×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
27. oktobris, 2016
Drukāt

Bez liekvārdības

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Bērnības traumas un to neparasts risinājums ir izvēlēts trillera “Grāmatvedis” sižetiskajai virzībai. Bena Afleka atveidotais titulvaronis mazliet vairāk nekā divu stundu laikā no biklas cipargalvas pārvēršas par pagātnes rēgu pavadītu killeri, ar asprātībām gan no citu aktieru, gan režisora puses skatītāju izklaidējot pēc pilnas programmas.

Vecāku loma bērna dzīves ceļā ir viens no Kevina O`Konora kinostāsta būtiskākajiem aspektiem, un to nu jau vairs neuzzināt, kāds izvērstos Krisa stāsts, ja vien māte un tēvs nebūtu pieņēmuši tādus lēmumus, kādus viņi pieņēma, ar autismu sirgstošajam puisim lemjot likteni, ko par parastu nenosauksi. Taču no malas viss izskatās teju nevainojami: maza grāmatvedības firmiņa ar neizteiksmīgu nosaukumu, birojs necilā ēkā, arī dzīvesvieta – bez personiska risinājuma tās interjerā. Bet – un tas ir ļoti būtiski – Kriss jau mazotnē spēja sarēķināt tādus skaitļus, ko parasti rēķina, ņemot talkā kalkulatoru, un šo savu talantu viņš ir izkopis līdz pilnībai, savu maizi nu pelnot kā grāmatvedis šaubīga biznesa naudas legalizētājiem. Narkotiku un ieroču tirgotāji un citi noziedznieki ir viņa ierastie klienti, taču, kad darbiņš padarīts un grāmatvedības atskaitēs nav, kur piesieties, viņš nozūd.

Un nereti – pie pavisam parastiem cilvēkiem, kuri netiek galā ar savu knapo ienākumu sakārtošanu atbilstoši grāmatvedības kārtībai. Tā teikt, lai vismaz noskalotu sirdsapziņu, kaut gan – ir tiešām jāšaubās, vai Krisam tāda ir, jo viņa komunikācija ar pasauli ir visnotaļ dīvaina, un, sajūtot nāves elpu pakausī, viņš ir gatavs stāties pretī tiem, kuri nemaz pat nenojauš, ka zem provinces grāmatveža uzvalciņa slēpjas… Un te nu ir intriga, kuras risinājums ļaus arī krietni pasmieties un ironizēt par Holivudas štampu izmantojumu, kas, veiksmīgi ievīti scenārijā, kodus saprotošu skatītāju kā aiz rokas vedīs no vienas norādes uz otru, taču tajā pašā laikā arī ik pa brīdim pārsteigs, sak’, ne jau skatītājs, bet kino veidotāji uzstāda notikumus.

Jau pirmajā nedēļā savākusi itin iespaidīgu kasi, Gevina O`Konora filma “Grāmatvedis” sniedz visus priekšnoteikumus, lai veiksmes gadījumā kļūtu par pelnošas franšīzes aizsācēju, jo puzles gabaliņi, kas šobrīd stiķē gan galvenā varoņa Krisa, gan pārējo izzīmēto stāsta personāžu vaibstus, var tikt pamatīgi iekrāsoti – turklāt ne mazāk spoži kā Kventina Tarantīno filmās, un Kevina O`Konora rokrakstā nolasāmas atsauksmes uz šo bezkaunības pilno amerikāņu sinefīlu. Taču, ja arī šādai franšīzei nebūs lemts tapt, Bens Afleks būs nospēlējis vienu no savas pieklājīgās kinoaktiera karjeras sarežģītākajiem varoņiem, un viņa sniegums ļauj piemirst arī neveiksmes, no kurām Aflekam nav izdevies izvairīties. Viņa Kriss ir tik ticams katrā kustībā, skatienā un lakoniskajos tekstos – ja vien, protams, viņš izvēlējies vispār runāt –, ka liek akcentus kā pingponga bumbiņa uz sižetisko pavērsienu kārtējiem pārsteigumiem, kurus iedzīvina arī vairāki nu jau veterānu kategorijai pieskaitāmi aktieri.

Džonam Litgovam ticis nejaucēna tēls, oskarotais Dž. K. Simonss atveido lāga zelli, kurš vēlas pie vietas nolikt sliktos puišus, divus gadus pēc kārtas “Emmy” balvu saņēmušais Džefrijs Tambors spēlē vīru, kura zināšanas jaunu dzīvi ļauj sākt Krisam, un labas amerikāņu televīzijas aktrises Džīnas Smārtas varones pieņemtais lēmums iekustina mašinēriju, ar kuru iepazinies, Kriss izdara secinājumus, kas nav bijuši pa spēkam Annas Kendrikas krietni viduvējākai grāmatvedei. Šī – gandrīz romantiskā – līnija gan varēja palikt arī scenārija lapās, taču, izlaista šā stāsta ietvaros, tā neļautu novērtēt tik bieži peltā aktiera Bena Afleka talanta komisko šķautni. Tajā komisms nebūt nenozīmē fiziskus jociņus, kas aizlienēti vēl no mēmā kino arsenāla, bet pašironiju un apzinātu neļaušanos Holivudas pamatstraumei, ar scenāristu bataljona izdomātām frāzēm uzjautrinot. Viņš izvēlējies klusēt, un bieži vien tas izsaka daudz vairāk par pateiktu vārdu.

 

UZZIŅA

“Grāmatvedis”/”The Accountant”

ASV, 2016.

Režisors: Gevins O`Konors

Lomās: Bens Afleks, Anna Kendrika, Dž. K. Simsons, Džons Berntāls, Džīna Smārta, Sintija Addai-Robinsone, Džefrijs Tambors, Džons Litgovs

No 28. oktobra “Kino Citadele”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+