×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
29. aprīlis, 2012
Drukāt

Biogāzes stacijām ir grūtības izmantot saņemtās kvotas

biogaze2

2011.gadā biogāzes stacijas saražojušas 101 gigavatstundu elektroenerģijas, taču kvotu apjoms ir 160 gigavatstundas. Iespējams, grūtības izmantot saņemtās kvotas rodas izejvielu trūkuma dēļ, energokompānijas AS “Latvenergo” izdevumā “Energoforums” apgalvo kompānijas izpētes un attīstības direktors Māris Balodis.

Viņš secina, ka biogāzes ražotnēm ir grūtības izmantot saņemtās kvotas, iespējams, izejvielu trūkuma dēļ nav sasniegti plānotie tehnoloģiskie parametri.

Balodis informē, ka Latvijā pašlaik darbojas aptuveni 207 ar atjaunojamiem energoresursiem darbināmas stacijas, kuru kopējā elektroenerģijas izstrāde 2011.gadā bija 0,24 teravatstundas jeb 3,4% no kopējā elektroenerģijas patēriņa valstī, kas bija 7,2 teravatstundas.

2011.gadā darbojās 19 vēja stacijas, kuru uzstādītā jauda ir lielāka par 0,25 megavatiem, 18 vēja stacijas, kuru jauda ir mazāka par 0,25 megavatiem, septiņas biomasas stacijas, 23 biogāzes stacijas un 140 mazās hidroelektrostacijas. Savukārt 2012.gadā ekspluatāciju varētu sākt vēl vismaz deviņi projekti.

Pēdējos gados visvairāk attīstījušies tieši biogāzes staciju projekti. Biogāzes stacijas 2011.gadā elektrotīklā pārdeva 0,1 teravatstundu, kas ir nepilnas trīs reizes vairāk nekā 2010.gadā. Par tīklā nodoto elektroenerģiju tām samaksāts 2,7 reizes vairāk, nekā ir elektroenerģijas cena tirgū.

“Ar atjaunojamajiem energoresursiem darbināmas koģenerācijas stacijas pamatā uzceltas ar valsts atbalstu. Patlaban staciju būvniecībai no valsts puses ir apturēta kvotu izsniegšana, kas, domājot par virziena attīstību, ļaus izvērtēt šo staciju atbalsta shēmas un, iespējams, arī pieņemt citus lēmumus. Daudzi izņem licences un vēlas attīstīt šādus projektus. Taču tikai pavisam neliela daļa saņem piešķirtās elektroenerģijas kvotas, un, kā rāda pieredze, pēc stacijas nodošanas ekspluatācijā un ražošanas sākšanas gada laikā tās tomēr reāli neizmanto un plānotā izstrāde netiek sasniegta,” norādīja “Latvenergo” pārstāvis.

Runājot par vēja elektrostaciju darbību, Balodis stāstīja, ka tās stacijas, kas pārdeva elektrību “Latvenergo”, kopumā saražoja 70 gigavatstundu elektroenerģijas un to uzstādītā jauda bija 36 megavati. Iepriekšējos trīs gadus to jaudu attīstība nebija vērojama. Realizācijai nākotnē tiek gatavoti un izskatīti vēja staciju projekti ar kopējo jaudu 2800 megavati, taču Balodis prognozē, ka realizēt varētu tikai daļu no tiem.

Aptuveni 800 megavatu kopējās jaudas apjoma vēja staciju projektiem saņemta gan licence, gan izsniegti tehniskie noteiktumi no pārvades sistēmas operatora. No tiem kvotas ir saņēmuši tikai daži projekti kopējai elektroenerģijas izstrādei – apmēram 230 gigavatstundu gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+