×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
22. marts, 2016
Drukāt

Anda Līce: Seriāls “Saplēstā krūze” – sadomāti gultas skati un vardarbības ainas (45)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Arī kultūrai ir savs dārgais un lētais gals, bet starp abiem var atrast daudz ko itin baudāmu un piemērotu dažādām gaumēm. Pārtikas veikalos sanitārajām prasībām neatbilstoši produkti ir jāizņem no apgrozības, kamēr kultūras laukā banalitāte var dzīvoties brīvi, jo tās sardzē stāv sauklis – tagad viss ir atļauts, un lieciet mums mieru ar savām ētiskajām un profesionālajām prasībām.

Ēkas stiprumu nosaka tās pamati. Tas nav tikai celtnieku jautājums. Alfrēda Dziļuma romāna “Saplēstā krūze” priekšvārdā ir zīmīgi Ineses Treimanes atslēgas vārdi: “Viņa dzīves pamatu pamats bija zeme, un pie tās viņš stingri turējās arī savos literārajos darbos.” Tie bija arī pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu Latvijas atslēgas vārdi, un ar tiem lielā mērā var skaidrot pirmskara Latvijas straujo uzplaukumu. Zeme tā laika ļaudīm nozīmēja kaut ko vairāk par tirgus preci un peļņas avotu – tā bija sakņu vieta gan kokiem, gan daudzām cilvēku paaudzēm. Kas šodien ir mūsu valsts stiprie pamati – brīvais tirgus, centralizācija, izglītība, došanās peļņā, virtuālā pasaule? Ir skaidrs – tā vairs nav zeme. Šķiet, tas nav arī godaprāts, jo notiek pārāk daudz spekulāciju ar tautai dārgām lietām. Jaunākais gadījums – kārtējā jaundibinātā partija savam nosaukumam nekaunīgi piesavinās vārdus “Gods kalpot Latvijai”.

Jau pirmās seriāla “Saplēstā krūze” sērijas apliecināja – rakstnieks Dziļums tur ir tikai vārda pēc. Bet viņa darbs varētu būt stiprs pamats, uz kura būvēt skaistu māju, nevis katrā sērijā atrādīt vismaz vienu sadomātu gultas skatu un vardarbības ainas, bez sirdsapziņas pārmetumiem izmantojot pat zīdaini. Tā kā bērns vēl, bet rakstnieks vairs nespēj sevi aizsargāt, seriāla autori ar abiem izrīkojas, kā ienāk prātā. Žēl aktieru, kuru talantu – mūsu nacionālo bagātību – tik bieži izmanto vienreizējas lietošanas produkta ražošanai. Skatītāji noteikti ir pelnījuši pilnvērtīgu un veselīgu garīgo uzturu. Un arī to, ka sabiedriskā televīzija viņiem palīdz orientēties tik atšķirīgo vērtību pasaulē un vedina prom no lētuma.

Krievu dziedātājs Andrejs Makarēvičs kādā intervijā, jautāts, kas notiek krievu estrādē, atbildēja: “Lēna intelektuāla izdzišana.” Šo diagnozi var attiecināt uz daudzām populārās kultūras izpausmēm arī mūsu zemītē. Kultūras lētais gals ir pilns ar produktiem, kam ir īss derīguma termiņš, un tur neko nelīdz etiķešu pārlīmēšana. Dažas pazīmes gan liecina, ka jau esam to visu atēdušies – dziesmu salkanos tekstus sāk nomainīt laba dzeja un staipīgās meldijas – dziļi izdzīvota mūzika. Runa jau nav tikai par kārtējo izklaides gabalu, bet par dziļumu, kas vienīgais jebkuram darbam piešķir garu un skaistu mūžu.

Pievienot komentāru

Komentāri (45)

 1. Runā lielie gultas skatu zinatāji, domāt, tūstošiem pāru sveces turējuši un lūrējuši, kā kurš mīlējas. Lai nu nedabūjušas vecmeitas patrako, ir kam savu svētumu izrādīt

 2. Ari es piektdien beidzu lasit Dziluma,,Saplesto kruzi,,.Jaa,lai veidotu filmu tuvu rakstitajam buutu liels risks.Risks,ka varetu nesaprast.Jo romans ir par zemi,lopiniem un tikai tad par cilveku attiecibam. Jaa,filma ir ,,uzpuceta,,un ,,uzposta,, paardo$anai.Trillerim lidzigas naves ainas,latvie$u pavedina$anas ainas,rudmatainais pastnieks kaa klauns-tas varetu auditorijai patikt. Vienmer ar lielu interesi skatos latvie$u teatra izrades un filmas.Ari $oreiz prieks par operatora darbu; dabasskati,aktieru darbs,muzika-lieliski.Loti patika Emma(ari Dzilumam patiktu).Par rekvizitiem,frizuram…ai,ai-laikam nepietika naudas.

 3. Seriālam ka jau izklaides produktam nekāda vaina bet to skatoties pilnīgi un galigi nav sajūtas ka skatos stāstu par pirmskara Latviju.
  Ne aktieru uzvedība kadrā,ne stilizetie un paviršie tērpi, ne arī viņu varoņu rīcība vai tas motīvi liek ticēt tam ka darbība norisinās šaja laika posmā.Skaties un liekās ka mūsdienu cilvēki un vide ir tik vien ka izkārtne.

 4. Skaisti teikts…neko nelīdz etiķešu pārlīmēšana”,un tā ir taisnība…žēl,ka pamats drūp gan

 5. Vai neapnīk ārdīties klusajā nedēļā?Visu ķēniņu ķēniņš mira pienaglots pie koka konstrukcijām,lai grēkus nožēlojušie nenokļūtu verdošos katlos pēc ārdīšanās laicīgajā dzīvē.

 6. Latviju graut var dažādos veidos, arī parādot ka gandrīz visi latvieši ir izvirtuļi/izvirtules, dzērāji, kāršu spēlmaņi, intriganti, neaptēsti, blēži, meļi un viss cits, kas izvilkts no mēslaines. Filmai, no kurienes tā nākusi, turpat arī ir jāpaliek!

 7. sociāli atstumtais Atbildēt

  … ne tikai – intelektuāla izdzišana !
  patiesībā ir vēl ļaunāk !
  padomju laiks latvieti pieradināja pie kinčika / propoganda agitacija , agitacija propoganda / , bet ne tikai pieradināja , kā laika kavēkļa , bet lai ideoloģiski apstrādātu , tad tagad tas tiek izmantots kā līdzeklis , lai viltotu Latvijas vēsturi , lai kropļotu latviešu tikumu , lai dzēstu jaunajā latviešu paaudzē morālo stāju , latvieša spītību nelocīties visiem pasaules vējiem / žīdu naudas mafijai , patērētāju domāšanas uzpotēšanai !
  un tas jau ir nacionāls noziegums !

 8. Draņķīgs seriāls. katra sērija arvien tukšāka un tukšāka. Viss ir sadomāts un samākslots. Nozagts nosaukums un varoņu vārdi. FUi, fui, fui, režisorei. Pašai galvā, laikam, ķīselis. Briesmīgs seriāls.

 9. Paskatījos pirmo sēriju, man tas balagans nepatika ,vairāk neskatīšos.Labāk pārlasīšu grāmatu, man tā patika.

 10. mārītes,laimītes,dainītes,ivetītes,šaurās pierītes-pilna Latvija. Filma-murgs!

 11. Pirmkārt, darbs ir veidots ”pēc motīviem”, otrkārt – savulaik uzņemtā filma ”Purva bridējs” arī bija uzņemta ”pēc motīviem” un neatbilda autora rakstītajam, bet pretenziju nevienam nebija!
  Filma ”Saplēstā krūze” ir laba, aizraujoša arī ar humora pieskaņu. Aktieru sniegums lielisks! Būtu vairāk šādu darbu!

  • patiešām ir lieliski.Ieteiktu tiem,kas tik ļoti pārdzīvo par seriālu,izlasīt romānu Vilka zobs ne tikai Saplēsto krūzi,kuru arī ir izmantojušas scenārija autores .Tajā ir ne tādas vien vardarbības ainas.Dziļuma darbos enģeļu nav.Viņš bija ļoti labs dvēseļu pazinējs un rakstīja par dzīvē sastaptajiem cilvēkiem nevis enģeļiem. Arī Saplēstajā krūzē nav neviena enģeļa,Nati ieskaitot.Seriāls gan ir tāds paviršs darbiņš.Tā teikt uzfilmēts uz ātru roku.Kā būs ,tā būs…Bet aktieri labi.

  • Kur tajā seriālā ir humors?Katrā sērijā pa līķim….žēl aktieru,kuri šitajā balagānā ir iesaistīti.Tikai aktieru dēļ šo murgu var skatīties

 12. Latviju graut var dažādos veidos, arī parādot ka gandrīz visi latvieši ir izvirtuļi/izvirtules, dzērāji, kāršu spēlmaņi, intriganti, neaptēsti, blēži, meļi un viss cits, kas izvilkts no mēslaines. Filmai, no kurienes tā nākusi, turpat arī ir jāpaliek!

  • jau Ugunsgrēkā aktieriskas veiksmes daudz vairāk, bet Saplēstajā krūzē ļaunums tik tīšs, bez attaisnojuma. Briesmīgi. Ilustratīvi. Līķis dzirnavezerā, ar airi pa galvu, tik neveikli, neērti skatīties. Bet galvenais neredz un nejūt lauku dzīves ritmu, kam tomēr bija jābūt filmas pamatā.

 13. TV reklāmas kā HULIGĀNI Atbildēt

  Reklāmas sit tā, ka pēc mirkļa skatoties filmu un sākas REKLĀMA – tas nāk kā pērkons grāviens dienas gaismā, var dabūt nervu sabrukumu no pēkšņa grāviena, kas pat kaimiņus aiz sienas ceļ augšā un kaimiņi sāk dauzīt pie sienas, lai pārtrauc trokšņot.

 14. Seriāls ir uzńemts pēc Saplēstās krūzes motīviem un nav nekāda tieša grāmatas replikācija. Vienīgais seriāls, kuru skatos un, jāteic,ar prieku un interesi.Ideālais latvietis vairs nav arājs un ar
  to cienījamajai raksta autorei beidzot vajadzētu samierināties.Filmu un seriālu veidošanā ir profesionālas tehnikas un metodes, kā noturēt skatītāju uzmanību – gultas prieki un bērna(vardarbība pec autorea vardiem) izglābšana -kā pamatu pamats. Turklāt šīs epizodes bija nesalkani uztaisītas. Visu cieñu seriāla veidotājiem, un manas t. s. naudas ar’ it nemaz nav žēl.Bet žēl man ir tās manas nodikłu naudas, kas aiziet tiem pensionāriem, kuri kultivē latviešiem tik raksturīgo nenovīdību un naidu.

 15. Seriāla skatīšanās vietā paņēmu grāmatu no plaukta un izlasīju to NO JAUNA un ieguvu tika daudz labu emociju, skatot gara acīm savus iemīļotos personāžus. Jo to, ka seriālu neskatīšos, nolēmu jau no pirmajām sērijām, neredzot tur sirdsgudro kalpu Mārtiņu ar viņa nevīžīgo sievu un mīļā Jēča vietā redzot smalku “sprukstiņu”…Nu un grāmatā aprakstītie ziemas, pavasara, vasaras, rudens dabas apraksti kopā ar zemnieku darāmajiem darbiem ir A. Dziļuma šedevrs.

 16. Vispār jau liekas Atbildēt

  ka ideja steigā paķerta no Holmsa, bet, vai izvēlēts piemērotākais materiāls, tiešām apšaubu. Nevar tā tehniski kaut ko paķert. Detektīvmateriālam varbūt tas derēja. Bet Dauntonas abatijas seriālu mūsdienīgot būtu absurdi. Tur jau tās klasiskās vērtības ir galvenais vēstījums. Un tik precīzi, tik aizraujoši to lūkoties, kas par raksturiem, vēsturiskās vides autentiskums….

 17. Bet vai tad jaunais, uz mūsdienām darbībā pārceltais azartiskais BBC seriāls par Šerloku Holmsu ir adekvats A,Konandoila attiecigo stāstu saturam? Protams, ka nē, bet tas jau nemaina skatīšanās prieku. Arī ‘Saplēštas krūzes” gadījumā visu jau nosaka seriāla veidotaju norāde titros “Pēc A.Dziļuma stāstu motīviem), kas nozīmē stastuvaroņu un notikumu brīvu interpretāciju, saglabajot to, vai citu sižeta līniju no visam oriģinalā esošajam.

 18. Gaumes ir dažādas, jo tā jau ir kā A.Līce iesāk savu viedokli: Arī kultūrai ir savs dārgais un lētais gals.
  Laikmeta liecība par latviešiem trīsdesmitajos, kas nestrādāja, bija slepkavnieciski kā krogusmamma, kurus interesēja tikai sekss, pārvietojās mašīnās a la seriālā redzamā…utt…

 19. Es skatos ar prieku.Man patīk.Paldies šī seriāla veidotājiem1

 20. aktieru atbildībai jābūt. Cik ilgi žēlosim māksliniekus, kas, gluži kā bez savas galvas, piedalās šaubīgos pasākumos.
  Partiju Gods kalpot Rīgai un tagad Gods kalpot Latvijai arī līdzi jutīsim partijas biedriem? Taču nevar tā bez domāšanas. Kā I.Ziedonis ar G.Piesi cīnījās par Pūt, vējiņi koncepciju. Ir taču kaut kādi pamatprincipi, ne tā? Ceru, ka aktieri izlasīja rakstnieka Dziļuma darbu. Ja izlasīja, un tā vajadzēja būt, tad viņiem neradās jautājumi uzņemšanas laukumā?

 21. aivars znotiņš Atbildēt

  Paldies! Paldies!Paldies! Diemžēl, jāsaka šobrīd vēl Jūs neesat viena,ar Jums noteikti esam tie mēs,kas,kā ar “karātavu homora” vārdiem teica kāds kungs, atrodamies “pirmsnāves atvaļinājumā”…Lai ko mees neteiktu,nerakstītu,jaunajā paaudzē neatrodas “dzirdīgas ausis”,jo mūsu teiktais tiek “pārbļauts”,mūsu pieklusinātajos aizrādījumos neklausās nemaz nerunājot vai ieklausās… A.Dziļuma “Saplēstās krūzes”seriāla sakarā esmu izvēlējies jaunās paaudzes “taktiku”- neskatos šo balagānu.
  Precīzs ir Jūsu-mūsu ,mums tikai saprotošs novērojums-salīdzinājums ar pārtiku veikalos-jaunā paaudze un mēs tai skaitā tagad esam spiesti ēst “surogātpārtiku”(tas pats attiecas arī uz kultūru),tikai ar to atšķirību,ka mēs zinām,atceramies vēl ,kā garšo īsta gaļa,piens,kartupelis…tāpat kā pazīstam profesionāli veidotus mākslas darbus iepretim shodienas iespējamajam – ja man ir nauda,tad es varu-pats komponēt,pats nodziedāt,pats ierakstīt un pats atskaņot,neprasot,vai kāds cits vēl to grib dzirdēt?!? Diemžēl tagad visu nosaka nauda. Pēc naudas cilvēki dodas prom no savas Dzimtenes,viegli vai noteikti vieglāk nopelnāma citur nauda dod citas dzīves ērtību prioritātes… kā aktrise Elīna Dzelme teica – siltus zābakus ziemai man un manai meitai,ceļojumu privātā lidmašīnā uz villu Francijas dienvidos…Tāda izskatās nākotne pēc kuras tiecas mūsu bērni,mazbērni -vieglu un komfortablu un reizē,to nesaprotot – seklu dzīvi.

 22. Biju spiesta vēlreiz izlasīt romānu,jo negribēju sev noticēt,ka esmu gadu gaitā kaut ko aizmirsusi.Tā nodomāju pēc dažu pirmo sēriju noskatīšanās.Jautājums -kas devis tiesības filmas ” saražotājiem “tā sacūkot latviešu klasiku? Murgs,ne filma! Izdomāti personāži.Daru tā-nepatīk,neskaties! Labi,ka Alfrēds Dziļums nav šo kaunu piedzīvojis!Liels PALDIES Andai Līcei par rakstu ar profesionāļa acīm skatoties

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Šodienas režisori ir īsti mičūrinieši- neviens negaida, ka kāds viņam dos tiesības, tās viņi ņem paši!
   Taisīt filmu uz reāla romāna bāzes- tad jāiedziļinās rakstītājā, jāizprot autors, jāpēta laikmets, mūsu tautas raksturs, sapņi un cilvēku savstarpējās attiecības. Tas ir nopietns, ilgstošs DARBS, kas prasa laiku un personīgu piepūli un tu vēl nemaz nezini, ko par to teiks skatītājs- tas skaļais skatītājs, kurš izaudzis pēdējā gadsimta ceturksnī. Vecāki skatītāji jau nav ņemami vērā, jo tiem ir nesaprotama vēlēšanās baudīt MĀKSLU un ir maz naudas.
   Un tad režisors pāris piektdienu vēlos vakaros pārslēdz savu TV kasti uz pornogrāfijas kanālu, apgūst dažas jaunā skatītāja nervus kutinošas ainiņas un otrā dienā jau filmē pats savu šedevru. Žēl, ka Latvijā tik daudz nepateicīgo!

  • Man arī , līdzīgi jums, skatoties 1. sēriju bija pārsteigums- “Vai tā ir tā pati grāmata, ties paši varoņi??”
   Piegriezās! Vairāk nevienu sēriju neskatos! Nevar taču tā izņergāt literāro pirmavotu!

 23. man pilnīgi pietika ar reklāmas kadriem, lai es šo “kultūras vērtību” vispār neskatītos.

 24. Zelta vārdi! Šoreiz jāsaka liels paldies autorei. Vēl tik vajadzētu piebilst, ka tas balagāns tiek taisīts valsts televīzijā, tātad par mūsu naudu. Kā tas vairo vēlmi maksāt nodokļus?

  • Ārijs, nodokļu Ne -maksātājs Atbildēt

   Laiks padomāt, ka valstī jāsāk daudzas naudas problēmas risināt nevis par NODOKĻu MAKSĀTĀJU, bet gan par nodokļu NE-MAKSĀTĀJU naudu, lai nerunātu – cik naudas ir, tik ir, kam lai atņem. Ap 50% ir nodokļu nemaksātāju – tātad var paņemt vēl ap 5-6 miljardi.

  • Laiks padomāt, ka valstī jāsāk daudzas naudas problēmas risināt nevis par NODOKĻu MAKSĀTĀJU, bet gan par nodokļu NE-MAKSĀTĀJU naudu, lai nerunātu – cik naudas ir, tik ir, kam lai atņem. Ap 50% ir nodokļu nemaksātāju – tātad var paņemt vēl ap 5-6 miljardi.

  • Piekrītu Andai Līcei. Nu lai būtu tā, ka seriāls “uzņemts pēc motīviem”, bet tad nevajadzēja tam likt oriģināldarba nosaukumu, nevajadzēja personāžus saukt tajos vārdos. Ne smakas tur nav no oriģināla, no tā laika dzīves.

 25. Hei,tas tagad ir stilīgi,bet tu vēljoprojām dzīvo komunismā

  • Neesmu šo grāmatu lasījusi,bet filma mani aizrauj.Es atceros,kā man mamma stāstija par agrākajiem laikiem,kā ciivēki dzīvoja,strādāja,mīlēja un audzināja savus bērnus.Ļoti interesanta filma.Runājot par gultas ainām,es tur neko sliktu nesaskatu,vai tad agrāk cilvēki nemīlēja,krogu neapmeklēja,kārtīs naudu nenospēlēja?
   Ar nepacietību gaidu nākamās šīs filmas sērijas!

   • sociāli atstumtais Atbildēt

    … stilīgi … agrāk jau arī teica : – fasonu dreijāt ! ( tai laikā kad A.Dziļums rakstīja ) … un komunisms tā arī netika sasniegts , vienīgi LKP CK papīros , drusku biedrīšu kabatās kā arī ,, sabiedriskajā stāvoklī ,, + mēs visi ,, baigi iekritām ,, uz boļševiku sapuvušās makšķeres ! tikām veikli ne tikai aptīti ap pirkstu , bet pataisīti pliki un nabagi …
    žēl , cien Iveta , ka Jūs no mātes stāstiem neko neesiet ne sapratusi , ne paņēmusi savas dzīves ceļamaizei !
    Latvijas īstajā / pirmajā brīvvalsts laikā kaut kā nepilnu 20 gadu laikā Latvija spēja nopelnīt turpat 11 ! ! ! tonnas zeltā pie totāli izpostītas , kara sagrautas valsts , kur šodien Latvija k a t r u dienu maksā 1,42 ,- milj. tikai % !!!??? !!!
    lūk , par šo apstākli vajadzētu taisīt filmu – pilna šoseja būtu ar asinīm … bet Jūs ,, ar interesi ,, labāk skatieties LV vēstures falsifukācijas …

   • Man arī loti patīk’ neizprotu sos gaudotājus

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Muļķe sirds, tai nekad, nekur nav gana!

Saeimas deputāts Gunārs Kūtris, kurš šajā parlamenta sasaukumā pārstāvēja partiju “No sirds Latvijai” (“NSL”), piekritis piedāvājumam 13. Saeimas vēlēšanās kandidēt no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta. Šādu piedāvājumu viņam izteicis Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars. G. Kūtris žurnālistiem teicis, ka vairākas Saeimā pārstāvētās partijas viņu aicinājušas uz 13. Saeimas vēlēšanām pievienoties to komandām, taču ZZS aizstāvētās vērtības viņam šķiet tuvākas. Tikt ievēlētam no ZZS saraksta viņam ir daudz lielākas iespējas, jo ZZS ir augstāki reitingi, kamēr Ingunas Sudrabas vadītajai “NSL” vēlētāju aptaujās atbalsts grozās ap vienu procentu.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+