Ekonomika
Bizness

Draugiem Group: būt uzņēmējam ir modīgi 0


Jānis Palkavnieks
Jānis Palkavnieks
Publicitātes foto

finanshu_piesprice200
Viens no uzņēmumiem, kas uzsācis būtisku paplašināšanos un investējis attīstībā, ir informācijas tehnoloģiju holdings AS “Draugiem Group”. Uzņēmuma runasvīrs Jānis Palkavnieks stāsta, ka “Draugiem Group” mītnes zeme vienmēr turpinās būt Latvija, taču ražošanas un pakalpojumu piegādes centri atradīsies tur, kur ir klienti.

Kompāniju “Draugiem Group” veido seši uzņēmumi, kuri kopumā nodarbina 220 darbiniekus Latvijā un 325 citur pasaulē. Tā, piemēram, autoparku pārvaldības risinājumu nodrošinātājs SIA “Mapon” ražo gan programmatūru, gan iekārtas autoparkiem, attīsta digitālo tahogrāfu, savukārt SIA “Vendon” apkalpo tirdzniecības automātus – ražo iekārtas tirdzniecības automātu kontrolei un vadībai. Gudrās mājas uzņēmums SIA “Istabai” savukārt specializējas apkures automatizācijas risinājumu izstrādē.

Kompānijā ietilpst arī pirms četriem gadiem izveidotais drukas produktu ražotājs “Print­ful”, kas investējis divu ražotņu izveidē ASV – Losandželosā un Ziemeļkarolīnas pilsētā Šarlotā, kā arī Rīgā. “Printful” ir risinājums e-komercijas veikaliem. “”Printful” investējis ražošanā, savukārt e-komersantam ir jāinvestē nauda tikai interneta veikala izstrādnē, mārketingā, pārējo izdara “Printful”,” piebilst J. Palkavnieks.

Kādas pārmaiņas pasaulē nodrošina, lai varētu veidoties un attīstīties tāds uzņēmums kā “Printful”? “Vispirms ir jārunā par iepirkšanās paradumu maiņu. Ja Latvijā daudzi jo­projām uzskata, ka labākais izklaides veids ir brīvdienās kopā ar ģimeni aizbraukt uz lielveikalu, tad ASV lielveikali arvien vairāk tiek slēgti. Cilvēki iepērkas internetā. E-komercija attīstās četras reizes straujāk nekā tradicionālā tirdzniecība. Tas ir priekšnosacījums arī kādam no jums, lai šodien kļūtu par e-komersantu. Būt individuālajam uzņēmējam ir modīgi,” uzskata J. Palkavnieks.

Ražošanas centri Amerikā izveidoti, jo tur atrodas lielākā daļa e-komercijas veikalu klientu. Abās “Printful” ražotnēs Amerikā strādā vietējie darbinieki, bet vadītāji ir no Latvijas. Daļēji patriotisku iemeslu dēļ Eiropas ražošanas centru “Print­ful” atvēris Latvijā. Plānos ir ražotņu atvēršana Austrālijā, Ķīnā, iespējams, arī Japānā.

“Šogad “Draugiem Group” atvēra biroju arī Cēsīs. Gan mums, gan visiem pārējiem pasaulē ir vajadzīgi programmētāji. Cēsu biroja atvēršana ir viens no veidiem, kā viņus atrast,” piebilst J. Palkavnieks. Viņš atzīst, ka kompānija šobrīd investē cilvēkos, jo neviena tehnoloģija, neviena fabrika nav tik vērtīga kā cilvēks. “Ja gribi, lai pie tevis strādā labākie speciālisti, ir jāinvestē darbiniekos. Ja darbinieks vēlas labāko 3D printeri vai labāko darba galdu, ja viņš pieradis strādāt ar noteiktu datoru, tas jānodrošina. Konkurence ir milzīga, arī mūsu cilvēki var aiziet uz jebkuru citu uzņēmumu. Mēs cenšamies darīt maksimāli visu, lai darba vide būtu pievilcīga mūsu speciālistiem. Jau vairākus gadus viņi var ierasties darbā līdz plkst. 11. Nav liela jēga spiest nākt plkst. 8, ja cilvēks trīs stundas kursē starp darba galdu un kafijas automātu, cenšoties pamosties.”

Īstais brīdis pārdomātām investīcijām

Santa Purgaile bankas “Citadele” valdes locekle: “Citadele Index” pētījuma rādītāji ir viens no indikatoriem, kas liecina par kopējo ekonomikas atveseļošanos. Ikvienam uzņēmējam ir vērts izvērtēt, kā sava biznesa labā izmantot ekonomikas augšup­eju. Šis ir īstais brīdis pārdomātām investīcijām, jo gan Latvijas, gan globālajā ekonomikā ir vērojama izaugsme.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Kreditēšanas apjomi tāpat kā “Citadele Index” liecina, ka būvniecība un ražošana ir optimistiskākās nozares. Šajās nozarēs nodarbinātie uzņēmēji veic lielākās investīcijas attīstībai un ražošanas jaudu palielināšanai. Šogad katrs trešais kredīts piešķirts būvniecības nozares uzņēmumiem, savukārt rūpniecības uzņēmumi saņēmuši katru piekto “Citadeles” aizdevumu (ar 136% pieaugumu attiecībā pret iepriekšējo gadu). Arī pakalpojumu nozares uzņēmēji investīcijās daudz neatpaliek no ražošanas uzņēmumiem.

Šobrīd ražojošie uzņēmumi strādā, izmantojot maksimāli savas jaudas. Atsevišķu uzņēmumu efektivitāti var uzlabot ar investīcijām jaunākajās tehnoloģijās, jaunākajās procesu pārveidēs. Tendences pasaules ekonomikā ir ļoti pateicīgas attīstībai, taču uzņēmējiem vienlaikus būtu svarīgi ņemt vērā, ka konkurētspējas uzlabošanai nepieciešams samazināt izmaksas. Un to var izdarīt, uzlabojot ražošanas procesu.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Uzņēmējiem būtu lietderīgi izvērtēt labvēlīgos ekonomiskos apstākļus, apsvērt savu gatavību investēt, novērtēt ilgtermiņa nākotnes prognozes, uzņēmuma stratēģiju un finanšu veselību. Ja pēc produkta ir pieprasījums, ja ir iespēja to pārdot vairāk vēl citos eksporta tirgos, ja ir arī darbinieki, kas var šo produktu saražot, ja izveidota pietiekami liela kapitāla rezerve vai iespējams līdzekļus piesaistīt no malas, tad ir īstais brīdis domāt par investīciju veikšanu. Šobrīd joprojām ir atvērtas daudzas Eiropas Savienības fondu atbalsta programmas, var saņemt grantus, “Altum” garantijas projektiem. Iespējas ir. Es ieteiktu nebaidīties un nākt pie mums.”

PUBLIKĀCIJA TAPUSI SADARBĪBĀ AR

citadele_logo_2016

LA.lv