×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
5. novembris, 2013
Drukāt

Birokrātiju apkaros ar jaunajām tehnoloģijām (4)

Foto: Valsts kancelejaFoto: Valsts kanceleja

Valsts iestādē prasa dokumentu, kas jau iesniegts citā iestādē? Esi bijis uz vairākiem ierēdņu kabinetiem un nesekmīgi turpini meklēt atbildi uz vienkāršu jautājumu? Pārmērīga birokrātija ir viena no valsts pārvaldes kaitinošākajām parādībām. Lai ar šo savu kaiti cīnītos, Valsts kanceleja (VK) ar jaunu sparu izvērš projektu “Mazināsim slogu kopā”.

Projekta ietvaros ikviens iedzīvotājs, kurš saskāries ar kādu nejēdzību valsts pārvaldes iestādēs, aicināts par to ziņot, izmantojot īpaši šim mērķim izveidotu interneta vietni “http://www.mazaksslogs.gov.lv” vai bezmaksas aplikāciju “Futbols” “Iphone” un “Android” sistēmas viedtālruņiem.

Ar šo ierīču starpniecību vienkāršā formā iespējams iesūtīt VK aprakstus par nejēdzībām, ar kurām nācies saskarties valsts pārvaldē, norādot problēmas būtību, iesaistītās organizācijas, likumus un citu informāciju, kas palīdzētu trūkumu novērst, kā arī piedāvāt savu risinājumu. Turpat iespējams aptaujas formā sniegt īsu vērtējumu iestādei, ar kuru iznākusi darīšana. To visu iespējams paveikt pilnīgi anonīmi. Interneta vietni un viedtālruņu aplikāciju “Futbols” izveidot brīvprātīgi palīdzējuši jauno mediju speciālisti Zigurds Zaķis un Voldemārs Dūdums.

Iniciatīvu “Mazināsim slogu kopā” VK sāka pirms gada un šajā laikā esot saņēmusi vairāk nekā 200 iesniegumu no iedzīvotājiem. Katru pirmdienu saņemtā informācija tiekot izvērtēta VK vadības sēdē un lielai daļai no sūdzību izdevies rast risinājumu. Tā, piemēram, saņemta sūdzība par nesamērīgu administratīvo slogu cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem, kuriem divas reizes gadā bija jāveic atkārtotas veselības pārbaudes, lai arī skaidrs, ka krasas diagnožu izmaiņas tīk īsā laikā nav iespējamas. Šopavasar valdība atbalstīja grozījumus attiecīgajos MK noteikumos un turpmāk šīs pārbaudes būs jāveic reizi gadā.

Vēl virkne laucinieku sūdzējās, ka ierēdņi spiež viņus mainīt māju vēsturiskos nosaukumus, jo pēc administratīvi teritoriālās reformas izveidotajā novadā vairākām mājām bija līdzīgi nosaukumi. Uzklausot šo sūdzību, nolemts, ka māju nosaukumi netiks mainīti, bet gan papildināti ar ciparu, piemēram, “Mūrnieki 2” vai papildu vārdu “Kalna Mūrnieki”, “Lejas Mūrnieki”. Pateicoties šim projektam, atvieglota pasta sūtījumu saņemšana citas personas vietā, aizstājot notariālo apstiprinātu pilnvaru ar vienkāršu apliecinājumu, kā arī atskaitīšanās Valsts ieņēmumu dienestam par neaizpildītajām kvīšu grāmatiņām.

Otrdien Ministru kabinetā skatīts arī informatīvais ziņojums par ministriju un citu valsts iestāžu padarīto administratīvā sloga mazināšanā un valsts pārvaldes efektīvākā darbībā. Kā pozitīva pazīme ziņojumā minēta valsts pārvaldes iestāžu atbalsta funkciju centralizēšana. Piemēram, Ekonomikas ministrija plānveidīgi centralizē informācijas tehnoloģiju apkalpošanas, personālvadības un grāmatvedības funkcijas. Savukārt Zemkopības ministrijā un tās padotības iestādēs un to reģionālajās struktūrvienībās veikta pāreja uz centralizētu finanšu grāmatvedības, personāla un vadības grāmatvedības sistēmu. Tāpat pēdējā gada laikā ir vērojama straujāka procesu elektronizācija, informācijas sistēmu ieviešana.

Liela daļa valsts pārvaldes iestāžu savus pakalpojumus piedāvā ar portāla “www.latvija.lv” starpniecību, arvien vairāk iestāžu darbinieku, kuriem ir paraksta tiesības un kuri vizē dokumentus, ikdienā sāk lietot e-parakstu. Vienlaikus ziņojumā norādīts arī uz vairākām problēmām. Piemēram, virknē valsts pārvaldes iestāžu joprojām īsti nedarbojas vienas pieturas aģentūras princips.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Valdību ir plānots sašaurināt līdz 11 ministrijām,saglabājot esošo valdošo koalīciju un politisko pārstāvniecību starp partijām,šodien pēc valdības sēdes paziņoja Ivars Godmanis.” Skat.TVNET:: Latvijā-“Godmanis samazinās ministriju skaitu bet koaliciju neaiztiks”,TVNET?LETA,2008.gada 16.decembrī,16:33.

  2. Skat.”Ministriju skaits atbilst ministru skaitam”,Baiba Lulle,Neatkarīgās Rīta Avīzes žurnāliste,nra.lv,15.decembris 2010,9:00

  3. Četrpadsmit ministrijas saglabās? Kiprā-6,Šveicē un Lielbritānijā-7,Rumānijā un Ungārijā-8,Beļģijā (Briselē) 10 ministrijas!

  4. Tas jau ir tas slogs – trīs broži ļaudis noskatās, kā viens ākstās ap bumbu un visi par to saņem tūkstošus, jebšu zīmē aplīšus uz plakāties, imitējot radošumu. Tā aiziet valsts naudiņa… Tādas ir Valsts kancelejas darba metodes – lai ļautiņi darbojas, mēs saņemsism algu. Vai tad pa šiem gadiem vēl Valsts kancelejas direktora vietniece reformu jautājumos ar visu savu departamentu paši neko nav “izpīpējuši”? Ar ko tad nodarbojās? Rakstīja dokumentus par algu palielināšanu? Tad jau pats galvenais , šķiet, padarīts… Tagad var atlaisties krēslos, smaidīt, sadot darbus tautai un audzēt sānus sev un aitām…

Draugiem Facebook Twitter Google+