×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
11. jūnijs, 2017
Drukāt

Anda Līce: Vairākumam raksturīgi neieslēgt tālās gaismas un domāt īstermiņā (24)

Lice_VI

Anda Līce

Vēlēšanu nedēļā Latviju pluinījušais vējš jauca prātus, bet apgāza tikai dažus amata krēslus, jo tie ir sistēmiski labi nostiprināti, Vēlēšanu likuma nemainīgumā ir daudz ieinteresēto, bet vēl vairāk ir to, kas nevēlas domāt. Solījumu maldinātie vēlētāji tagad var sākt gaidīt brīnumus. Jāsaka gan, ne viens vien kandidāts uz augsto amatu pats bija kā atrakciju parka brīnums, par kuru uzjautrinājās gan jauni, gan veci.

“Pensionāri ir sabiedrības stulbākā daļa,” es dzirdēju sakām nākamajā dienā pēc vēlēšanām. Tā kā arī pati esmu pensionāre, par teikto aizdomājos. Un man jāteic – šāda ieskata paudējiem ir sava taisnība: bērni un veci cilvēki ļoti viegli notic vārdiem. Pirmie dzīvi vēl nepazīst, otrie no tās ir noguruši un vairs nespēj un arī negrib notikumos iedziļināties. No vienas puses, vecos ļaudis spiež gadu nasta un nabadzība, no otras – neticība rītdienai. Kad piedzīvots pār mēru daudz melu, vienaldzības un netaisnības, pavisam nemanot, gaisma cilvēkā apdziest.

Cilvēku vairākumam vispār ir raksturīgi neieslēgt tālās gaismas un domāt īstermiņā, būtu tīrā nolaidība, ja politiķi to neizmantotu. Mēs jau gadu tūkstošiem kāpjam uz vieniem un tiem pašiem grābekļiem, laika gaitā mainās vienīgi grābekļu dizains. Daudzos padomju sistēmā mūža lielāko daļu nodzīvojušos ļaudīs ir pilnīgi izļodzījies priekšstats par labo un ļauno. Viņi atceras – zagt nedrīkst vienīgi no likuma viedokļa, morāli negodīgums ir attaisnojams, ja zagļi ar mani dalās vai ļauj arī man kaut ko pakampt. Dubultmorāle ir kā koks riteņa spieķos, tā bremzē jebkuru kustību uz priekšu, kā tas vērojams tiesu sistēmā. Tur, kur darbojas princips: vārna vārnai acīs neknābj, izaugsme nav iespējama, lai kā cilvēki uz to cerētu.

Apstākļi kaut ko veicina vai bremzē, tomēr visa sākums meklējams nevis kaut kur ārpusē, bet pašā cilvēkā – dīglī un pēctecībā, kā to vislabāk redzam dabā. Tā kā šodien ar pilnu jaudu darbojas tūlītējās dabūšanas domāšana, morālās vērtības paslīd garām, jo pirmajā brīdī nav satveramas ar roku. Dzīvojam kā lielveikalā, kur viss izlikts plauktos, lai būtu pa rokai. Preču izvēli bieži nosaka cenu atlaides, kamēr morālei tādu nav. Tiem, kas pakļāvās pirmsvēlēšanu solījumiem, tagad ir jāuzņemas sava daļa atbildības un solītie brīnumi jāpieprasa, vismaz tādējādi palīdzot atmaskot lielos melus.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI

 2. tie jau brīnumus saņems, tiem ļaus zagt…………………….

 3. Ja par PAREIZU balsošanu samaksā piecīti. tas ir noziegums,bet ja nobalso par TRAMVAJA BIĻETI tas ir godīgi. Vajag mācēt to putru vārīt.

 4. Pārlasīju vairākas reizes,nosecināju,ka iebildumus sagādā gandrīz katrs teikums,jo seniors ir sabiedrības viscienījamākais savas lielās dzīves pieredzes dēļ.Viņš kļūdīsies retāk par nepieredzējušu emocionālu jaunuli,viņš jau nu labāk par to zin,ka no varas nevajag gaidīt materiālus labumus,tie tos nespēj dot.Apdomīgums un konservatīvi uzskati -tās taču ir balvas par ilglaicīgu mūžu,kundze.

 5. Galvenais, ka šodien uz galda desa. Arī ikdienā visu laiku sanāk sastapties ar 50+ gadnieku īstermiņa domāšanu un nekādu domāšanu par nākošo paaudzi, vai vismaz saviem bērniem, mazbērniem. Redz man nevajag, es tik ilgi nedzīvošu un ej ieskrienies.

  • Esmu no 50 + paaudzes: nekad neko nevajag vispārināt! Es varētu stāstīt daudz konkrētu piemēru par šādu īstermiņa domāšanu paaudzē 25+ , kura ieņem ietekmīgus amatus lēmumu pieņemšanas hierarhijā un kura nespēj domāt tālāk par “es un man” vistuvākajā laikā!!!!

 6. Kur var visu laiku biedēt ar pensionāru skaita PIEAUGUMU!!!! Statistika rāda pilnīgi pretēju ainu. 2017.gad, salīdzinot ar 2002.gadu, cilvēku skaits virs darbspējas vecuma ir samazinājies gan absolūtos skaitļos, gan procentuālais īpatsvars. Bija 523 0637 jeb 22,5 %, tagad 434103 jeb 22,2 %. Avots: CSP datu bāzes

 7. Nesen klausījos, kā vietējās pensionāru biedrības priekšniece kaismīgi aģitēja par kandidātu x, piedevām traģikomiski: “Viņš tak mums autobusu iedeva ekskursijai!”
  Kaut pats esmu pensionārs, pensionāri ir tomēr stulba tautas daļa… Un Andai Līcei ir taisnība.

 8. Kur palika mans komentārs!???

 9. Par kādu prasīšanu runa?Ta neviens pat neklausīsies,labākajā gadījumā gudri pasūtis tālāk…

 10. Kādreiz cilvēkus vērtēja pēc viņu padarītajiem darbiem.un tie,kas mācēja sevi slavināt ,zināja,ka tie ir tukšu salmu kūlēji.Tagad masu mēdijos slavina tukšu salmu kūlējus

 11. Ne visi pensionāri ir nedomājoši.Jaunatne vēl mazāk interesējas par politiku un nezina,ko dara politiķi un savēl tādus,ka mati ceļas stāvus.Arī prieka vēstī bijis noteikts par ,ko jāvēl.Domāju,ka liela pensionāru daļa ir tālredzīgi saprot politiķu gājienus un nav muļķi,kā presē tiek pasniegts

 12. daļēji jau var piekrist,bet vēl nacionālais faktors,latvietis,latvieši tak ir vis alkatīgāki,skaudīgākie un ar ļoti daudzām sliktākām īpašībām,vārdu sakot,dabas kļūda…

  • Nesen klausījos, kā vietējās pensionāru biedrības priekšniece kaismīgi aģitēja par kandidātu x, piedevām traģikomiski: “Viņš tak mums autobusu iedeva ekskursijai!”
   Kaut pats esmu pensionārs, pensionāri ir tomēr stulba tautas daļa… Un Andai Līcei ir taisnība.

 13. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Anda Līce varētu zināt, ka zagšana un ļaunums nav CCCP izgudrojums. Ja maldinām sevi, ka ir – tad grimstam vēl dziļākos maldos un pašapmierinātībā.

  • Jā, bet CCCP tas tika akceptēts, kamēr citas Rietumu civilizācijas ar to cīnījās un mēģināja izskaust!

   • Pravietisnejaukais Atbildēt

    CCCP akceptēja zagšanu? Kādā veidā? Vai ar OBHSS palīdzību? Vai kā citādi/ Pastāsti sīkāk!

    • Palasi labos astoņdesmito gadu kriminālromānus, varbūt sajutīsi vispārējo sabiedrības morāles un ētikas noskaņojumu!

 14. Jā, jā ne tikai pensionāri, bet arī liela cita maznodrošināta sabiedrības daļa, kura skatās tikai “Panorāmu”, seriālus un priecājas, ka svētkos pastkastē atrod apsveikumus! Doma, ka valdības “veči” tos sūta personīgi! Debīlisms! Un vēl pēc “smuka”ģīmja vērtē!

 15. Latvijas apriešana no latviešu žurnàlistu puses ir tālredzīga darbība?

  • Lai nopietnas pārmaiņas notiktu Latvijas sabiedrībā, vispirms katram jāpaskatās uz sevi. Cik patiess savā dzīvē esi – tik patiesa ir Latvijas kopaina un izstarojums.

 16. Virsraksts precīzi raksturo pensionāru domāšanu – tālumā nav jālūkojas, jo atlikušais termiņš visai īss. Tad kāpēc neticēt solījumiem par labumiem pensionāriem? Kāpēc laist garām vēl kādu prieciņu? Vai ta’ nav pelnījis? Politiķi jau ar’ nav dumji, redz taču, ka sabiedrība strauji noveco, gados vecu vēlētāju top tikai vairāk. Turklāt balsošana ir sava veida izklaide – pensionāri nav par kūtru aizvilkties līdz iecirknim un nobalsot. Kāpēc nesolīt?

 17. 90- tajos gados vairākumam Saeimas deputātu vienārši bija vajadzība,atjaunojot Satvesmi atstāt nemainīgu pantu par tiesnešu iecelšanu uz mūžu. Ar padomju laikā ievēlētajiem tiesešiem sistēmā nekas nemainīsies neatkarīgi kādas partijas ministrs to pāraudzīs.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gada kodējs – lapsene!

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests pēdējā laikā vai ik dienu nogādājis slimnīcā vairākus lapseņu vai bišu sadzeltus cilvēkus, kuriem pēc tam sākusies alerģiska reakcija. Šogad bijusi silta ziema, līdz ar to lapseņu mātītes ir labāk pārziemojušas, tāpēc lapseņu skaits šajā vasarā ir diezgan liels, vērtējis Latvijas Dabas muzeja zooloģijas nodaļas vecākais entomologs Jānis Dreimanis. Kā katru gadu jūlija beigās un augustā lapseņu skaits sasniedz savu maksimumu.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+