×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
21. jūlijs, 2014
Drukāt

Burtnieka ezerā zandartus skārusi bakterioloģiska saslimšana (1)

Foto - Burtnieku novada pašvaldībaFoto - Burtnieku novada pašvaldība

Aizvadīti jau trīs mēneši, kopš upēs un ezeros atsākusies makšķerēšana no laivām. Burtnieku novada pašvaldība, kuras pārvaldībā atrodas Burtnieka ezers, apkopojusi rezultātus par makšķerēšanas intensitāti šajā periodā un noskaidrojusi, kādēļ maija mēneša beigās ezerā bija novērojami beigti zandarti.

Sākoties zvejas sezonai, zvejnieku lomos bija arī dzīvi zandarti ar slimības pazīmēm. Zivis tika nodotas izmeklēšanai “BIOR” laboratorijā. Kā skaidro veterinārijas speciālists Mārcis Ziņģis, zivīm tika konstatēta dabiska bakterioloģiskā saslimšana, kas pastiprinājusies apstākļu sakritības dēļ.

Viens no iemesliem varētu būt maijam netipiski siltais laiks un zemais ūdens līmenis Burtniekā. Makšķernieki, ievērojot noteikumus, noķertos zandartus atlaida atpakaļ ezerā, taču noķerta un brīvībā palaista zandarta imunitāte ir pazemināta. Tas savukārt palielināja inficēšanās iespēju, jo siltā ūdenī baktēriju izplatīšanās notiek ievērojami ātrāk.

Šobrīd beigti zandarti ezerā vairs nav novērojami, kas liek secināt, ka slimības izplatība ir mazinājusies, taču situācijas izpēte tiek turpināta.

Sezonas sākumā daudzos interesentos sašutumu izraisīja makšķerēšanas licences cena maijā (8 eiro par dienas licenci, 150 eiro par mēneša licenci).

Licencētā makšķerēšana Burtnieka ezerā ieviesta, lai samazinātu antropogēno slodzi un radītu labvēlīgus apstākļus dabas resursu ilgtspējīgai un saudzējošai izmantošanai, zivju resursu pavairošanai un aizsardzībai, kādēļ pašvaldībai ir tiesības atbilstoši valsts likumdošanai izstrādāt saistošos noteikumus un noteikt gan pieejamo licenču daudzumu, gan to cenu.

Burtnieku novada pašvaldības dabas resursu speciālists Gatis Cukmacis norāda, ka šis šķietami pārdrošais solis – palielināt maija mēneša licences izmaksas – ir sevi attaisnojis, jo slodze uz ezeru nav palielinājusies.

“Iznāk, ka cena ir adekvāta, jo maijā nopirkts maksimālais pieļaujamais dienas licenču skaits – 3000 un bija arī interese par mēneša licencēm,” atzīst speciālists. Lielo pieprasījumu pēc licencēm viņš skaidro ar to, ka Burtnieks ir zivīm bagāts un makšķernieku vidū iecienīts ezers.

Šajā sezonā pašvaldība lielāku vērību pievērsusi lomu uzskaitei. Cukmacis saka paldies visiem tiem makšķerniekiem, kuri atgriež iegādātās licences un sniedz ziņas par lomiem: “Puse no iegādātajām licencēm tiek vai nu atgrieztas licenču pārdošanas vietās vai iemestas speciāli šim nolūkam izvietotajās “Licenču pastkastēs”. Tas ļauj veikt uzskaiti un nodrošināt efektīvāku ezera pārvaldību. Esmu statistiski aprēķinājis, ka maijā makšķernieka vidējais loms bija 2,7 kg jeb 1,5 zivis.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tādu summu par mēneša licenzi.Vājptāts .Ne jau visās dienās ķeras.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +22.5
Alūksne +22.8
Daugavpils +25.4
Saldus +25.4
Liepāja +24.9
Jelgava +25.4
Ventspils +14.1
Limbaži +24
Madona +25.9
Rēzekne +25.4
Draugiem Facebook Twitter Google+