis).

Tieši vienradža gobelēnu aušanai G. Barkāns savulaik aizrautīgi eksperimentēja, dziju krāsojot ar dabas materiāliem, piemēram, izmantojot dažādu šķirņu sīpolu mizas. Mākslinieka daiļrades pētniece Līva Raita atzīst, ka darbi ir daudznozīmīgi, plaši interpretējami, bet “atkodēta” ir tikai ekoloģijas tēma. Barkāns interpretācijās saglabā viduslaiku prototipu spraigumu, dinamiku un lirisko noskaņu, bet ieviesis mīklainību un personisku ikonogrāfisko programmu.

Ieejas biļetes cena: pieaugušajiem: 1, eiro, skolēniem, studentiem: 0.50 eiro.

LA.lv