Latvijā
Sabiedrība

Bijusī VBTAI vadītāja: Latvijas bērnu tiesību aizsardzības sistēmā ir “lieli caurumi” 9


Foto – LETA
Foto – LETA
Ilona Kronberga

Latvijas bērnu tiesību aizsardzības sistēmā ir “lieli caurumi”, uzskata bijusī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) vadītāja Ilona Kronberga.

Aģentūrai LETA viņa pauda, ka patlaban esošā sistēma neved uz vēlamo rezultātu, un par to liecina ļoti daudz zīmju. “To es teicu arī šī gada sākumā, kad sabiedrības acīs nonāca vairāki [bērnu tiesību pārkāpšanas] gadījumi,” piebilda Kronberga.

Viņa uzskata, ka šie gadījumi ir ļoti skaidras norādes uz to, ka sistēmā ir “lieli caurumi”. Šajos gadījumos nenostrādāja sistēma, nenostrādāja iestādes, nebija savstarpējās saskarsmes un pārklājās darbi. Pēc Kronbergas domām, tie ir diezgan nopietni signāli, tāpēc šeit neesot stāsts par inspekciju, bet gan sistēmu kopumā.

Viņa norādīja, ka VBTAI nav risinājums sistēmas uzlabošanai, bet viens no instrumentiem, kuram arī nepieciešami uzlabojumi.

Kā skaidroja Kronberga, arī Eiropas Savienības (ES) kontekstā bērnu tiesību aizsardzības joma Latvijā atpaliek, jo, kaut arī patlaban regulāri atsaucamies uz Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) Bērnu tiesību konvenciju, ES vēl ir ļoti daudz citu dokumentu, kuru kontekstā Latvija “neierakstās”, atzina Kronberga.

Viņa teica, ka Latvijas bērnu tiesību sistēma vienā brīdī aizgājusi pašplūsmā, un Latvijas kontekstā runa ir par sistēmisku risinājumu trūkumiem ilgstošā laika periodā.

Kronberga skaidroja, ka bērnu tiesību aizsardzības iestāde katrā ES valstī ir ļoti augstas raudzes neatkarīga institūcija, tāpēc, piemēram, ārvalstīs cilvēki neizprot, kāpēc Latvijā šo iestādi sauc par inspekciju. ES bērnu tiesību aizsardzības iestāde ir autoratīva un neatkarīga iestāde, kas attīsta dažādas metodoloģijas, kontrolē un veido bērnu tiesību aizsardzības politiku, kā arī nosaka standartu, kādā veidā tiek pasniegta bērnu tiesību aizsardzība augstskolās. Latvijā šāda bērnu tiesību aizsardzības kursa nav.

Jau ziņots, ka maijā notikušajā starptautiskajā konferencē “Novērst vardarbību pret bērniem – kā īstenot labu un koordinētu sadarbību?” tiesībsargs Juris Jansons pauda viedokli, ka “zemās funkcionalitātes dēļ” VBTAI būtu jāreorganizē.

Tiesībsargs uzskata, ka normatīvajos aktos noteiktais bērna tiesību aizsardzības mehānisms vardarbības gadījumā netiek pienācīgi īstenots, un tas nedarbojas efektīvi.

Savukārt labklājības ministrs Jānis Reirs (V) diskusijā teica, ka nepieciešams stiprināt bāriņtiesu funkcijas, varbūt pat pārņemot tās valsts paspārnē.

Ministrs norādīja, ka nav šaubu, ka bērnu tiesību aizsardzības jomā nepieciešamas izmaiņas, tomēr Labklājības ministrija (LM) neskatās uz izmaiņām tikai VBTAI, bet arī sistēmā kopumā, tostarp nepieciešamas izmaiņas bāriņtiesu darbā.

LA.lv